settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

WAN portu nedir? ne işe yarar?

+2 oy
Dün eve internet bağlattım ve modemim geldi. Daha sağlıklı bir bağlantı kurmak ve oynadığım oyunlarda ping sorunları yaşamamak için modeme Ethernet kablosuyla bağlanmaya karar verdim. Ethernet bağlantısı için kullandığım portun yanında WAN isminde bir port daha gördüm. Bu portun ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyorum. Bu portu nasıl kullanabilirim ya da kullanmam bağlantım için bir avantaj sağlar mı?
29 Aralık 2018 Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu

1 cevap

+1 oy

Birçok modemde LAN ve WAN portları yan yana bulunmaktadır. WAN bağlantısının ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlamak için LAN bağlantısını bilmek gerekir. Bilindiği üzere LAN’ın açılımı “local area network”, yani yerel ağ bağlantısıdır. Dolayısıyla LAN bağlantısı ofiste evde ya da herhangi bir iş yerinde birbirine yakın mesafede bulunan bilgisayarların birbiri arasında yerel bir ağ kurmasını sağlar.

Kurulan bu ağlar sayesinde kullanıcılar ağ üzerinden birbirlerine dosya gönderebilir ya da birbirlerinin dosyalarına erişebilirler. WAN’ın açılımıysa “wide area network” yani geniş ağ bağlantısıdır. WAN bağlantısı farklı LAN ağlarının hepsinin birbirine bağlanabilmesini sağlar. Dolayısıyla WAN bağlantısı birden çok LAN bağlantısının bir araya gelerek oluşturduğu çok daha geniş kapsamlı bir ağdır. WAN bağlantıları da kendi aralarında birleşebilir bölgeleri, şehirleri ve hatta ülkeleri bile kapsayacak büyüklüğe ulaşabilir.

Modem üzerindeki WAN portu ise İnternetinizi daha geniş alanda kullanmanızı sağlar. Örneğin evde internetiniz var ve bunu üst kattaki komşunuzla paylaşmak istiyorsunuz. Bu durumda modeminizin LAN portuna Ethernet kablosu takabilir, kablonun diğer ucunu komşunuzun modemindeki WAN portuna bağlayabilirsiniz. Böylece komşunuzun modemi de bir internet erişim noktası haline gelir ve internet ağınızın paylaşılmasını, dağıtılmasını sağlar.

Bunun için komşunuzun modemini WAN olarak ayarlaması yeterlidir. Artık komşunuz, modemindeki LAN girişlerine internet erişimi sağlamak istediği bilgisayarı ya da televizyonu Ethernet kablosuyla bağlayarak internete bağlanabilir.

29 Aralık 2018 Arif Kılıç (660 puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
24 Nisan 2017 WordPress kategorisinde ALPAGUT (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap
23 Nisan 2017 İnternet kategorisinde Black Leone'x (330 puan) sordu
0 oy
1 cevap
30 Mayıs 2017 Chrome kategorisinde Black Leone'x (330 puan) sordu
0 oy
1 cevap
27 Mayıs 2017 Yazılım kategorisinde Black Leone'x (330 puan) sordu
0 oy
1 cevap
23 Mayıs 2017 İnternet kategorisinde Black Leone'x (330 puan) sordu
...