settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nasıl çözülür?

0 oy
Dün sabahtan beri Google Chrome’da dns_probe_fınıshed_nxdomaın hatası alıyorum ve hiçbir siteye bağlanamıyorum. DNS ayarlarımı ya da Google Chrome’la ilgili hiçbir şeyi değiştirmedim böyle bir sorun nasıl ortaya çıktı bilmiyorum. İnternetimle ilgili bir problem yok çünkü başka tarayıcılardan internete girebiliyorum. Ancak Google Chrome kullanmaya devam etmek istiyorum. Chrome’un ayarlarını değiştirmeyi denedim ama işe yaramadı. Bu hatanın sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
8 Ocak Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba. Dns_probe_fınıshed_nxdomaın hatası DNS sunucusundan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarınızın DNS ayarlarını resetleyerek ya da düzenleyerek bu hatadan kurtulmanız mümkün. Bu hatayı çözmek için birtakım yöntemler mevcut.

Öncelikle DNS’yi resetlemek için Windows’un başlat menüsünden komut satırını yönetici olarak çalıştır seçeneğiyle başlatın. Daha sonra komut satırına “netsh winsock reset catalog“ yazarak enter tuşuna basın. Bu işlemi yaptıktan sonra “Sucessfully reset the winsock catalog” ve “You must restart the computer in order to complete the reset” ibareleriyle karşılaşacaksınız. 

Bu ibareleri gördükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak Google Chrome’dan internete bağlanabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa ve hala dns_probe_fınıshed_nxdomaın hatasını alıyorsanız DNS’yi manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle ağ ve paylaşım merkezini açın. Daha sonra sol tarafta yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayın. 

Açılan pencerede aktif olarak bağlı olduğunuz internet bağlantısının üzerine gelerek farenin sağ tuşuyla tıklayın ve özellikleri seçin. Karşınıza çıkan pencerede “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” başlığını seçerek özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede “Aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklayarak sırasıyla 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 rakamlarını girerek onaylayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak Google Chrome aracılığıyla internete bağlanabilirsiniz.

8 Ocak Arif Kılıç (660 puan) cevapladı
8 Ocak Mehmet Karaman seçti
Ben netsh winsock reset catalog yazdiktan sonra, sucessfully reset the winsock catalog VB. çıkmadı.
Merhaba, şuan kontrol ettiğimde ''Administrator (Yönetici Olarak Çalıştır)'' olarak komut satırını çalıştırdığımda sorunsuz bir şekilde işlem gerçekleşiyor.

''C:\Windows\System32'' dosya yolunu takip ederek, cmd.exe dosyasını ''Yönetici Olarak Çalıştır'' seçeneği ile işlemi tekrar deneyebilir misiniz?

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
...