Yazılım

Dexpot İle Çoklu Masaüstü Sahibi Olabilirsiniz

Masaüstünde yoğun çalışan biriyseniz tek masaüstünde çalışmak yerine işlerinizi farklı masaüstlerinde daha kolay yapabilirsiniz. Çoklu Masaüstü Programı Dexpot.

Birden çok masaüstüne sahip olmanız için birkaç bilgisayarınız olmasına gerek yok. Size tanıtacağımız yazılım sayesinde OSX ve Linux’ da bulunan işlevleri taklit ederek, Windows’ unuzda çoklu masaüstü oluşturmanıza imkan sağlanıyor. Peki birden fazla masaüstü kullanmanın ne gibi faydaları olabilir.

Masaüstünün birinde çizim yaparken diğer masaüstünde hesaplamalarınızı yapabilirsiniz, diğer bir masaüstünde ise fotoğraf arşivleriyle uğraşabilir, belgelerinizi düzenleyebilmeniz mümkün. Çok sayıda programla birlikte çalışırken, masaüstünde boş bir çalışma alanına ihtiyaç duyduğunuz zaman, çoklu masaüstü imdadınıza yetişecektir.

Dexpot İle Çoklu Masaüstü Sahibi Olabilirsiniz

Çoklu masaüstünü nasıl çalıştıracaksınız ?

Bilgisayarınıza çoklu masaüstü kurulum tamamlandığında Dexpot kendiliğinden otomatik olarak açılacaktır. Ekran izlenimden bir şey olmamış gibi görebilirsiniz ancak Windows 7 işletim sisteminizde, görev çubuğuna baktığınız zaman Dexpot’ un mavi simgesini görebilirsiniz, varsayılan olarak 4 masaüstü yüklendiğini göreceksiniz.

Çoklu masaüstü kurulum sonrası görev çubuğunuzdaki Dexpot simgesi, zaman zaman ortadan kaybolabiliyor. Buna önlem almanız için PC’nizi yeniden başlatıp, simgenin durup durmadığını kontrol etmenizi öneririz. Dexpot simge eğer kaybolursa, sistem çubuğunda bulup ve üstünde sağ tıklayın. Ayarları seçin. Karşınızda açılan pencerede, Extra sayfasına gidin ve SevenDex’i etkinleştirin.

Eğer işletim sisteminiz; XP veya Vista ise:

SevenDex’i kullanmanıza izin verilmiyor. Buna alternatif olarak,  Dexpot’ un sistem çubuğunda ki simgesine sağ tıklayarak menüden Masaüstü Yöneticisi seçeneğini seçin. Karşınıza masaüstleri arasında geçiş yapmanız için bir araç çubuğu gelecek. Bu yolla ayarlamanızı yapabilirsiniz.

Dexpot İle Çoklu Masaüstü Sahibi OlabilirsinizMasaüstleri arasında geçiş yapmak için Alt+Shift+1’e basın. Herhangi bir masaüstünde açık olan programı birinci masaüstü görüntüsüne taşımak için programı açın buradaki 1 yerine 2’ye veya 4’e basarak programınızı başka bir masaüstüne taşıyabilirsiniz. Hangi rakamı kullanırsanız o masaüstüne taşınacaktır.

Masaüstleri arasında sık sık geçiş yapmanız gerekiyorsa sürekli simgelere tıklamak kullanışsız olabilir. Simgeler yerine klavye kısayollarını kullanmak daha kolay olabilir. Alt+[x] kısayolu sayesinde istediğiniz masaüstüne kolayca geçebilirsiniz. X yerine geçeceğiniz masaüstünün numarasını yazacaksınız.

Masaüstlerini kişiselleştirin

Masaüstlerinizi kişiselleştirip renklendirebilirsiniz. Sistem çubuğundaki Dexpot simgesine sağ tıklayarak masaüstlerini düzenleyebilirsiniz. Arka plan sekmesinden masaüstünüz için arkaplan fotoğrafı seçebilirsiniz. Bu işlemi her masaüstü  için tekrarlayın.

Windows+F3 Çok sayıda masaüstü kullanırken karışıklık yaşayıp kaybolmanız muhtemel. Böyle durumlarda Windows+F3 tuşlarına basarak tüm masaüstlerinizin ön izlemesini ekrana getirebilirsiniz.

Daha fazla masaüstü ile çalışabilirsiniz

Eğer dört tane masaüstü size yetmiyorsa, 20 masaüstüne kadar sahip olmanız mümkün. Masaüstü sayısını değiştirmek için yine Dexpot simgesinden sağ tıklayarak ayarlar seçeneğine tıklayın. Genel sekmesindeyken en üstteki kutucukla masaüstü sayısını seçin.

Eğer Windows 7 kullanıyorsanız:

Görev çubuğunuzda bulunan boş alanı masaüstleriniz için, önizleme alanı olarak kullanmanız mümkün. Bunun için yine Dexpot’ un ayarlar menüsünde Extra bölümüne gelerek Taksbar Pager eklentisini etkinleştirmeniz gerek. Ayrıca masaüstü eklerken açılacak olan programı seçebilirsiniz ve bu masaüstüne geçiş için şifre koyabilirsiniz. Çok karmaşık özelliği olmayan bu çoklu masaüstü programı kullanımı çoklu iş yapan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

İNDİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu