Teknoloji

Deprem Uygulamaları Nasıl Çalışıyor?

Deprem, insanlığın bir türlü kalıcı çözüm geliştiremediği doğal afetlerin başında geliyor. Depremin ne zaman ya da kaç şiddetinde olacağını bilmek mümkün olmuyor. Özellikle fay hatları üzerindeki yerleşim yerleri her zaman için risk durumunda. Uzmanlar ise yıllardır, en azından depremin önceden tespit edilmesi adına çalışmalar yapıyor. Gelişen teknoloji bu noktada da bazı ilerlemeler kaydedilmesini sağladı. MyShake ve benzeri deprem uygulamaları, nasıl çözümler üzerinde çalışıldığını ortaya çıkardı. Peki, MyShake gibi deprem uygulamaları nasıl çalışıyor? Uygulamalar gerçekten işe yarıyor mu?

Deprem Uygulamaları Hangi Mantıkla Çalışıyor?

Bu tür uygulamalar, yine depremin yaydığı enerjiden yararlanıyor. Uygulamaların çalışma mantığını anlamak için öncelikle depremin ortaya çıkardığı enerjiden söz etmek gerekiyor. Dünya üzerinde bir deprem başladığında, 2 aşamalı enerji dalgası yayılıyor.

Birinci enerji dalgası çok hızlı yayılıyor ve çok daha geniş bir alana yayılıyor. İkinci enerji dalgası ise yıkıcı olarak gördüğümüz asıl sarsıntının oluşmasına neden oluyor. Zaten insanlar tarafından hissedilen sarsıntı da bu ikinci sarsıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamaların ilgilendiği kısım ilk enerji dalgası. Bu enerji dalgasının algılanması için yine Dünya üzerinde konumlandırılmış olan 800 ayrı sensör bulunuyor. Sensörler gelen enerjiyi algılıyor ve ikinci dalganın etkisi ortaya çıkmadan, uygulamalara sinyal gönderiyor. Bu sensörlerden veri alan uygulamalar, ikinci dalga oluşmadan kullanıcıları uyarmış oluyor. Acil durum çağrısı veriliyor ve kullanıcıların önlem alması sağlanıyor.

Deprem Uygulamaları Nasıl Çalışıyor?

2.Dalga Ne Kadar Önceden Tespit Ediliyor?

Asıl merak edilen kısım ise bu uygulamaların bize ne kadar zaman kazandıracağı. Ne yazık ki bunun için kesin bir bilgi yok. 2.dalga çok kısa bir süre içerisinde de etki edebilir, 10-15 saniye gibi bir süre içerisinde de etki edebilir.

Bunu kesin olarak tespit etmek pek mümkün değil. Ama şunu söyleyebiliriz ki deprem uygulamalarında bazı sınırlamalar var. Yani her sarsıntı için uyarı verilmiyor. Sarsıntının 4 şiddetinin üzerinde olması gerekiyor. Bunun nedeni de insanların her durumda paniğe kapılmasını engellemek.

Deprem Uygulamaları Nasıl Çalışıyor?

Uygulamalar Ne Kadar Doğru Sonuç Veriyor?

Deprem uygulamaları için çalışma mantığından söz ettik. Fakat her deprem uygulaması gerçeği yansıtmıyor. Yani uygulama işlevsel olmuyor. Bunun için özel olarak geliştirilen ve sensörlerin verisine doğrudan bağlantılı olan resmi uygulamalar bulunuyor.

Benzeri uygulamaların sayısının artmasını bekliyoruz. Bunun yanında mutlaka yeni önlemler de alınacak ve gelişen teknoloji ile depremi erkenden tespit etmek adına yeni yöntemler sunulacaktır. Deprem konusunda uzmanların çok yoğun araştırmalar yapması, bu alanda kısa süre sonra yeni çözümlerin sunulacağını işaret ediyor.

Tabii ki kalıcı bir çözüm ya da depremi çok öncesinden fark eden bir sistemin geliştirilip geliştirilemeyeceği tam bir soru işareti. Bundan 200 yıl önce uzaya çıkma konusu da imkansız olarak değerlendirilmesine karşın şu sıralar turistik gezilerin planlandığını görüyoruz. Kısacası teknolojinin doğal afetleri engelleme konusunda da kesin yöntemlerin geliştirilmesini sağladığını görmek sürpriz olmaz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu