Teknoloji

Çin, Yeni Maglev Trenlerini Kullanıma Açıyor

Ulaşım teknolojileri için yavaş yavaş dönüşüm başladı. Yeni ulaşım teknolojileriyle bir yandan ulaşım sürelerinin kısaltılması hedefleniyor bir yandan ise küresel ısınma etkisinin düşürülmesi hedefleniyor. Çin, bu konuda en derinlemesine çalışmalar yapan ülkeler arasında yer almakta. Son olarak ülkenin, yenilenmiş Maglev trenlerini hazırladığı ve çok kısa bir süre içerisinde kullanıma alacağı ortaya çıktı.

Ulaşım teknolojileri konusunda yeni bir soluk olmasını beklediğimiz Maglev trenlerini ülke genelinde kullanmayı hedefleyen Çin, geliştirdikleri yeni trenler için belli başlı özellikler konusunda açıklamalarda bulundu. Peki, Çin genelinde kullanılacak olan Maglev trenlerinin özellikleri neler? Nasıl bir teknolojiden söz ediyoruz?

Maglev Trenleri ile Ulaşım Sorunu Çözülecek

Bilimkurgu filmlerinde sıkça rastladığımız havada hareket eden trenler, Maglev trenlerinin kullanıma girmesiyle gerçek olacak. Trenlerin en büyük özelliği, doğrudan raylara temas etmiyor oluşu. Yani standart trenlerde olduğu gibi ray üzerinde temas ile sabit bir hareket sunulmuyor.

Bunun yerine süper iletken mıknatıslardan oluşan özel bir ray sistemi sunuluyor. Tren tam olarak raya temas etmiyor ancak ray üzerinde duruyormuş gibi gözüküyor. Süper iletken mıknatısların birbirlerini itme gücünden yararlanarak, trenin hareket etmesi sağlanıyor.

Çin, Yeni Maglev Trenlerini Kullanıma Açıyor

Manyetik kaldırma kuvveti ile tren bir miktar havada tutuluyor ve elektromıknatıslar sayesinde istenen hareketi gerçekleştirebiliyor. Aslında bu teknoloji uzun yıllardır geliştirilen ve belli bölgelerde kullanıma başlayan bir teknoloji. Daha önce Japonya’nın benzeri bir sistemi kullandığını görmüştük. Fakat Çin, yeni trenlerinde önemli bir artı daha sunuyor. O da hız.

Yeni Maglev trenleri, çok yüksek hızlara çıkabiliyor. Yapılan denemelere göre trenlerin hızı 600 km ile 1000 km arasına kadar çıkabiliyor. Bu da trenlerin uçaklarla yarışabilecek bir seviyeye geldiğini gösteriyor. Üstelik uçaklarda olduğu gibi çevreyi kirleten bir yakıt yok. Uzun vadede bakıldığı zaman, ülke ekonomisine de büyük bir katkı sunulması planlanıyor.

Yeni Maglev treni için planlanandan daha hızlı bir gelişim süreci oluştuğu kesin. Beklentiler Çin’in yeni trenleri 2020 yılında kullanıma açması yönünde. Ülkenin bu trenleri hangi şehirlerinde kullanacağı ise net olarak açıklanmadı.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu