settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

Disk yazmaya karşı korumalı hatasını nasıl çözebilirim?

+1 oy
Merhabalar, Flash diskime film atmak isterken disk yazmaya karşı korumalı hatası veriyor ve filmi atmama izin vermiyor. Başka dosyalar için de denedim yine aynı hatayı verdi hiçbir şekilde veri atamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sorun Windows 8’ den kaynaklı olabilir diye düşünerek aynı flash diskle Windows 10 kullanan arkadaşımın bilgisayarında denediğim zaman da aynı hatayı verdi. Sorun bilgisayarımda değil diye düşünüyorum bu yüzden.
26 Aralık 2018 Bilgisayar kategorisinde metin yılmaz (280 puan) sordu

1 cevap

0 oy

Merhaba, “Disk Yazmaya Karşı Korumalı” hatasını almanızın birçok sebebi olabilir. İlk olarak flash diskinizin üzerinde koruma kilidi olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa bu kilidin açık olduğuna emin olun. Böyle bir durum söz konusu değilse diskinizi birtakım virüs programlarını kullanarak taratın. Bazı virüsler bu hataya sebep olabiliyor. Tarama sonucu herhangi bir tehdit bulunamadıysa diskinizde yeterli boş alan olup olmadığını kontrol edin, çünkü yeterli alan olmadığında da bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Yeterli boş alana sahipseniz ama yine de bu hatayı alıyorsanız kayıt defterinden diske veri yazma işlemine dair bir kısıtlama olup olmadığını kontrol edin.

Bu kontrolü sağlamak için “Çalıştır” bölümüne “Regedit” komutunu girerek kayıt defterini açın ve sırasıyla: 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies klasörlerine girerek “Write Protect” seçeneğini bulun.

Seçeneğin üzerine sağ tıklayarak “Değiştir” seçeneğini seçin ve değer kısmına “0(sıfır)” yazın. Bu işlemleri yaptıktan sonra yazdırmayı tekrar deneyin.

Bahsedilen bütün bu işlemlere rağmen hala hatayı almaya devam ediyorsanız USB diskinizi biçimlendirerek bu hatadan kurtulabilirsiniz.

USB diskinizi biçimlendirmek için Bilgisayarım’a girin ve diskinizin üzerine sağ tuşla tıklayarak Biçimlendir seçeneğini seçin (Biçimlendirme formatı olarak FAT32’yi seçin). Sorununuz hala çözülmediyse bazı USB formatlama programlarıyla diskinizi formatlamayı deneyebilirsiniz. Bu programlar arasında en yaygın olarak kullanılan program “Silicon Power Formatter” programıdır. Son çare olarak bu ve benzeri programlarla format atmanızı öneririm. Bazen daha farklı programların da işe yarayabildiği oluyor çünkü.

26 Aralık 2018 Arif Kılıç (660 puan) cevapladı
...