Yazılım

“Desktop.ini” Nedir? Virüs mü?

Desktop.ini dosyası, birçok Windows kullanıcısı tarafından virüs olarak algılanan ve silinmeye çalışılan bir dosya olarak bilinir. Çoğu kullanıcı bu dosyanın virüs olduğunu düşünüyor ve paniğe kapılabiliyor. Özellikle birkaç farklı dosya içerisinde desktop.ini karşınıza çıktığı zaman, sisteminize virüs bulaştığını düşünebiliyorsunuz. Aslında bakarsanız bu dosyanın korkulacak bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. Peki nedir bu desktop.ini?

Desktop.ini Ne İşe Yarıyor?

Çok sık karşılaştığımız desktop.ini dosyası, genelde gizli dosyaları görünür yaptığınız zaman, klasörlerin içerisinde karşınıza çıkar. Baştan şunu söyleyelim ki kesin olarak desktop.ini bir virüs dosyası değildir. Klasörün nasıl görüntüleneceği konusunda yaptığınız seçimleri belirtmek amaçlı olarak kullanılan bir dosyadır.

Klasör hakkında bilgilerin tutulduğu ve klasör içerisinde hem arka planlarda hem de işlevlerde yapılan özelleştirmelerin neler olduğu bilgisini bulunduran bir .ini dosyasıdır. Mesela o klasör içerisinde dosya ikonlarının büyük simgeler olarak görüntülenmesini isterseniz, bu bilgi desktop.ini içerisinde tutulur. Dediğimiz gibi genelde gizli dosya konumundadır ve gizli dosyaları görüntülediğiniz zaman .ini görüntülenir.

desktop.ini Dosyasını Silsem Ne Olur?

Kullanıcılardan en çok gelen soru “desktop.ini silsem ne olur?” sorusu. Kullanıcılar ilk etapta bu dosyayı virüs zannettikleri için silmek istiyorlar. Aslında bakarsanız dosyayı sildiğiniz zaman herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Belki klasör görüntülemelerinde doğru bir şekilde görüntü alınamayabilir. Yani klasörler içerisindeki görüntülemeler ve özellikler tekrar varsayılana dönebilir. Özelleştirmeler kaybolabilir. Fakat klasörler içerisinde yer alan belgelerin ya da dosyaların zarar görmeyeceğini belirtelim.

İsterseniz gizli dosyaları kapatarak dosyanın yeniden gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Dediğimiz gibi silmek mümkün ancak dosyanın silinmesini önermiyoruz.

“desktop.ini nedir?” sorusuna cevap aramaya çalıştık. Dediğimiz gibi bu dosya ile karşılaştığınız zaman sisteminize virüs bulaşmış demek olmuyor. Bir nevi sistem dosyalarından birinden söz ediyoruz. Dosyanın gizlenmesi, silinmesi ya da olduğu gibi bırakılması tamamen sizin kararınıza kalmış durumda.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu