Teknoloji

Curiosity Aracı Mars’tan Fotoğraf Attı

NASA, Mars yüzeyinde derinlemesine çalışmalar yapmak adına Mars’a 3 farklı araç göndermişti. Bu araçlar içerisinde yer alan, yüzey üzerinden örnek toplaması ve keşif çalışmaları yapması için görevlendirilen Opportunity ve Curiosity araçları, son teknoloji ile geliştirilmiş olan sistemleri taşıyordu. Fakat Opportunity aracı iniş sırasında kapanmış ve sonrasında kendisini şarj edemediği için tamamen kullanım dışı kalmıştı. Haliyle görev Curiosity aracına düştü.

Mars araştırmalarına devam eden araç, her ne kadar tek kalmış olsa da görevin üstesinden gelmeyi başarıyor. Son olarak Gale Krateri içerisinde önemli keşifler gerçekleştiren Curiosity, şimdi ise kraterin dışından çekilmiş olan bir fotoğraf paylaştı.

Curiosity, Mars Paylaşımı

Mars yüzeyi hakkında çok önemli detayları ortaya çıkaran fotoğraf, yüzeyin yapısının da ortaya konulmasını sağladı. Bir tepe üzerinden çekildiği anlaşılan fotoğrafın, cihazın sağ kamerası ile çekildiği de aktarıldı.

Curiosity Aracı Mars'tan Fotoğraf Attı

NASA tarafından paylaşılan fotoğrafın sağ navigasyon kamerası kullanılarak çekildiğinin açıklanmasıyla bu kamera hakkında da paylaşımlar yapıldı. Detaylara bakacak olursak, kamerayı aracın gözü olarak tanımlamak gerekiyor. Aynı şekilde sol kısımda da benzeri bir kamera var.

Paylaşılan fotoğrafa baktığımız zaman ise Gale Kraterinin görüntülendiğini görüyoruz. 1 Kasım tarihinde geldiği söylenen görsel, kraterin ne kadar geniş olduğunu ortaya koymakta. Yine NASA yetkililerine göre bu görsel kraterin yapısı için de önemli detayları ortaya çıkarıyor. Öyle ki kraterin gök taşı çarpması sonrasında oluştuğu bilgisi var. Gök taşının Mars yüzeyine oluşturmuş olduğu derin çukurun zaman içerisinde kratere dönüştüğü düşünülüyor.

Hatta bazı uzmanlara göre bu bölgede öncesinde bir göl bulunuyordu. Suya yönelik kalıntılar olduğu yönünde bilgiler var. Gök taşlarına mı bağlı yoksa farklı bir etkiden mi bilinmez ama yıllar önce burada bulunan tüm suyun tükendiği düşünülüyor.

Tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına çalışmalarına devam eden Curiosity aracı ise yeni keşifler yapmak peşinde. NASA, bu görseli paylaşmasının hemen ardından aracın yeni görevleri için yola devam ettiğini de açıkladı. Merakla araçtan gelecek yeni görselleri ve keşifleri bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu