settingsGiris Yap | Uye Olsettings
Üye Ol
Kategoriler

Bilgisayar Çalışmıyor - Açılmıyor Sorunu

0 oy
Bilgisayar açılmıyor ne kadar uğraştıysam çalışmıyor lütfen yardım edin. Bilgisayarın düğmesine defalarca bastığım halde çalışmıyor. Dün gece çalışan bilgisayarım bugün sabah açtığımda çalışmadı. Öğrenci olduğum için ödevlerim içerisinde ve bana çok lazım. Acil olarak bu sorunla ilgilenin benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.
31 Temmuz 2017 Bilgisayar kategorisinde Nedim Aslan (190 puan) sordu

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap

Bilgisayarınız çalışmıyor ise sebepleri ve yapılması gerekenlerden için size bir yazı hazırladık detaylı olarak inceleyin. Evinizdeki veya Ofisinizdeki bilgisayarınızın Power tuşuna bastınız ve bilgisayarınız çalışmıyor bu hatanın veya arızanın neyden kaynaklandığı hakkında pek fazla bilgiye sahip değilseniz burada yazılanlar ile onarımını ve yapılması gerekenler hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın arızasını kendiniz tespit edebilir, sorunun çözümünü anlatılanlar bulabilirsiniz. Bu yazımızda hem Masaüstü bilgisayar hem de Dizüstü bilgisayarın çalışmıyor sorununu anlatmaya çalışacağız. Masaüstü bilgisayardaki çalışmama arızası ile dizüstü bilgisayarın çalışmama arızası çok farklıdır ve her iki bilgisayarın çalışmıyor sorununu vermesindeki arıza sebepleri ayrıntılı olarak inceleyelim.

Masaüstü Bilgisayar Çalışmıyor Sorunu ?

Power Kablosu

İlk yapılması gereken bilgisayarınızın Power kablosunu kontrol etmenizdir. Kabloda herhangi bir aşınma veya kopma söz konusu ise kablonuzu değiştirmeniz gerekebilir. Power kablosu dıştan kopma söz konusu olmaya bilir ama içten olma ihtimalini göz önünde bulunun. Yeni bir Power kablosu ile test edin.

Güç Kaynağı (UPS)

Bilgisayarınızın için kullandığınız güç kaynağı bilgisayarınızın açılmaması veya bilgisayarınız çalışır durumda iken kapanması gibi sorunlar verebilir. Güç kaynağın aküleri arızalı ve ömrü bitmiş olabilir. Güç kaynağının içerisinde bulunan kartlarda bir problem söz konusu olabilir yapılması gereken ise bilgisayarınıza bağlı olan güç kaynağını devre dışı bırakıp bilgisayarınızı direk şebeke prizine bağlamanız'dır.

Power Supply (PSU)

Bilgisayar kasanızda bulunan ve bilgisayarınızdaki donanımların voltajını sağlayan bir parçadır. Bilgisayar çalışmama arızalarında genel olarak görülen sebeplerden biri olarak ta yorumlayabiliriz. Güç kaynağı bilgisayarınızda bulunan donanımlar için çok önemlidir. PSU yani güç kaynağından gelen yanlış voltaj veya akım bilgisayarınızdaki donanıma zarar verebilir veya kullanılmaz hale getirebilir. Bilgisayarınızın sağlıklı çalışması için doğru ve kaliteli Power Supply tercih etmenizi öneririz. Yapılması gereken ise bilgisayarınızın Power Supply kontrollerini elektronik alanından hizmet bir firmaya yaptırmanızdır. Tehlike arz eden bir işlem olduğunu için bu alanda tecrübeli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Power Supply yüksek voltaja sahip bir parçadır !

Anakart (Mainboard)

Bilgisayarınızın anakartı arızalanmış veya kısa devre söz konusu olabilir. Kısa devre genelde anakartın USB Portlarından kaynaklanmaktadır. Anakarta dahil olan USB portlarını kontrol edin. USB portların voltajı 4.4 ile 5.25 arasıdır ve 100 mA lık bir akım söz konusu olur. Bu sorun genelde USB portlarının içerisinde bulunan tellerin bir birine temas etmesi sonucu meydana gelir. Bilgisayarınızda bulun tüm USB Aygıtlarını çıkartın. Anakart yanlış montajlanmış da olabilir. Eğer anakartınız bilgisayar kasasının metal aksamına temas ediyorsa anakartın voltaj akımını kısa devre yapar ve anakart üzerinde ciddi hasarlara yol açar ve bu gibi sorunları meydana getirir.

Anakartınızın metal bir parça ile temasa geçmediğini kontrol edin eğer böyle bir sorun var ise özenle anakartınızı tekrar montajını yapın. Gerekli kontrolleri yaparken bilgisayarınızın elektrik bağlantılarını kesinlikle kesin. Power Supply (PSU) dan gelen kablolar tam olarak ana kart üzerinde bulunan soketlere takıldığında emin olun, genelde voltaj akımı olan bir anakart, üzerinde bulunan sarı veya farklı renkte voltaj ışığın yanması ile anlarız.

Ana kartınız Bios update işlemi yaparken update işlemi sırasında yarıda kesilmesi veya bilgisayarınız update sırasında kapanması anakartı kullanılmaz hale getirir ve bilgisayarınız çalışmaz. Bunu için anakartınızın servis sağlayıcısı ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Normal bilgisayar kullanıcıları için herhangi bir çözüm yolu bulunmuyor. Fakat ileri düzeyde servislerde bu sorunun çözümü mümkün olabilir.

Bilgisayarınızda Bulunan Donanımlar

Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir donanım arızalanmış olabilir. Örnek olarak sabit diskiniz, sabit diskinizin elektronik kartı arızalı ise voltaj akımında kısa devre yapar ve bilgisayarınız çalışmasını engeller, bu arızaya çok rastlanılmaktadır. Genelde eski donanıma sahip bilgisayarlarda daha çok görülür bu sorunun çözümü ise öncelikle bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesin dikkatli ve özenle bilgisayarınızdaki donanımların voltaj bağlantılarını çıkarın ve sadece anakart üzerinde voltajları sağlayarak bilgisayarınızı çalıştırmayı deneyin. Bunu yaparak donanım kaynaklı olup olmadığını test edebilirsiniz. Yeni montajı yapılan bir donanım varsa kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Dizüstü Bilgisayar Çalışmıyor Sorunu ?

Dizüstü Bilgisayarınızın Adaptör (Şarj Cihazı)

Dizüstü bilgisayarınızın şarj cihazı arızalanmış ve bilgisayarınızın için gerekli voltaj ve amper sağlanmıyor olabilir. Dizüstü bilgisayarın adaptör voltajı ve amperi 19V 3.6A bu değerlere sahiptir. Bazı marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Eğer bilgisayarınız bu voltaj ve amper değerini tam olarak almazsa bilgisayarınız çalışmayacaktır. Adaptörü test etmek için voltaj ölçüm cihazına ihtiyaç vardır. Voltaj ölçüm cihazından dizüstü bilgisayarınıza giren soketten bu değerleri tam olarak alıyorsanız sorun yok demektir.

Fakat bu değerli tam olarak almıyorsanız bir arıza var demektir, voltaj ve amper değerlerinin genel sorunu ise adaptörün kart üzerinde bulunan kondansatörün arızalanmasıdır. Adaptör kartının üzerinde bulunan kondansatörün değerlerine göre yeni kondansatör ile değiştirilerek sorun çözülebilir. Fakat bu işlemi elektronik bilgisi olmayanlar için oldukça tehlikeli bir işlemdir. Bu işlemi yapmanızı tavsiye etmeyiz, elektronik alanında bilgisi olan birisi bu işlemi kolaylıkla uygulayabilir.

Dizüstü Bilgisayarın Batarya Sorunu

Dizüstü bilgisayarınızın bataryası arızalı olabilir. Bataryayı çıkartın ve bilgisayarınızın adaptörü ile çalıştırmayı deneyin batarya sorunu söz konusu ise bu yöntem ile çalışması gerekecektir.

Dizüstü Sıvı Temas Sorunu 

Dizüstü bilgisayarına sıvı temas ile müdahale edilmişse kesinlik bilgisayarınızı çalıştırmayı denemeyin, eğer bilgisayarınızı çalıştırmayı denerseniz bilgisayarınızda kalıcı arızalara yol açabilirsiniz. Batarya ve tüm voltajı bilgisayarınız üzerinden kesin. Bu gibi sorunları normal bir bilgisayar kullanıcısının müdahale etmesini önermeyiz. Dizüstü bilgisayarlar hassas yapıda oldukları için bu işlemi ileri düzeyde teknik servislerinde onarılması mümkün olabiliyor.

Dışarıdan Takılan Donanım

Dizüstü bilgisayarınıza dışarıdan bir donanım takılı ise bilgisayarın çalışmasını etkileyebilir. Dışarıdan takılan tüm donanımlar çıkartın ve bilgisayarınız çalıştırmayı deneyin. Örnek olarak takılan bir Mouse donanımı arızalı ise bilgisayarınızın çalışmasını olumsuz etkiler ve farklı arızalar yol açabilir.

Umarım belirttiğimiz çözümler ile bilgisayar çalışmıyor sorununun çözümünü sağlamışsınızdır.

Kolay Gelsin :)

31 Temmuz 2017 Mehmet Karaman (7,940 puan) cevapladı
3 Ağustos 2017 Mehmet Karaman seçti
Ayrıca anakartın bip sesleri ile de arıza tespiti yapabilirsiniz.

Sürekli Ses – Güç kaynağı arızası
Birçok kısa bip – Anakart arızası
1 uzun – Bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa – Anakart veya BIOS çipi arızası
1 uzun 2 kısa – Ekran kartı arızası
1 uzun 3 kısa – Ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa – Ekran kartı arızası
2 kısa – Bellek (eşlik) hatası
3 kısa – Belleğin ilk bölümünde hata (64k)
4 kısa – Timer hatası
5 kısa – İşlemci hatası
6 kısa – Klavye işlemcisi hatası
7 kısa – İşlemci hatası
8 kısa – Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa – BIOS ROM hatası
10 kısa – CMOS okuma/yazma hatası
11 kısa – Tampon Bellek Hatası

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
18 Kasım 2018 Notebook kategorisinde Ziya (120 puan) sordu
+1 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...