Mobil

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

Akıllı telefonlar, günümüzde neredeyse her ihtiyacımızı karşılayabilecek duruma gelmiştir. Ofis işlemleri, bankacılık işlemleri, video kamera çekimleri ve daha birçok farklı ihtiyacı akıllı telefonlarımızdan karşılayabiliyoruz. Hal böyle olunca ister istemez her kullanıcının karşısına en az bir kez “Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası” çıkıyor. Çünkü telefon üreticileri her telefona belli kapasitelerde depolama alanı sunuyor.

Ayrıca harici olarak kullanılabilen SD Memory Kart desteği ile bu alan belli bir seviyeye kadar artırılabiliyor. Fakat gerek akıllı telefonun dahili depolama alanı gerekse SD Kart desteği bazen yeterli olmayabiliyor ve cihazda yeterli alan yok hatası alıyoruz. Cihazda yeterli alan yok hatası ve çözümü hakkında bu yazımızı okursanız siz de karşınıza çıkan bu hatayı nasıl çözebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Özellikle Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda alınan bu hata, öyle sinir bozucu olabiliyor ki, cihazınızda yer olduğunu bilmenize rağmen Google Play üzerinden herhangi bir yükleme yapamıyorsunuz veya telefonunuz çok yavaşlıyor.

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

Örneğin bir Android telefonda 32 GB dahili hafıza bulunuyor diyelim, bu alanın 7 GB’dan fazlası sistem hafızası olarak kullanılıyor olması aslında telefonunuzda kullanabileceğiniz 25 GB olması anlamına geliyor. Ve siz de 32 GB olduğunu düşünerek Google Play Store üzerinden yükleme yapmaya çalıştığınızda karşınıza doğal olarak “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatası karşınıza çıkmış oluyor. Bu hatayı aldığınızda nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız, sizler için farklı çözüm yollarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

1- Kullandığınız akıllı telefonun dahili hafızası sizin için yeterli değilse, yapmanız gereken en kolay çözüm yolu, telefonunuza harici SD Kart takmanızdır. Maddi durumunuz ve ihtiyacınız dahilinde SD Kart alarak telefonunuza takabilirsiniz.

SD Kart kullanıyorsunuz ve buna rağmen hala “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatasını alıyorsanız, yapmanız gereken işlem ise oldukça basit. Depolama konumunu SD Kart olarak ayarlamaktır. Özellikle kamera ile çekilen fotoğrafları, harici olarak yüklediğiniz müzikleri ve Google Play’den indirip yüklediğiniz uygulamaları SD Karta kaydetmeniz dahili hafızanızda oldukça büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Çekilen fotoğrafları bellek kartına yüklemeniz için sırasıyla :

 • Kameraya girin.
 • Buradan kamera ayarlarına tıklayın.
 • Kamera ayarlarından depolama konumu butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan iki seçenekten Bellek Kartı olanı seçin.

Cihazınızda yüklü olan Uygulamaları SD Memory Karta Taşıma :

 • Cihazınızın Ayarlarına girin.
 • Uygulama yöneticisine tıklayın.
 • Uygulama yöneticisinden SD Karta taşımak istediğiniz uygulamaya girin ve ardından SD Karta Taşı seçeneğine tıklayın.

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

2- Kullandığınız uygulamalar SD Kart üzerinde yüklü olsalar bile hala “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatası alıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise Google Play Store üzerinden indirdiğiniz uygulamaların çalışırken önbellekten alan kullanıyor olması ve uygulamanın kendi içinde veri kaydetmesi olabilir.

Bu durumla karşılaşmamak için belli periyotlarda telefonunuzda kullandığınız uygulamaların önbelleklerini temizlemeli ve veriyi silmelisiniz. Aşağıdaki belirttiğimiz tüm yönergeleri doğru takip ettiğinizde cihazda yeterli alan yok hatasının çözümüne ulaşmış olacaksınız.

 • İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin.
 • Buradan uygulama yöneticisi sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza telefonunuzda yüklü tüm uygulamalar çıkacaktır. Bu uygulamalardan birçoğu sizin yükledikleriniz olsa da telefonunuz için önem arz eden bazı uygulamalar da karşınıza çıkacaktır.
 • Bu uygulamalar arasından istediğinize tıklayın. Karşınıza çıkan menüden, önbelleği temizle ve veriyi sil butonlarına tıklayarak o uygulamanın kullandığı alanı temizlemiş olursunuz.

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

3- Son çözümümüzde root yapma olayından bahsedeceğiz. Telefon üreticileri dahili hafıza içerisinde sistem hafızası olarak belli bir alan kullanmaktadır. Telefonu ilk açtığınızda içerisinde yüklü olan uygulamalar telefon üreticileri tarafından yüklenen uygulamalardır.

Bu uygulamaların birçoğu telefonunuzun çalışması için gerekli olan uygulamalar olsa da bazıları hiç işinize yaramayacak uygulamalardır. Bu uygulamaları uygulama yöneticisi üzerinden silmeniz mümkün değildir. Bu yüzden root işlemi yapılır. Root işlemi sonucunda telefonunuzda bulunan sistem uygulamaları dahil tüm uygulamalara olan erişiminiz açılır. İstediğinizi silebilir istediğinizi SD Karta taşıyabilirsiniz. Bu sayede “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatası almamış olursunuz.

UYARI: Root işlemi, telefonunuzun garanti kapsamını bitirdiği ve yapacağınız yanlış bir silme işleminde telefonunuzun bozulabilmesi nedeniyle bu işlemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yaptığınız işlemlerin hiçbiri çözüm olmadıysa root işlemini gerçekleştirerek cihazda yeterli alan yok hatasını çözebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

6 Yorum

 1. Merhaba, ben galaxy a10s kullanıyorum 32 gb kendi hafızası dolunca hafıza kartı aldık telefonda hala depolama yeri yok uyarısı alıyorum uygulamalardan indirilen hiçbir uygulamada sd karta taşı butonu yok bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba, cihaz ayarlarında yer depolama bölümünden bu işlemi sağlamanız gerekmektedir.

 2. 32 GB dahili hafızam var. Telefonumda depolama sorunu yoktu. Binlerce fotom ve birçok uygulamam vardı. Bir gün telefona yanlışlıkla format attım. Herşeyim silindi. Sadece whatsappımdaki yazılar ve oradan gönderilen fotoları kurtarabildim. Formattan sonra telefonuma 5 uygulama indirdim. Bu uygulamalar toplamda 3 gblık bir yer tutuyor. Ve benim 32 GB dahili hafızası olan telefonum depolama alanı uyarısı veriyor. Yani 1 foto indirmeye dahi yer yok.

  1. Merhaba, depolama alanınızın boş veya dolu oranını kontrol ettiniz mi? Depolama alanınızı kontrol ederek işgal eden verileri görüntüleyebilirsiniz. Gerekli kontrollerden sonra bizimle de paylaşabilirsiniz.

  2. Eğer üzerine yazılmış bir bilgi yoksa veriler tekrar kurtarılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu