Ana Sayfa Teknoloji CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

NASA, uzay araştırmalarına duraklamadan devam ediyor. Üstelik tek bir alanda araştırmalar yapılmıyor. Uzay, her yönüyle incelenmeye çalışılıyor. Tüm bu araştırmalar sonucunda elde edilen bazı veriler ise herkese açık olarak paylaşılıyor. Herkese açık olarak paylaşılan verilerden birisi de CGI Moon Kit paketi. Peki, nedir bu Kit? Nasıl Kullanılır?

CGI Moon Kit Nedir?

NASA’nın Ay yüzeyinde yıllardır araştırmalarına devam ettiğini biliyoruz. 24 saat Ay etrafında dolaşan özel uzay araçları, hem Ay’ın yapısını inceliyor hem de Ay hakkında veriler toplanıyor. CGI Moon Kit, toplanan bu verilerden oluşturulan bir tasarım paketi.

Bu zamana kadar ayın yüzeyi, şekli, renkleri hakkında elde edilen tüm veriler CGI Moon Kit içerisinde bulunuyor. NASA bu kiti herkese açık olarak yayınlayarak tasarımcılar için benzersiz bir veri sunmuş oldu. Bu verileri kullanarak 3D modelleme programlarında birebir olarak Ay yüzeyini oluşturmak mümkün. Sadece renk ya da kaplama değil, Ay yüzeyinde yer alan kriterlerin girinti ve çıkıntılarını oluşturmak da mümkün.

CGI Moon Kit Nasıl İndirilir?

NASA, tüm verileri herkese açık olarak yayınladı. Bu nedenle bireysel tasarımcılarda kolayca kiti indirebilir. Bunun için 2 farklı başlık sunulmuş durumda. İsterseniz sadece renklerin yer aldığı yüzey kaplamalarını indirmeniz mümkün. İkinci seçeneğiniz yüzeyde yer alan girinti ve çıkıntıların düzenlendiği geniş kiti indirmek. Yapacağınız işlemler oldukça basit.

CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

  • Eğer renkler dosyasını indirmek isterseniz renkler altında yer alan “Download” butonunu kullanmanız gerekecek.

CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

  • Eğer tüm verileri indirmek isterseniz bu kez ise Displacement başlığı altındaki “Download” butonunu kullanmanız gerekecek.

Bu Verileri Nerede Kullanabiliriz?

CGI Moon Kit, geliştiriciler için çok önemli olan bir veri. Bu veri ile gerçek Ay modelleri yapmak mümkün. Herhangi bir oyunda kullanacağınız Ay modelinde, sinema filmlerinde kullanılan Ay modellerinde ve doğrudan 3D tasarımlarda bu verileri kullanarak birebir gerçek ay modellemesi yapmak mümkün. Şimdiye kadar böyle bir veri yoktu. Modellemelerde de genelde standart kaplamalar kullanılırdı. Paylaşılan veri, bu noktada oldukça önemli.

CGI Moon Kit Nedir? Nasıl İndirilir?

Veriler Nasıl Toplandı?

NASA, Ay yüzeyini incelemek için Ay yörüngesine Lunar Reconnaissance Orbiter uzay aracını yerleştirmişti. Yerleştirilen bu uzay aracı, belli aralıklarla Ay çevresini dolaşıyor ve sürekli olarak fotoğraflar alıyor.

Standart fotoğrafların dışında, yüksek ve alçak noktaları tespit etmek için lazer sistemi kullanılıyor. Yüzeye gönderilen lazer ışınlarının geri dönüşüne göre 3 boyutlu yüzey haritası çıkarılıyor. 10 yıl boyunca bu şekilde toplanan veriler paylaşılmış durumda.

CGI Moon Kit, NASA’nın bu zamana kadar paylaştığı veriler içerisinde en değerli olanlarından. NASA’nın bu şekilde veri paylaşımlarına devam etmesi bekleniyor. Bundan sonraki adımda nasıl sürprizler gelebileceği ise merak konusu.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin