Ana Sayfa Mobil Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi Sorunu ve Çözümü

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi Sorunu ve Çözümü

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi

Android cihazlarına Root atan kullanıcıların karşısına çıkan “cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi” sorunu orijinal yazılımı yükleyerek çözüm sağlanabiliyor. Hata uyarısı genellikle yazılım güncelleştirmeleri sağlandığında ortaya çıkıyor. Cihaz orijinal yazılımında olmadığı için üretici firma telefonun yazılımını doğrulayamıyor. Dolayısıyla güncelleme sağlanmadığı için kullanıcılar bu hatanın çözümünü aramaktadır.

Marka model ayrımı olmaksızın “Samsung, LG, SONY, General Mobile, Xiaomi, Lenovo” ve daha birçok Android telefonda cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi uyarısı alabilirsiniz. Bu uyarıyı alan cihazların tek ortak yanı Root atılmış olmasıdır. Eğer cihazınıza bu yönde bir işlem sağlandıysa, bunu üretici firmanın paylaştığı kılavuza göre veya farklı alternatif yöntemlerle düzeltmeniz gerekecektir.

Ayrıca Root atılan cihazların üretici firma tarafından garanti kapsamında işlem sağlanmadığını da aktarmış olalım. Root atılmış bir cihazı garantiye gönderirseniz eğer direkt olarak garanti dışı hizmete dahil olacak ve onarım konusunda sizden ücret talep edilecektir. Ayrıca bazı firmalar bu işlemi uygulayan cihazı direkt olarak garanti kapsamı dışına almaktadır. Bu sebepten hem garanti süreciniz için hem de cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi hatası için Unroot yapmalısınız.

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi: Adım 1

Çözüm yöntemimizde Samsung marka cihazları ele alacağız. Unroot işlemini bu markanın tüm modellerinde uygulayabilirsiniz. Örneğin; S6 Edge, J7, 75, 71, A7, A5, A3, A8 gibi daha birçok model aşağıdaki işlemlerle uyumludur.

İşleme başlamadan önce cihazınızda kapsamlı bir yedekleme yapılması gerekmektedir. Yapılacak işlem tüm verilerin silinmesine neden olacaktır. Veri kaybı yaşanmaması için yedekleme kesinlikle yapılmalıdır.

Telefon Modelini Bulma

 • Sammobile web sitesi üzerinden Samsung marka cihazınızı bulup, en güncel yazılımı bilgisayarınıza indirin. Bunun için “FIRMWARE ARCHIVE” sayfasından yer alan “MY MODEL NUMBER” kısmını kullanabilirsiniz. (Telefon modeli için: Ayarlar > Telefon Hakkında > Model Numarası.)

Ülke Seçimi Adımı

 • Modelinizi girdikten sonra birçok ülkeye özel yazılım dosyaları sizleri karşılayacaktır. Buradan “Türkiye” seçimini sağlayıp, diğer ülkeleri listeden kaldırıyoruz.
 • Çıkan sonuçlar içerisinden en güncel yazılımı bulup, üzerine tıklayın. Burada dilerseniz eski bir sürümü de tercih edebilirsiniz.

Rom İndirme Sayfası

 • Yazılım seçimini sağladıktan sonra açılan sayfadan “FAST DOWNLOAD” > “INDIVIDUAL” ve üyelik işlemlerinin ardından yazılım indirilecektir.

Buraya kadar olan kısım Android cihazınıza uygun yazılımı bulmaktı. Şimdi bu yazılımı cihazınıza nasıl yükleyebileceğinizden bahsedeceğiz. Burada dikkat edilecek en önemli konu cihazınızın şarj durumu olmaktadır. Yükleme esnasında kapanması daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebepten bu adıma geçmeden önce cihazınızı %100 veya yakın bir batarya doluluk oranına ulaştırın.

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi: Adım 2

Uyarı: Aşağıda verilen işlemler sadece bilgi amaçlıdır ve help724.com web sitesi doğabilecek olumsuzluklardan sorumlu değildir. Bu uyarıyı gözeterek işlemleri uygulayın.

 • İndirdiğimiz ROM’u Odin programı yardımıyla cihazımıza yükleyeceğiz. Buradan Odin programına ulaşabilirsiniz.
 • Odin programının ardından Samsung cihazınızın bilgisayarla olan bağlantısı sağlamak için buradan driver dosyalarını yüklemeniz gerekmektedir.
 • Son indirdiğiniz iki yazılımı da bilgisayarınıza yükledik sonra telefonunuzu tamamen kapatın.

Downloading Mod

 • Telefonunuz tamamen kapalı halde; Güç + Ses kısma + Bixby tuş kombinasyonu ile “Downloading” ekranına ulaşın.
 • Downloading ekranı açıldıktan sonra Odin programını çalıştırıp, USB kablosuyla telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

Unroot İşlemi

 • Program telefonunuzu tanıdıktan sonra “ID:COM” bölümü mavi olacak ve boşta olan bir COM bağlantısı atanacaktır. Option bölümünden herhangi bir seçim yapmanıza gerek yoktur. Hali hazır Auto-Reboot ve F.Reset Time seçeneği seçili olacaktır. İndirdiğiniz ROM’a göre sağ taraftaki seçimleri yapıp “Start” butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra yeşil kutu “PASS!” durumuna geçecektir. Artık tek yapmanız gereken sıfırdan kurulumunuzu yapmaktır.

Cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi sorunu için tek çözüm yolu olan Unroot yöntemini sizlere aktardık. Eğer bu işlemi sağlıklı olarak gerçekleştireceğinizi düşünmüyorsanız özel servislerden destek alabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin