Teknoloji

Çin, Chang’e 4 ile Ayda Pamuk Yetiştirdi

Uzay konusunda araştırmalar yapan ve bu alanda yatırımlarda bulunan tek merkez NASA değil. Hatta yavaş yavaş uzay konusunun bir rekabet haline gelmeye başladığını görüyoruz. Bu noktada NASA’nın ve ABD’nin en önemli rakibi ise Çin. Kısa bir süre önce uzaya yeni uydu göndereceklerini açıklayan ülke, şimdi de Chang’e 4 ile Ay yüzeyinde pamuk yetiştirmeyi başardıklarını duyurdu.

Chang’e 4, Ay’da Pamuk Yetiştirmeyi Nasıl Başardı?

Projenin ilk defa başarılı olması, olayı bilim dünyasının gündemine taşıdı ancak bu Çin’in ilk denemesi değil. Daha önce de benzeri denemeler yapılmıştı. Daha önce Ay yüzeyine gönderilen Chang’e 2 ile organizmalar canlı tutulmaya çalışıldı ancak başarılı olunamadı. Aradan geçen yıllar sonrasında geliştirilen yeni teknoloji araç, bu kez başarı elde edilmesini sağladı.

Çin, Chang’e 4 ile Ayda Pamuk Yetiştirdi

Aracın üzerinde 2,6 kg değerinde ağırlığa sahip olan bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm içerisinde sıcaklık kontrolleri yapılıyor ve 1 atmosfer basınçta ortam oluşturulabiliyor. Bir miktar toprağın da bulunduğu alan içerisinde yer alan pamuk, çimlendiriliyor. Bu alan içerisinde şartlar, Dünya şartlarına benzediği için çimlendirmenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebildiği açıklandı.

Fakat projenin tam olarak başarıya ulaşması mümkün değil gibi. Öyle ki çimlendirmenin üzerinden 2 hafta (Ay günü olarak 1 gün) geçmesinin ardından, bitkinin öldüğü belirtildi. Bunun nedeni olarak ise çevre durumu gösterildi. Ay’ın belli zamanlarda sıcaklığı aşırı derecede düşüyor. Ortamın çok soğuk olması, bitkinin yaşamasındaki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.

Daha önce patates, maya ve farklı tohumlarla yapılan denemelerin başarısız olduğunu düşünecek olursak, Chang’e 4 aracı ile Çin epey bir yol almış gibi gözüküyor. Ayrıca Çin, Ay yüzeyinde en az NASA kadar araştırma yapıyor. Bundan birkaç ay öncesine kadar, aynı araçla özel bir yüzeyin keşfedildiği açıklanmıştı. Jel şeklinde bir yüzey keşfedilmiş ve belki de bu yüzey içerisinde mikroorganizmaların olabileceği iddia edilmişti. Ardı ardına başarı haberleri gelen aracın yeni versiyonunun hazırlandığını da ekleyelim. Chang’e 6 olarak gelecek yeni versiyonla beraber testler yoğunlaşacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu