Mobil

Cep Telefonu İade Şartları Neler? Nasıl İade Edilir?

Bilindiği üzere, günümüzde tüketici hakları, cep telefonu iade şatları kapsamında tüketiciye cayma hakkı tanıyor. Cayma hakkı, özellikle online siparişlerde; kutusu hasarlı olan ya da yanlış ürün teslimatında mutlaka kullanmamız gereken bir hak. Ancak elbette, her hakta olduğu gibi cayma hakkını kullanabilmemiz için de birtakım prosedürlere uygun hareket etmemiz gerekiyor. İade şartları için ilk kural, cayma hakkının ürünün satın alındığı andan itibaren, mesafeli satışlarda 14 gün, doğrudan satışlardaysa 7 gün içerisinde kullanılabileceğidir. Bu sürelerin dışında ürünü iade etmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla bu sürelerden daha sonra gerçekleşecek herhangi bir arızada, muhatap ürünün garanti servisi olacaktır.

Dilerseniz diğer prosedürleri de sizler için maddeler halinde sıralayarak cep telefonu iade şartları neler? Nasıl iade edilir? Sorularına cevap verelim. Cep telefonunuzu iade edebilmek için:

  • Telefonun kutusunun açılmaması, kutu üzerindeki ambalajın yırtılmaması,
  • Satıcıya, iade etmek istediğiniz ürünün orijinal faturası ve iade sebebinin açıkça belirtildiği bir dilekçe gönderilmesi (Eğer ürünü satın aldığınız sitede farklı bir renk ya da model tercihi yaptıysanız ya da ürünün yanında gelen aksesuarlarda herhangi bir uyumsuzluk varsa dilekçede bu durumun açıkça belirtilmesi gerekiyor),
  • Mesafeli satışlarda, ürünün kutusunda herhangi bir hasar söz konusuysa hasar tutanağı, (Teslimatı yapan kuryeden, ürünün size hasarlı bir kutuda geldiğine dair hasar tutanağı tutmasını isteyin)

Gibi işlemleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Ancak elbette cep telefonu iade şartları bunlarla sınırlı değildir. Bazı durumlarda, hem mesafeli hem de doğrudan satışlarda, ürün modelinde bir yanlışlık olmamasına veya ürünün kutusunda bir hasar olmamasına rağmen kutu açılımı gerçekleştikten sonra üründe oldukça bariz birtakım sorunlar olduğu gözlenebilir. Böyle durumlarda arızalı ürün prosedürü devreye girmektedir ve bu prosedür dahilinde cep telefonu iade işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Arızalı ürün prosedürü aşağıdaki gibidir:

Cep Telefonu İade Şartları Neler? Nasıl İade Edilir?

  • Arızalı ürünün, satıcıya, doğrudan veya kurye aracılığıyla 5 iş günü içerisinde orijinal faturasıyla beraber teslim edilmesi gerekir.
  • Tüketici tarafından, cihazın arızasının giderilmesi için cihaza, garanti kapsamının dışına çıkacak herhangi bir müdahalede gerçekleşmemiş olmalıdır.

Böylece sizlere üretici firmaların iade formlarında yer alan bazı prosedürleri belirtmiş olduk. Ancak böyle bir konuda anayasal hakkınızı bilmek de üretici firmayla cep telefonu iade şartları hakkında yaşadığınız bazı sorunlarda hakkınızı savunmanızı ve hakkınızı almanızı sağlayacaktır. Anayasanın 6502 sayılı tüketicinin korunması kanununun 48.maddesi ve 4.bendinde:

  • Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.
  • Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat (olağan) kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir (Belirttiğimiz kanunun daha detaylı ve kaynağından okumak isteyenler buradan erişim sağlayabilirler).

Gibi maddeler açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla bazı firmaların, ürünün paketini açtığınız, ürüne sim kart taktığınız ya da olağan kullanım kapsamına girebilecek birtakım işlemler yaptığınız gerekçesiyle ürünü iade etmenizin mümkün olmadığını belirtmesi anayasaya aykırıdır. Dolayısıyla böyle durumlarda firmanın iade formunu dikkate almak yerine anayasayı dikkate alarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Cep Telefonu İade Şartları Neler? Nasıl İade Edilir?

  • Önce, cayma bildirim formunu doldurup iadeli taahhütle satıcıya gönderin (örnek cayma bildirim formlarına internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz).
  • Beyanınız satıcıya ulaştıktan sonraki 10 iş günü içerisinde, iade işleminizin gerçekleştirilmesi şarttır. Ancak gerçekleştirilmezse, olumlu bir cevap alamazsanız veya cayma bildirim formunuz size geri gelirse; ürünün faturasını, fotokopisini ve daha önce göndermiş olduğunuz cayma bildirim formunun kopyasını elinizde bulundurarak, e-Devlet üzerinden tüketici hakem heyeti başvurusu gerçekleştirin (Bu başvuruda sözünü ettiğimiz belgelerle ilgili birtakım bilgilerin girilmesi gerekecektir).

Böylece cep telefonu iade süreciniz, devletin oluşturduğu hakem heyeti tarafından incelenecek ve size üretici firma tarafından, anayasaya aykırı herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla cep telefonu iade şartları hakkında anayasanın sizlere sunduğu tüm haklarınızdan tamamen faydalanmanız hakem heyeti tarafından garanti altına alınacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu