Teknoloji

Çin, Mars Aracı için Denemelere Başladı

Mars yüzeyinde araştırma yapan tek ülke Amerika değil. Bunun yanında uzay araştırmalarına önem veren tek merkez de NASA değil. Amerika’nın ve NASA’nın bu alanda en iddialı rakibi ise Çin Ulusal Uzay Dairesi. Uzay araştırmalarına yönelen Çin, yeni atılımlara adım atmaya başladı. Daha önce Ay yüzeyini araştırmak için yeni bir araç üzerinde çalışıldığı duyurulmuştu.

Şimdi ise Mars yüzeyinde araştırmalar yapacak olan yeni aracın testlerine başlandığı açıklandı. Çin Ulusal Uzay Dairesi tarafından yapılan testlerin başarılı olduğu da yine belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

Çin Ulusal Uzay Dairesi Testlerde Başarı Elde Etti

İlk amaç Mars yüzeyine inecek olan son teknoloji aracın, yüzeye iniş testlerini gerçekleştirmekti. Bunun için 140 metre uzunluğa sahip bir kule inşa edildi ve bu kule üzerinden sarkıtılan 36 özel halatla beraber aracın Mars yüzeyine inişi bir nevi canlandırıldı. Yerçekimsiz ortam ve yüzeyde de girintili çıkıntılı bir yapıya yer verilen deneme alanında, aracın başarı elde ettiği de açıklandı.

Bu, araç için sadece ilk aşamanın aşıldığı anlamına geliyor. Testlerin önümüzdeki yıla kadar devam edeceği ve aracın 2020 yılı içerisinde Mars yüzeyine gönderileceği paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Üzerinde kamera sistemi, atmosfer takip sistemi, yüzey inceleme ekipmanları bulunan aracın Mars yüzeyinden örnekler toplamakta görev alacağını ve araştırmanın 3 ay boyunca devam edeceğini de ekleyelim.

3 ay sonunda nasıl verilerin elde edileceği ise tam olarak merak konusu. Çinli yetkililer araştırma sonuçlarında önemli verilere ulaşacaklarından emin olduklarını belirtiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu