Ana Sayfa Nasıl Yapılır Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

Derece işareti (°), günlük hayatta çok sık kullandığımız simgelerden bir tanesi. Kimi zaman yazı yazarken, kimi zaman bir rapor hazırlarken, hatta web üzerinden arama yaparken bile derece işareti kullanabiliyoruz. Tabii ki diğer özel simgelerde olduğu gibi bu işareti yapmak için de belli yöntemler var. En basit yöntemlerle derece işareti (°) yapımına bakalım:

Derece İşareti (°) Nasıl Yapılır?

Farklı yöntemler kullanarak işareti yapmanız mümkün. Biz bunun için her yöntemi ele alacağız. Kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Karakter Eşlem Penceresi Üzerinden

Karakter eşlem penceresini kullanarak derece işareti yapmak için uygulayacağınız adımlar basit. Adım adım ilerleyelim.

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

  • “Win+R” tuşuna basarak “Çalıştır” penceresini açın.
  • Çalıştır kısmına “charmap” yazın ve “Tamam” butonuna basın.

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

  • “Gelişmiş Görünüm” tikini işaretleyin. “Unicode’a Git” kutusunun içerisine ise “00B0” ifadesini yazın. Derece işareti seçilecek.
  • Seçilen işaretin üzerine tıklayın ve “Seç” butonuna basın. Sonrasında “Kopyala” sekmesini kullanarak, işareti kopyalamak üzere belleğe alın.
  • Artık istediğiniz yere işareti kopyalayabilirsiniz.

Klavye Kısayolunu Kullanarak Derece İşareti Yapmak

İkinci yöntem biraz daha kolay bir yöntem. Sadece klavye üzerinden bir kombinasyon yaparak da işareti oluşturabilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlem şöyle:

  • Derece işaretini yapmak istediğiniz alana gelin. Bir belgede kullanacaksanız, işareti kullanacağınız satıra tıklayın. Sonrasında “Alt + 0176” kombinasyonunu yapın. İşaret ekranda belirlediğiniz alana konulacaktır.

Word Üzerinden Eklemek

Derece işaretini Word belgesinde eklemek için kullanabileceğiniz bir yöntem daha var. Diğer ofis uygulamalarında da benzeri bir yöntemi kullanarak işareti ekleyebilirsiniz. Uygulayacağınız adımlar şöyle:

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

  • Word belgesine girin ve “Ekle” kısmına tıklayın.
  • Son kısımda yer alan “Simge” çubuğunu açın.

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

  • Buradan “Tüm Simgeler” seçeneğini seçerek tüm sekmelerin açılmasını sağlayın.

Derece İşareti ( ° ) Yapma Yöntemleri

  • Simge penceresinde “Karakter Kodu” bölümüne “00B0” kodunu yazın ve “Ekle” deyin. İşlem bu kadar.

Kopyalama Yolunu Kullanmak

Yukarıda söz ettiğimiz işlemlerle derece işareti yapmak oldukça basit. Fakat bu yolları kullanmak istemeyen kullanıcılarımız için de bir yöntem sunalım. Dilerseniz işareti doğrudan buradan kopyalayarak da yapabilirsiniz.

Kopyalayacağınız işaret: ° veya (°)

Tüm bu yöntemlerle beraber derece işareti yapmak mümkün. Dediğimiz gibi kullanacağınız alana göre farklı yöntemleri seçebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin