Mobil

Custom ROM Nedir ?

Custom ROM, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonda, üreticinin yüklediği Android sürümü kullanmak yerine, telefonunuzu kendinize uygun kişiselleştirmeye yarayan bir çeşit Android sürümü olarak görülebilir. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemine sahip olduğu için, bağımsız geliştirici sistemlerini kendine göre fazlalıklarından arındırıp, optimize edebilmektedir.

Custom ROM kullanmak, özelleştirilmiş farklı altyapıları işletim sisteminiz olarak tercih etmeniz anlamına gelir. Custom ROM işletim sistemleri yine de, Android altyapısını temel sistem olarak kullansa da kullanıcılara farklı avantajlar sağlarlar. Custom ROM kullanmak ve bunu cihazlara uygulayabilmek belli bir birikim ve tecrübe gerektirir

Custom ROM Nedir ?

Custom ROM Kullanmak Bize Ne Sağlar?

Kişiselleştirme ve özelleştirme

Akıllı telefonlarımız hayatımızın bir vazgeçilmezi olmuşken, kişiliğimizi de yansıtmalarını istiyoruz. Kendi zevkimize uygun ve başkalarından farklı olmasını istiyoruz. Custom ROM’ lar bize Google’ ın standart Android tipinden uzaklaşmamız için seçenekler sunuyor. Cihazınızı temalar kullanarak değiştirebilirsiniz, bu sayede  ara yüzünüzü farklı seçenekler aracılığıyla zenginleştirebiliyor ve daha farklı, özel temalara sahip olabiliyorsunuz. Custom ROM,  Playstore aracılığıyla indirdiğiniz uygulamaların izinlerini sizin düzenlemenize de imkan veriyor.

Herkese uygun bir ROM var.

Piyasada oldukça çok Custom ROM var bulunuyor. Her kullanıcı kendine göre bir uygulama bulup, telefonunu yenileyebiliyor, bu da daha fazla kişiselleştirme ve kişiye uygunluk sağlıyor. ROM’ ları kullanıcılar yaşam tarzlarına ve alışkanlıklarına göre tercih edebiliyor. Hızlı, istikrarlı ve bununla birlikte birçok kişiselleştirme seçeneği sunan bir Custom ROM kullanabileceğiniz gibi, ayrıntılı ayarları seven bir kullanıcıysanız daha detaycı bir Custom ROM size uygun olabilir.

Custom ROM Nedir ?

Eskimeye dönmüş akıllı telefonu yeniler ve güvenlik sağlar.

Kullandığınız akıllı telefonunuz bir yaşın üzerindeyse, güncelleme beklemekten ve aynı şeylerde takılı kalmaktan sıkılmış olabilirsiniz. Telefonlara gelen güncellemeler, getirdikleri yeniliklerle ve sistemdeki bazı güvenlik açıklarının tespiti ile kapatılması açısından kullanıcılara fayda sağlayabiliyorlar. Böyle güncellemelerin başka bir avantajı da üreticinin koyduğu istenmeyen unsurları temizleyerek bu sayede telefonunuzu hızlandırabiliyor olmanız. Bu sayede cihazlarınızın ömürleri de otomatik olarak uzuyor.

Akıllı telefonlar da bileşenleri değiştirmek gibi bir alternatifimiz bulunmuyor, gelen güncellemelerden faydalanabiliyorsunuz bir tek, güncellemeler de çok sık olmuyor ne yazık ki. Custom ROM’ lar kullanıcıların istediği zaman güncellenebilme özelliğine sahipler. Bu sayede aynı işletim sistemine bağlı kalma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Duruma güvenlik yönünden bakacak olursak eğer, Android’ in güvenlik açıkları herkes tarafından bilinir durumda. Custom ROM’ lar da ise bu sıkıntı yaşanmıyor. Android’ in alt yapısına karşı olan tehditler, Custom ROM’ları etkilemiyor.

Açık kaynak kodlu uygulamalara sahip olma.

Custom ROM’ lar kullanırken bunlarla beraber açık kaynak kodlu uygulamalar da kullanarak daha hızlı ve işlevsel bir akıllı telefona sahip olma imkanınız var. AOSP diye adlandırılan ‘Android Open Source Project’  çalışmaları sayesinde açık kaynak kodlu birçok, ofis, tarayıcı, mesajlaşma vb. gibi istediğiniz benzeri tüm uygulamalara ulaşmanız mümkün oluyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu