Mobil

Casper Via A1 Format Atma – Fabrika Ayarlarına Dönme

Teknolojik olan her cihazda herhangi bir zaman diliminde karşımıza birçok sorun çıkabildiği gibi bu sorunların da aynı şekilde çözüm yöntemleri bulunuyor. Bu çözüm yöntemlerini uygularken adeta nabza göre şerbet vermeli ve cihazın karşılaştığı soruna göre çözüm odaklı hamleler yapmalısınız. Casper markasının üretmiş olduğu akıllı telefonlar genellikle eski ancak etkili olarak görülen çözüm yollarına uygun olduğu için kapatıp – açmak, hard reset atmak ve telefonu sıfırlamak gibi işlemler karşılaşılan arızaları tamamıyla ortadan kaldırabiliyor. Bu içeriğimizde Casper Via A1 modeline format atma ve telefonu sıfırlama gibi işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Casper Via A1 Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Her akıllı cihazda olduğu gibi “Casper Via A1” modelinde de birkaç adım neticesinde telefonunuzu ilk aldığınız haline yani fabrika ayarlarına döndürebiliyorsunuz. Bu işlemi mümkün kılmak adına aşağıdaki adımları tek tek uygulamalısınız.

 1. Telefonun menü bölümünde yer alan “Ayarlar” uygulamasına girin.
 2. Bu uygulamanın içerisinde bulunan “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğine dokunun.
 3. Sizi karşılayan “Fab. Verilerine Sıfırla” seçeneğine basın.
  Casper Via A1 Fabrika Ayarlarına Döndürme Adımı
 4. Son adımda ise “Telefonu Sıfırla” diyerek işlemi sonlandırın.

Bu işlemlerin hemen ardından telefonun sıfırlanma süreci başlayacak ve kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Her ne kadar sıfırlama işlemi birkaç adım neticesinde mümkün olsa da işleme başlamadan önce dikkat etmeniz gereken iki farklı önemli husus bulunuyor.

 1. Telefonunuzu sıfırlarken şarjınız en az %50 olmalıdır.
 2. Telefonun sıfırlanma sürecinde hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir.

Bu iki husus sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasına ve cihazın ilk alındığı hale dönmesine yardımcı olacaktır.

Casper Via A1 Hard – Reset (Format) Nasıl Atılır?

Hard – Reset adımları genel olarak “Fabrika Ayarlarına Sıfırlama” ile aynı gibi görünse de bu işlemi uygularken yapacağınız en ufak hata telefonunuzu bir daha kullanılamaz hale getirebilir. Bu sebeple yaptığınız işlemleri bilinçsizce sürdürmek yerine konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden destek almak sizin için daha iyi olacaktır. Hard – Reset genellikle telefonun hiçbir şekilde açılmaması halinde gerçekleştirilir.

UYARI: Hard – Reset işlemini başlamadan önce telefonunuzda yer alan; rehber, fotoğraflar, videolar ve önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın.

 1. Telefonunuz “Kapalı” konumdayken “Ses Açma + Açma – Kapama (Power)” tuşuna aynı anda basın.
 2. Telefonun ekranında bir adet “Sağa Doğru Yatan Android İkonu” gözükene kadar basılı tutma işlemini devam ettirin.
 3. Belirtilen logoyu gördüğünüzde direkt olarak “Açma – Kapama (Power)” tuşuna basın.

Bundan sonraki işlem adımlarında dokunmatik ekranınız yardımıyla değil tamamıyla ses açma ve kapama tuşlarıyla hareket edeceksiniz. Bu sebeple dokunmatik ekran çalışmıyor diye panik yapmanıza gerek yok.

 1. Bu adımda “Sesi Kapat (Ses Azaltma)” tuşunu kullanarak “Wipe Data / Factory Reset” ibaresinin üzerine gelin ve “Ses Arttır” tuşuna basın.
  Casper Via A1 Hard - Reset Ekranı
 2. Sizi karşılayan ekranda ses azaltma tuşu yardımıyla “Yes” butonuna gelip onaylayın.

Bu adımlar neticesinde Casper Via A1 cihazının “Hard – Reset” işlemi başlayacak ve kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

Casper Via A1 Format Atarken Komut Yok Hatası Nasıl Çözülür?

Casper’in üretmiş olduğu Via A1 modeline format atma işlemi ne yazık ki beklenen sonuçları vermeyebiliyor. Her zaman karşılaşabileceğimiz gibi bu işlemde de bazı hatalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu hatalardan biri de “Komut Yok” hatasıdır. Her ne kadar ürkütücü görünse de komut yok hatasının çözümü oldukça kolaydır.

 1. Telefon kapalı konumdayken “Açma Kapama Tuşu + Ses Açma” tuşuna aynı anda basılı tutun.
 2. Komut Yok” uyarısı geldiğinde “Ses Açma” tuşuna 5 – 6 kere üst üste basın.
 3. Bir – iki dakika içerisinde “Recovery Mod” otomatik olarak açılacaktır.

Recovery Mod (Format Ekranı) açıldığında adımları tekrardan bir önceki başlıkta anlatılan hard – reset atma adımlarını uygulayabilir ve cihazınıza temiz bir “Android” kurulumu yapabilirsiniz.

Casper Via A1 “Fastboot Mode” Nasıl Kapatılır?

Casper Via A1 cihazınıza hard – reset atarken yanlış girdiğiniz bir menüden kaynaklı olarak “FastBoot Mode” ile karşılaşmış ve bu ekranda takılı kalmışsanız hiçbir şekilde endişe etmenize gerek yoktur. Bu noktada sizlere vereceğimiz öneriler sonuca ulaşmanızda etkili olacaktır.

Telefonun Bataryasını Çıkarıp – Takın

FastBoot bölümünde takılı kalan cihazı tekrardan normal şekilde başlatmak için bataryasını çıkartıp tekrardan takmalısınız. Bu işlem sadece bataryası çıkarılabilen cihazlarda mümkün olduğu için cihazınız bu duruma uygun değilse diğer adımı uygulayabilirsiniz.

ReiBoot for Android Programını Kullanın

FastBoot olarak başlatılan bir cihazın yeniden başlatılması için “ReiBoot for Android” programını kullanmalısınız.

 1. ReiBoot for Android programını bilgisayarınıza indirin.
 2. Programı kurup açtıktan sonra telefonu bilgisayarınıza “USB” yardımıyla bağlayın.
 3. Programın ana ekranında bulunan “One – Click to Exit Fastboot Mode” butonuna basın.
  ReiBoot İle FasBoot Kapatma

Bu adımın hemen sonrasında cihazınız otomatik olarak takılı kaldığı yerden çıkarılacaktır.

Casper Via A1 format atma işlemlerini en ince ayrıntısına kadar sizlere anlattık. Bu işlemleri uygularken herhangi bir problem yaşamanız halinde aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu