settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

YouTube Takipçi Kazanma Yolları

0 oy
Merhaba youtube kanalım var ve takipçi sayısını arttırmak istiyorum. Youtube takipçi kazanma yolları nelerdir?. Ne yapmam gerekiyor?. Bu işe yeni girdim ve hiçbir konuda bilgim yok kapsamlı olarak yönlendirilmek istiyorum. Help 724 sitesinin sosyal medya kategorisinde birçok içerik buldum ama youtube takipçi kazanma hakkından içerik bulamadım. Bence bu konuda da bir içerik hazırlamanız gerekiyor.
6 Mart 2019 Google kategorisinde Yakup06 (150 puan) sordu

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba, isteğiniz üzere içerik hazırlanmıştır. Aklınıza takılan konuları bizlere iletebilirsiniz.

YouTube Takipçi Kazanma Yolları

Günümüzde sosyal medyanın, toplumun büyük bir kesimi tarafından aktif olarak kullanılması, sosyal medya platformlarını, özellikle reklamını yapmak isteyen çeşitli firmalar için çok cazip bir hale getirmiş durumda.

Dolayısıyla artık Twitch, YouTube gibi sitelerde, yüksek sayıda abonesi bulunan kanallara, reklamlarının yapılması için sponsor olan firmaların bulunması ve bu platformların geniş bir izleyici kitlesine sahip olan kullanıcılarına sağladığı maddi desteğin sonucunda, artık bu siteler aracılığıyla para kazanabilmek mümkün.

Bu sebeple yüksek miktarda takipçiye sahip olarak yaptığı paylaşımlardan gelir elde etmek isteyen birçok kullanıcı için YouTube takipçi kazanma yolları oldukça önem arz ediyor. Şimdi sizlere YouTube’da takipçi sayısını arttırabilmeniz için birkaç ipucu vereceğiz.

1. Kanalınız İçin Bir Tanıtım Videosu (Trailer) Hazırlayın

Kanalınızın içeriğine ve tarzına dair oluşturacağınız bir tanıtım videosuyla potansiyel izleyicilerinizin dikkatini çekmek, YouTube takipçi kazanma yollarından birisidir. Böylece hem kanalınızda yapacağınız paylaşımların içeriğine ve bu paylaşımlarınızla hedeflediğiniz izleyici kitlesine doğrudan hitap edebilme hem de kendinizi izleyicilerinize tanıtabilme fırsatını bulabilirsiniz.

Tanıtım videonuz sayesinde izleyicilerinizde pozitif bir ilk izlenim oluşturmanız, paylaşacağınız içeriklerin izlenmesinde ve takip edilmesinde kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden çok sayıda abone sayısına sahip olan kanalların ne gibi Trailer’lar aracılığıyla izleyicinin dikkatini çekmeyi başardığını tespit edebilir, bu noktaları tanıtım içeriğinize özgü bir şekilde uyarlayabilirsiniz.

2. CTA (Aksiyon Çağrısı) Butonu ve Annotation (Açıklama) Koyun

YouTube’da takipçi kazanmak için paylaştığınız videoda, videonun içeriğine dair Annotation (açıklama)’ların bulunması oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar çoğu kullanıcının daha önce takip etmediği bir YouTube kanalındaki içeriği izlemeden önce bu gibi açıklamaları okuyarak paylaşım hakkında bir önbilgiye sahip olmasının, yapılan paylaşımı izlemesinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu sebeple videonuza dair yapacağınız kısa açıklamalar size avantaj sağlayacaktır. Açıklamaların kısa olması gerekmektedir çünkü kullanıcılar YouTube’a uzun bir metin okumak için değil, video izlemek ve müzik dinlemek için girmektedir.

CTA işlemiyse, YouTube takipçi kazanma yolları arasında önemli bir yere sahiptir. Aksiyon çağrısı anlamına gelen bu işlem, paylaşılan içeriğin sonunda, abone ol ve diğer videolar gibi seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlar. Böylece videonuzu beğenen kullanıcılar tek bir tıkla kanalınıza abone olabilir ve kanalınızdaki diğer paylaşımlara kolaylıkla erişim sağlayabilir.

3. Nicelik ve Nitelik İlişkisini Doğru Kurun

Bilindiği üzere YouTube’da videoların izlenme sayısı oldukça önemlidir. Çünkü YouTube izlenme sayısına göre kanal sahiplerine ödeme sağlamaktadır. Bu nedenle birçok kullanıcı paylaştığı videoların izlenme sayısını arttırmak için daha çok takipçi kazanmaya, daha çok takipçi kazanmak içinse daha çok video paylaşmaya çalışıyor.

Ancak YouTube’da yüksek oranda izleyiciye sahip olan kanallar incelendiğinde bu yaklaşımın doğru olmadığı görülüyor. Elbette kanalınızın güncel kalabilmesi için paylaşımların devamlılığı önemli. Ancak paylaşımınızın niteliği ve izleyiciyi tatmin etmesi de aynı derecede öneme sahip. Dolayısıyla paylaşımlarınızın nicelik-nitelik dengesini doğru bir şekilde kurabilmeniz de YouTube takipçi kazanma yolları arasında yer alıyor.

4. Seyircilerinizin İlgi Alanını Tespit Edin

Kanalınızda yaptığınız paylaşımlar sonucunda seyircilerinizle olan etkileşiminizi doğru analiz etmek de diğer YouTube takipçi kazanma yolları kadar önemlidir. Çünkü mevcut seyircilerinizin ilgi alanlarını ve sorunlarını doğru tespit edebilirseniz hem daha sonraki paylaşımlarınızı bunları dikkate alarak yapabilme şansını elde edersiniz hem de potansiyel seyirci profilinizi tanımış olursunuz.

Bu noktada, özellikle ilk aşamalarda, seyircilerinizle ne kadar fazla etkileşim olanağı ortaya koyarsanız onlar hakkında o kadar fazla bilgi sahibi olursunuz. Örneğin izleyicilerinizle güçlü bir iletişim kurabilmek için içeriklerinizi sıklıkla kontrol edebilir ve paylaşımlarınıza yapılan yorumlara hızlıca cevap verebilirsiniz.

5. Anahtar Kelimeleri Doğru Seçerek Videonuzu Öne Çıkarın

Bilindiği üzere YouTube kullanıcıların daha önce izlediği videoları dikkate alarak bu içeriklere benzer öneriler yapar. Dolayısıyla sizinle benzer bir içerik paylaşımına sahip olan kanalları takip eden birçok kullanıcının sizin kanalınızı tanıma fırsatı olacaktır. Doğal olarak bu durum YouTube takipçi kazanma yolları arasındadır.

Ancak bu noktada anahtar kelimelerinizin doğru seçilmesi ve video açıklamalarınızın optimizasyonu oldukça önemlidir. Çünkü bunlar SEO (Search Engine Optimization) mekanizması içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Bunun için başarılı olmuş kanalların video açıklamalarını inceleyebilir ve anahtar kelimelerini tespit edebilirsiniz. Böylece hem paylaşımlarınızın izleyicilerin karşısına çıkma ihtimalini arttırmış hem de benzer kanalları takip eden izleyicilere hitap etmiş olursunuz.

7 Mart 2019 Mehmet Karaman (8,100 puan) cevapladı
7 Mart 2019 Yakup06 seçti
Çok teşekkür ederim, çok kapsamlı bir içerik benzer içeriklerin devamının gelmesi dileğiyle... Özellikle CTA ve Annotation yöntemini çok dikkatimi çekti.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
23 Mayıs 2016 Google kategorisinde Mehmet Karaman (8,100 puan) sordu
0 oy
1 cevap
12 Eylül 2019 İnternet kategorisinde melikekalayci (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap
18 Mayıs 2017 Yazılım kategorisinde Ahmet AKINCI (620 puan) sordu
0 oy
1 cevap
23 Mayıs 2016 Yazılım kategorisinde Osman Alkan (5,470 puan) sordu
...