Multimedya

Discord Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler ücretsiz sesli iletişim uygulaması olan Discord her geçen gün daha çok insan tarafından keşfediliyor. Elbette Discord’un bu kadar yaygınlaşmasının oldukça geçerli sebepleri var. Bunlardan biri, Discord’da 2 veya daha fazla sayıdaki insanın iletişim kurmasını sağlayan ses kanallarının oluşturulabilmesi. Bu durum, özellikle online oyuncuların tercihini Discord’dan yana kullanmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra, telefonla iletişim kurarak dakikalarını harcamak istemeyenler ya da 3-4 arkadaş aynı anda sohbet etmek isteyenler için de Discord oldukça cazip bir uygulama. Çünkü Discord’daki ses iletim hızı ve iletilen sesin kalitesi oldukça iyi. Açıkçası arkadaşınızla yaptığınız telefon konuşmasından hiçbir farkı olmadığını, hatta internet hızınız yeterliyse daha kaliteli bir sesli iletişim kurabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bizler bu makalemizde “Discord nasıl kullanılır?” sorusuna “Discord’da kanal açma”, “Discord’da arkadaş ekleme”, “Discord’da davet linki gönderme” ve “Discord’da kanal silme” gibi işlemleri sizlere detaylı olarak anlatarak cevap vereceğiz. Kısacası makalemizi okuduktan sonra Discord kullanımına dair bütün temel işlemleri gerçekleştirebilir ve arkadaşlarınızla sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Discord’da Kanal Açma Nasıl Yapılır?

Eğer Discord’da aynı anda 2 veya daha fazla arkadaşınızla sohbet etmek istiyorsanız, bu durumda Discord’da kanal açmanız gerekir. Bunun için:

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Discord’u açtıktan sonra, ekranın sol tarafındaki “Artı (+)” simgesine tıklayın (Eğer ekranın sol tarafında artı simgesini göremiyorsanız sol üst köşedeki Discord simgesine tıklayın. Böylece ekranın sol tarafında artı simgesi görünecektir).

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Daha sonra, karşınıza çıkan penceredeki “Bir Sunucu Oluştur” butonuna tıklayarak devam edin.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Bu adımda, açılan penceredeki “Sunucu Adı” kısmına oluşturmak istediğiniz sunucunun adını girin ve pencerenin sağ alt kısmındaki “Oluştur” butonuna tıklayın (Bu adımda, penceredeki “Değiştir” butonuna tıklayarak sunucu bölgesini değiştirebilirsiniz). Böylece “Discord’da kanal açma” işlemi tamamlanır ve karşınıza, ses kanalınıza arkadaşlarınızı davet edebilmeniz için bir link çıkar.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Dilerseniz, sunucuyu oluşturduktan sonra karşınıza çıkan bu penceredeki “Kopy” butonuna tıklayarak ekrandaki linki kopyalayabilir ve WhatsApp, Facebook Messenger, Twitter vb. herhangi bir platform üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz (Eğer arkadaşlarınızda Discord yüklüyse yalnızca yolladığınız linke tıklayarak oluşturduğunuz kanala bağlanabilirler).

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Link penceresini kapattıktan sonra oluşturduğunuz kanala otomatik olarak bağlanırsınız. Oluşturduğunuz kanalın ismi ekranın sol tarafında görünecektir (Örneğin yukarıdaki ilk görselde, oluşturduğumuz HELP724 kanalı “H” simgesiyle görünmektedir). Kanal simgesine tıkladığınızdaysa, simgenin hemen yanında, görseldeki gibi, “Metin Kanalları”, “Genel”, “Ses Kanalları” gibi ibareler belirecektir. Dilerseniz burada istediğiniz zaman “Anlık Davet Oluştur” simgesine tıklayarak davet linkini görüntüleyebilirsiniz.

Böylece sizlere “Discord’da kanal açma” ve “Discord’da davet linki gönderme” işlemlerini anlatmış olduk.

Discord’da Arkadaş Ekleme Nasıl Yapılır?

“Discord’da arkadaş ekleme” işlemini gerçekleştirmek için öncelikle arkadaşınızın Discord etiketini bilmeniz gerekir. Discord etiketini öğrenmek için:

Discord Nasıl Kullanılır?

 • İlk olarak, Discord’u açın ve pencerenin sol üst köşesindeki Discord simgesine tıklayın. Daha sonra pencerenin sol alt köşesinde Discord adınızın görüntülendiği yerdeki “Dişli Çark” simgesine tıklayın.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • “Dişli Çark” simgesine tıkladıktan sonra karşınıza görseldeki gibi bir bölüm gelecektir. Bu bölümde “Kullanıcı Adı” başlığının altında yazan ifade sizin Discord etiketinizdir (Örneğin bu görselde Discord etiketi: 5 november#4453’tür). Arkadaşınıza bu işlemi yapmasını söyleyerek, arkadaşınızın Discord etiketini öğrenebilirsiniz.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Arkadaşınızın Discord etiketini öğrendikten sonra, ana ekranda, pencerenin sol üst köşesindeki Discord simgesine tıklayın.
 • Daha sonra, Discord simgesinin hemen yanındaki “Arkadaşlar” bölümüne girerek, Discord simgesiyle aynı hizada, sağ tarafta bulunan “Arkadaş Ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Böylece karşınıza görseldeki gibi bir bölüm açılacaktır. Bu bölümde “Bir Discord Etiketi #0000 Gir” yazan kutucuğa arkadaşınızın Discord etiketini girerek “Arkadaşlık İsteği Gönder” butonuna tıklayın.

Bu sayede, belirttiğimiz işlem adımlarıyla, “Discord’da arkadaş ekleme nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermiş olduk.

Discord’da Kanal Silme Nasıl Yapılır?

Discord’u uzun süredir kullanıyorsanız çok sayıda kanala bağlanmış olabilirsiniz. Bu yüzden Discord’u açtığınızda ekranın sol tarafında birçok kanal belirecektir. Eğer bu kanallardan kullanmadıklarınız varsa bunları silebilirsiniz. Ancak, Discord’da kanal silme işlemi, kanalın kurucusu olup olmadığınız durumlar için değişiklik gösterir. Bizler aşağıda belirttiğimiz işlem adımlarıyla her iki durum için de “Discord’da kanal silme” işlemini anlatacağız.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Eğer kanalın kurucusu siz değilseniz, bu durumda ekranın sol bölümünden silmek istediğiniz kanalın üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak, açılan sekmedeki “Sunucudan Ayrıl” seçeneğine tıklayın ve karşınıza gelen uyarı penceresinde tekrar “Sunucudan Ayrıl” seçeneğini seçin. Bu sayede seçtiğiniz Discord kanalı silinecektir.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Ancak, silmek istediğiniz Discord kanalının kurucusu sizseniz, kanalın üstüne gelerek farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan sekmeden, yukarıdaki görseldeki gibi, “Sunucu Ayaları” seçeneğinin üzerine gelerek “Genel Görünüm” seçeneğine tıklayın.

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord Nasıl Kullanılır?

 • “Genel Görünüm” seçeneğine tıkladıktan hemen sonra ekranın sol alt bölümünde “Sunucuyu Sil” seçeneği belirecektir.
 • Bu seçeneğe tıklayarak, açılan penceredeki “Sunucu Adını Gir” kısmına sunucu isminizi girin ve pencerenin sağ alt köşesindeki “Sunucuyu Sil” butonuyla devam ederek “Discord’da kanal silme” işlemini tamamlayın.

Bu kısma kadar anlattığımız işlemler ve belirttiğimiz işlem adımlarıyla “Discord nasıl kullanılır?” sorusuna cevap verdik.

Discord Nasıl Kullanılır?

 • Son olarak, oluşturduğunuz veya daha önce bağlandığınız bir kanala tekrar bağlanmak için, ekranın sol tarafından bağlanmak istediğiniz kanalı seçtikten sonra, “Ses Kanalları” başlığının altındaki “Genel” başlığının üzerine tıklamanız gerektiğini belirtelim.

Dilerseniz ekranın sol alt köşesinde yer alan “Ahize” simgesine tıklayarak ses kanalından çıkabilir, “Mikrofon” simgesine tıklayarak mikrofonunuzu, “Kulaklık” simgesine tıklayarak da kulaklığınızı kapatabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu