Yazılım

Daha Hızlı Bir PC İçin…

Bilgisayar her zaman başımızın tacı olsa da ağırlaştığı zaman hiç sevimli değil. Daha hızlı bir PC’ ye sahip olmak tamamen sizin elinizde aslında.

PC’ nizi hızlandırmak için, düzenli bakımını da yapmanız gerekiyor. PC bakımı ve hızlandırmak için bilmeniz gereken basit ama etkili yöntemler..

Daha Hızlı Bir PC İçin...

Hem Hız, Hem Temizlik

Bilgisayarın dışından çok içinin temizliği önemli. CCleaner, Glary utilities, Advanced System Care ve benzeri programları kullanmak bilgisayarınızın temizliği ve hızı için olmazsa olmazlardandır. Temizleme işlemini düzenli olarak yaparsanız daimi hız ve temizliği elde edersiniz. Bu programlar yardımıyla bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silebilir, sisteminizi çok daha hızlı, istikrarlı ve performanslı hale getirebilirsiniz.

CCLEANERGLARY UTİLİTİESADVANCED SYSTEM CARE

Virüs Programları Olmadan Olmaz

PC’ niz için en önemli hız ve performans ihtiyaçlarından biri hiç şüphesiz ki güncel virüs tarayıcılarıdır. Bazı virüs yazılımları , sürücülerinizin daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Güncel bir virüs tarayıcısı kullanmak hem sizi virüslerden korur hem de PC’ nizin daima yüksek performansta çalışmasını sağlar. Nod32 Eset, Avast, Bitdefender gibi kaliteli ve daima kendini güncelleyen yazılımları kullanabilirsiniz.

ESET NOD32 ANTİVİRÜSAVAST ANTİVİRÜSBİTDEFENDER ANTİVİRÜS

Gereksizleri Kaldırıyoruz

Gereksiz olan Windows efektlerinden kurtulun ve PC’ nizi hızlandırın. Gösterişli Windows özelliklerini kapatın bu sayede PC’ niz İşletim sisteminiz ve RAM’ ler nefes alsın.

Bu özellikleri sadeleştirmek içinde; masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayıp ‘Kişiselleştir’ i tıklayın. Karşınıza gelen ekranda aşağı yukarı kaydırarak ‘Temel ve Yüksek Karşıtlık Temaları’ nı bulup bu temalardan herhangi birini seçerseniz eğer Windows Aero kapanmış olur, bu sayede bilgisayarınızın buna harcadığı enerji size kalmış olur.

‘Denetim masası > Sistem ve Güvenlik  >  Sistem’ işlemlerini sırayla takip edin. Karşınıza gelen ekranda ‘Sistem Özellikleri’ ni seçin ve ‘Gelişmiş’ sekmesinden ‘Performans’ ayarlarından işinize hangi Windows efektleri yaramıyorsa kaldırın, PC hızınıza fazlaca etkisi olacaktır.

SDD mi HDD mi PC’ yi Daha Hızlı Yapar?

Daha fazla hız için SSD mi HDD mi diye soruyorsanız. SSD almalısınız. İsterseniz eğer bilgisayar sisteminizi SSD’ ye kurabilir geri kalan işlerinizi de HDD’ den yürütebilirsiniz.

Daha Hızlı Bir PC İçin...

Açılış Programları

Bilgisayar açılırken önden yüklenen programlar bilgisayarınızın başlangıç enerjisini sömürebilir. Windows tuşu ile R tuşuna birlikte basarsanız masaüstünde komut penceresi açılacaktır. Penceredeki komut satırına ‘msconfig’ yazarsanız karşınıza sistem yapılandırma penceresi gelecektir. ‘Başlatma’ sekmesini ziyaret ederek gereksiz olduğundan emin olduğunuz ve bilgisayar açılırken önden yüklenen PC’ nizin hızını sömüren programları kaldırabilirsiniz.

RAM’ inizin Gücünü Artırın

Eğer bilgisayarınızda birden fazla programı bir arada açıp çalışıyorsanız bilgisayarın hızını sonuna kadar kullanıyorsunuz demektir. Bunu yapmak da RAM ister. RAM’ i optimize eden yazılımlar kullanabilirsiniz bunun için fakat bu geçici bir çözümdür. Ana kartınız eğer RAM yükseltmenize izin veriyorsa ve RAM almak gibi bir imkanınız varsa, Bilgisayarınıza uygun RAM  alabilirsiniz.

Görev Yöneticisi ve İşlemler

Görev Yöneticisi’ nde bulunan ‘İşlemler’ sekmesinden hangi işlem PC’nizi daha fazla yorduğunu görebilirsiniz. Sistem programları dışında gereksiz yere açık olan programları buradan kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı temiz ve hızlı tutmak için alacağınız bu önlemler; PC’ nize düzenli olarak uygulandığı zaman, temiz çalışan hızlı ve yüksek performanslı bir bilgisayara sahip olursunuz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu