Mobil

Çizilen Telefon Ekranı Nasıl Onarılır?

Bazen cam filmi kullanmadığımız için bazen de kullandığımız korumalar yetersiz kaldığı için telefon ekranı çizilebiliyor. Hatta bu durum ekranlarında çizilmeye dayanıklı Gorilla Glass gibi camlar bulunan telefonlarda bile meydana geliyor. Böyle bir durumda telefonun ekranını değiştirmek oldukça maliyetli olduğu için birçok insan telefonunu satarak yenisini almayı bile düşünüyor. Ancak zannedilenin aksine durum bu kadar vahim değil. Çizilen telefon ekranını onarmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Biz de bu yöntemleri sizlere aktarmak için çizilen telefon ekranı nasıl onarılır? Sorusuna bu makalemizle cevap vermeye karar verdik.

1. Yöntem: Karbonat, Sıvı Yağ ve Bebek Pudrası

Gerek mutfakta hamur işlerinde gerekse de banyoda temizlikte kullanılan ve hemen hemen herkesin evinde bulunan karbonatla, çizilen telefon ekranını onarabilirsiniz. Bunun için ilk olarak karbonat ve suyu karıştırarak krem kıvamına getirmeniz gerekiyor. Daha sonrasındaysa tek yapmanız gereken, bu karışımı telefonunuzun ekranındaki çiziklere sürmek ve yaklaşık 10-15 dakika kadar beklemek (Aynı işlemi bebek pudrasıyla da uygulayabilirsiniz). Süre dolduktan sonra temiz bir bez yardımıyla telefonunuzu temizleyebilirsiniz.

Sıvı yağ kullanarak da telefon ekranındaki çizikleri gidermek mümkün. Ekranda yer alan çiziklerin üzerine sıvı yağ sürüp bir süre bekletmek çiziklerin görünmemesini sağlayacaktır. Ancak bu yöntem karbonata göre daha kısa süreli ve geçici bir etkiye sahip. Dolayısıyla bu yöntemi kullanırsanız belirli aralıklarla tekrarlamanız gerekecektir.

2. Yöntem: Araba Pastası

Arabalarda meydana gelen çizikleri yok etmek için kullanılan pastalar çizilen telefon ekranı için de kullanılabilirler. Çizik gidermek için oldukça etkili olan bu yöntemle derin çizikleri hafifletebilir, derin olmayanlarıysa tamamen yok edebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için araba pastasını yine suyla karıştırarak krem kıvamına getirin ve yumuşak bir bez yardımıyla ekranda yer alan çiziklerin üzerine sürerek iyice yedirin. Böylece çizikler tamamen yok olacak veya azalacaktır.

3. Yöntem: Zımpara Kağıtları

Çizilen telefon ekranını zımpara kağıdıyla onarmak etkili bir yöntem olsa da uygulanması son derece risklidir. Çünkü doğru uygulanmadığı takdirde telefonunuzdaki çizikleri giderememekle kalmayıp yeni çiziklere de sebep olabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken hususlarsa zımpara kağıdının yalnızca çizik olan bölgeyle temas etmesi ve çok yumuşak bir şekilde, ekrana fazla baskı uygulamadan kullanılmasıdır.

4. Yöntem: Diş Macunu

Diş macunu da karbonat gibi evde kolaylıkla bulunabileceği için birçok kişi bu yöntemle çizilen telefon ekranını onarabilir. Bu yöntemde de diş macununu yumuşak bir bez veya pamuk yardımıyla cihazınızın ekranındaki çiziklere sürmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra telefonunuzu silerek diş macununu temizleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu