Teknoloji

Curiosity, Mars Yüzeyinde Kurumuş Göl Buldu

Mars yüzeyi, yıllardır bilim dünyasının gündeminde. Teknolojik gelişmelerle beraber, araştırmaların biraz daha kapsamlı yapılması, Mars yüzeyi hakkında sürekli yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Yani yapılan araştırmaların kapsamı genişledikçe çok daha fazla bilgi elde etmek mümkün oluyor. Bu noktada son olarak Mars yüzeyinde kurumuş nehir yatakları ve göller bulunduğuna ilişkin kanıtlar ortaya çıktı. Curiosity uzay aracı tarafından ortaya çıkarılan kanıtlar, bilim dünyası için yeni bir tartışmayı başlatacak gibi duruyor.

Curiosity Tuz Birikintilerini Analiz Etti

Bir süredir yüzeyde araştırmalarına devam eden Curiosity uzay aracının son olarak Gale kraterinin bulunduğu alana girdiği açıklandı. Bu alanda yer alan kayaları incelemek için lazer ışınlarını kullanan uzay aracı, kayaların içerisinde sülfat tuzlarının yer aldığını tespit etti.

Curiosity, Mars Yüzeyinde Kurumuş Göl Buldu

Bunun dışında krater içerisinde yer alan toprağın yapısı da incelendi. İncelenen toprak yapısında kurumuş çamurdan oluşacak çatlakların ortaya çıktığı saptandı. Verileri inceleyen bilim adamları ise araştırmanın Mars yüzeyine ilişkin çok önemli bilgileri ortaya çıkardığını açıkladı.

Buna göre Mars yüzeyinde göller ve bunları besleyen nehirler vardı. Gale krateri de bu göllerden birisiydi. Fakat zaman içerisinde değişen iklim ve toprak şartları gölün suyunun kurumasına neden oldu. Su buharlaştıkça, krater gölünün tuzluluk oranı artış gösterdi ve sonucunda, tuz yönünden zengin olan kayalar yüzeyde kaldı.

Curiosity, Mars Yüzeyinde Kurumuş Göl Buldu

Bu senaryo, bir dönem Mars yüzeyinde su bulunduğu iddialarını güçlendiriyor. Yapılan araştırmaların Mars yüzeyinde koloni kurma konusunda da oldukça büyük oranda önemi var. Öyle ki bu araştırmalar Mars iklimi hakkında da bilgilerin elde edilmesini sağlayacak.

Curiosity uzay aracının araştırmaları sonrasında ortaya çıkan krater için araştırma çalışmalarının devam etmesi bekleniyor. Bundan sonraki aşamada daha ne gibi sürprizleri gelebileceği ise merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu