settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

Svchost.exe nedir? virüs olabilir mi ?

0 oy
Bilgisayarımda oyun oynarken takılma yaşadım ve ctrl alt delete yaparak görev yöneticisini başlattım. Oyunu sonlandırmadan önce svchost.exe adında bir işlemin çalıştığını fark ettim. İşlemi sonlandırmaya çalıştım ama sonlandıramadım. Üstelik aynı isimde 4-5 adet işlem görünüyor. Bu işlem virüs olabilir mi? Virüs değilse ne işe yarıyor acaba? Ne yapmam gerekiyor bu durumda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
5 Ocak 2019 Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu

1 cevap

0 oy

Merhabalar. Svchost.exe işlemi özellikle oyun dosyaları içinde çok fazla bulunan .dll uzantılı dosyaları çalıştırmak amacıyla Windows tarafından otomatik olarak başlatılır. Dolayısıyla virüs değildir. Ancak günümüzde bazı virüsler svchost.exe olarak görünerek kendini saklayabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya olup olmadığınızı anlamanız için birtakım yöntemler var.

Öncelikle svchost.exe işlemlerinin hangi kullanıcı ismiyle başlatıldığına dikkat edin. Windows, svchost.exe işlemini yalnızca system, network service ve local network tarafından başlatır. Eğer svchost.exe işleminiz bu kullanıcı isimlerinden daha farklı bir kullanıcı ismiyle başlatılmışsa, bu durum işlemin virüs olduğu anlamına gelir. Virüs olup olmadığını anlamanın bir diğer yoluysa svchost.exe işleminin ne kadar işlemci gücüyle hangi miktarda hafıza kullanarak çalıştığını kontrol etmektir.

Bu işlem normal şartlarda 100.000 KB ve altında hafıza harcamakta ve işlemci gücünün de küçük bir kısmını kullanmaktadır. Eğer işlem 100.000 KB den daha yüksek bir hafıza kullanarak ya da %100’e yakın bir işlemci gücü kullanarak çalışıyorsa kesinlikle virüstür. 

Svchost.exe olarak gizlenen virüslerden kesin olarak kurtulmak oldukça zordur. Elbette bilgisayara format atmak kesin çözüm olacaktır. Ancak formattan önce belirli güncel virüs programlarıyla bilgisayarınızı taratarak kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer çözümse anti-spyware ve combofix gibi programlarla bilgisayarınızı taratmaktır. Bu ve benzeri yazılımlar virüsten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bu konuda Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

5 Ocak 2019 Arif Kılıç (660 puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1 Ocak 2019 Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu
+2 oy
1 cevap
29 Aralık 2018 Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
2 Kasım 2018 Facebook kategorisinde baybay (140 puan) sordu
...