Oyun

CS GO Rank (Rütbe) Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

CS GO Rank sistemi nedir ve nasıl çalışır sorusunu bu yazımızda cevapladık. Dünyanın en popüler FPS oyunlarından biri olan CS GO’nun rütbe sistemi nasıl işliyor?

Counter Strike serisinin son üyesi Counter Strike: Global Offensive rütbe sistemi ile oyuncuları maç performansına göre sınıflandırıyor. Böylece CS GO oyuncuları yetenek gruplarına bağlı olarak eşleşiyor ve maçlardaki rekabet faktörü iyice artıyor.

Peki birçok oyuncu için oldukça önemli olan CS GO rütbe sistemi tam olarak nasıl çalışır?

CS GO Rank Sistemi Nedir?

CS GO rank sistemi oyuncuları yeteneklerine ve maç performanslarına göre sınıflandıran bir sistemdir. Oyuncular oyun hakimiyetlerini güçlendirdikçe CS GO rütbe sıralamasında yeni kademelere ulaşır ve maçlardaki rekabet etkeni artar.

Fakat CS GO’nun yetenek gruplarından oluşan rütbe sistemini anlamak için önce oyundaki tüm seviyelere göz atmamız gerekiyor. Gümüş 1 ile başlayan CS:GO rütbeleri Dünyaca Seçkin yani Global Elite grubuna kadar gidiyor.

CS GO Rütbeleri

Silver 1

Gümüş 1 (Silver I)

Silver 2

Gümüş 2 (Silver II)

Silver 3

Gümüş 3 (Silver III)

Silver 4

Gümüş 4 (Silver IV)

Silver Elite

Seçkin Gümüş (Silver Elite)

Silver Elite Master

Usta Seçkin Gümüş (Silver Elite Master)

Gold Nova 1

Altın Nova 1 (Gold Nova I)

Gold Nova 2

Altın Nova 2 (Gold Nova II)

Gold Nova 3

Altın Nova 3 (Gold Nova III)

Gold Nova Master

Usta Altın Nova (Gold Nova Master)

Master Guardian 1

Usta Muhafız 1 (Master Guardian I)

Master Guardian 2

Usta Muhafız 2 (Master Guardian II)

Master Guardian Elite

Seçkin Muhafız (Master Guardian Elite)

Distinguished Master Guardian

Seçkin Usta Muhafız (Distinguished Master Guardian)

Legendary Eagle

Efsanevi Kartal (Legendary Eagle)

Legendary Eagle Master

Usta Efsanevi Kartal (LEM CSGO)

Supreme Master First Class

Birinci Sınıf Üstün Usta (Supreme Master First Class)

Global Elite

Dünyaca Seçkin (Global Elite)

CS GO Rekabetçi Maçlara Nasıl Girilir?

Oyunda ilk rütbenizi edinmek ve adım adım yükselmek için rekabetçi maçlara giriş hakkı kazanmanız gerekiyor. Bu sürece geçiş yapmak için de önce CS GO’da belirli seviyede bir tecrübe puanı elde etmelisiniz. Belirlenen XP ya da deneyim puanına ulaşmak için de oyunun farklı maç modlarına katılım sağlamalısınız.

CS GO rütbe atlama için oynayabileceğiniz modlar arasında Tehlikeli Bölge (Danger Zone), Savaş Oyunları (War Games), klasik maçlardan biri olan Ölüm Maçı (Death Match) ya da Basit Eğlence (Casual) maçları bulunuyor.

Bu modlarda yeteri kadar vakit geçirdikten ve CS GO’da temel oyun bilgisine sahip olduktan sonra CS GO rekabetçi maçlar sistemine giriş yapabilirsiniz.

CS GO Rank (Rütbe) Sistemi

CS GO Rank Atlama Süreci Nasıl İşliyor?

Yukarıda listelediğimiz oyun modlarından sonra CS GO’da gerçek aksiyonun olduğu karşılaşmalara katılmak mümkündür. Rekabetçi (Competitive) ya da Yoldaş (Wingman) modlarında maç aradıktan sonra rütbenize giden yolda ilk adımı atabilirsiniz.

Rekabetçi maçlarda ilk rütbeyi elde etmek ve CS GO rank sisteminde yükselmek için belirli şartlar bulunuyor. İlk rütbenizi kazanmak için en az 10 maçta zafere ulaşmanız gerekiyor.

Bu süreç içerisinde oyunda gösterdiğiniz performanslar oyundaki sistem tarafından değerlendirilir. Eğer 10 galibiyete ulaşana kadar etkili bir performans sergilediyseniz oyun bunu kayda alarak sizi bir yetenek grubuna yerleştirecektir.

CS GO Rank (Rütbe) Sistemi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neredeyse her rekabetçi oyunda olduğu gibi CS GO’da da kazandığınız rütbeleri daha sonra kaybetmeniz mümkündür. Uzun süre maçlara girmemek veya art arda yenilgiye uğramak rütbe sıralamasında sizi geriye atabilir.

CS GO Rank Sistemini Etkileyen Faktörler

  • Görev dağılımı
  • K/D/A oranı
  • MPV oranı
  • Takım ve işbirliği
  • İsabet performansı
  • Karşı takımın rütbeleri

Zaferle sona eren maçların yanı sıra genel performansınız da yetenek grubunuzu etkileyecektir. Örneğin kaç adet düşmanı alt ettiğiniz ya da maçın MVP’si olup olmamanız da oldukça belirleyici maddeler arasındadır.

CS GO rank sistemi nedir ve nasıl çalışır sorusunu bu yazımızda cevaplandırdık. Eğer sistem hakkında aklınıza takılan bir durum olursa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu