Anasayfa » İnternet » DDoS Nedir? Nasıl Yapılır?

DDoS Nedir? Nasıl Yapılır?

Hacker grubu Anonymous, günlerdir Türkiye’deki bilgisayarlara saldırıp interneti felç edip birçok siteye erişimi engellemekle meşgul. Bu saldırının DDoS saldırısı olduğu hakkında büyük şüpheler var. Rusya ve Türkiye arasındaki gerilim, internet dünyasına da yansıdı ve sonuç olarak ünlü hacker grubu Anonymous bu gerilime dahil olup, ülkemize siber saldırı yapmakla gündeme geldi ve bu saldırı, DDoS saldırısı adı altında karşımıza çıktı.

Peki DDoS nedir?

DDos Nedir Nasıl Yapılır 1

DDoS, tamamen bilgi güvenliği unsurlarından yola çıkarak ortaya çıkarılmış saldırının genel adıdır. Öncesinde sadece, tek bir hedef kaynaktan yapılan saldırının yerini DDoS’a bıraktı ve bundan dolayı artık birçok sayıda kaynaktan tek hedefe doğru yapılan saldırı, DDoS adını almıştır.

DoS/DDoS saldırıları sitelere erişimin engellenmesine neden olan saldırı türüdür. Bu nedenle yapılan saldırıların sonucunda, sitelere erişim engellenmekte ve internet ağının yavaşlamasına neden olmaktadır.

DDoS’un Örnekleri

DDos Nedir Nasıl Yapılır 2

2009 yılında, Twitter’in saatlerce kapanmasını sağlayan saldırı DDoS saldırısı idi.

2012 yılında, Türk Hava Yollarının uyguladığı greve destek amaçlı, THY’nin sitesine siber saldırı gerçekleştirilmiştir.

Bugünlerde ise ülkemize yapılan siber saldırılar DDoS’un örneklerindendir.

DDoS Nasıl Gerçekleşir?

DDos Nedir Nasıl Yapılır 3

DDoS saldırılarında sistemin kaldırabileceği yükten daha fazlası sisteme gönderilir. Örneğin; anlık istekler, anlık beğeniler ve bir sürü konuda sisteme birden yükleme yapılır ve sistem kapasitesinin üzerine çıkılarak siteler yavaşlatılır.

Buna bağlı olarak sitelere erişim hızı yavaşladığından ötürü, sisteme giriş yapılamaz. Kullanılan İşletim sisteminin web uygulamaları üzerinden oynanması sonucu, güvenlik açıkları yakalanır ve sisteme saldırılar düzenlenir.

Sistemin işlem yapamayacağı kadar istek gönderilerek, sitenin zayıflamasına yol açılır. DDoS saldırıları ile çok fazla sayıda sistemin erişilmez hale geldiği bilinmektedir. Bu nedenle DDoS saldırıları genelde, iki ülke arası siber savaşlarda kullanılmaktadır.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Bir yorum

  1. 3,5 çapulcudan oluşan yüzüne maske takip annymaos olduğunu zannedenlere ünlü hacker grubu demeyiniz. Onlar hacker felan değil lütfen dds saldırıları ile hacker olunmadigini size hatirlatayim dedim

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*