Sosyal Medya

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma (Tam Çözüm)

Çalınan Instagram hesabını kapatma nasıl yapılır? Hep birlikte inceleyelim: Instagram her güncellemede güvenliği bir adım daha öteye taşıyarak hesabımızı daha korunaklı hale getiriyor. İki aşamalı kimliği doğrulaması gibi birçok güvenlik önemlerini içerisinde barındırıyor.

Instagram hesabının güvenliğini önemseyen kullanıcılar ise bu önemleri dikkate alarak hesabının çalınmasını engelliyor. Hesabı çalınan kullanıcılara baktığımızda en büyük sebebin basit şifreler kullanıldığını görüyoruz.

Hacker’lar günden güne şifre kırma üzerine yeni yazılımlar geliştirdiğini düşünürsek, bu Instagram dahi olsa basit şifrelere sahip hesaplar affedilmeyecektir. Hacker’ların 1 saniye içerisinde basit şifreleri kırabildiğinizi biliyor muydunuz? İşte durum bu kadar ciddi.

Instagram hesaplarının çalınmasının ikinci büyük sebebi ise e-posta adreslerindeki şifrenin çok basit olmasıdır. Yıllar önce açtığınız bir e-posta adresini unutmuş dahi olabilirsiniz. Bu hesaplardaki şifreleri de çok kolay belirleriz. Sırf unutmamak adına…

E-posta adresimizin çalınmasının ardından o e-posta ile açılan tüm sosyal medya hesaplarının çalınmasını sağlarız. Genellikle kullanıcılar bize sadece Instagram hesabım çalınmadı mail adresimde değiştirilmiş derler. İşte bunun sebebi e-posta adresinin çalınmasıdır.

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma

Çalınan Instagram hesabını kapatmak için herhangi bir form veya link bulunmuyor. Yapılması gereken tek işlem Instagram’a mail atmak ve hesabı şikayet etmektir. Instagram destek merkezi gönderdiğiniz bu mail üzerine hesabınız için bir araştırma yapacak ve uygun görülmesi halinde hesabı kapatacaktır.

Örnek Mail

Instagram Mail Adresi: phish@instagram.com

Konu: Çalınan Instagram Hesabını Kapatmak İstiyorum

Gönderilecek Mail:

Merhaba Instagram destek ekibi; ben “Instagram kullanıcı” adına sahip hesabın sahibiyim. Instagram hesabım yakın zamanda başka bir kullanıcının eline geçti ve hesabımı kurtaramadım. Hesabın benim olduğunu sizlere kanıtlayabilirim. Hesabımı ilk oluştururken kullandığım mail adresi “e-posta adresiniz” buydu.

Hesabımda bu fotoğraflar ve videolar vardı. Dilerseniz belirlediğiniz bir kod ile size selfie gönderebilirim. Çalınan Instagram hesabımın kapatılmasını veya geri kurtarılmasını istemekteyim. Bu konuda neler yapabileceğimi lütfen bana iletin. Bugüne dek Instagram kullanım koşullarına veya topluluk kuralarını gözeterek hareket ettim.

Instagram içerisinden herhangi bir uygunsuz davranış sergilemedim. Instagram hesabım art niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirildi ve hesabımı geri almayı başaramıyorum. Mail adresim çalan kişi tarafından değiştirildiği için doğrulama yapamıyorum. Eğer hesabın ilk mail adresini kontrol ederseniz benim size ilettiğim mail adresiyle aynı olmadığını göreceksiniz.

İyi Çalışmalar Dilerim.

Yukarıda yer alan mail sadece örnek teşkil etmesi için hazırlanmıştır. Buradan esinlenerek Instagram destek ekibine hesabınızın kapatılmasını veya geri alınmasını talep edebilirsiniz. Sizlere önerimiz mail içeriğini olabildiğinde detaylı tutun. Ne çok kısa ne de çok uzun. En ideal ölçüde ve açıklayıcı olarak talebinizi iletin.

Çalınan Instagram Hesabını Silme

Çalınan Instagram Hesabını Kapatma

Normal durumda Instagram hesabını silmek için https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bu linki kullanabiliyorsunuz. Fakat hesabınıza giriş sağlayamadığınız için çalınan Instagram hesabını silmek mümkün olmuyor.

Hesabınızı silmek veya kapatmak için Instagram ile iletişim sağlayıp talepte bulunabiliyorsunuz. Talebinizde sadece hesabınızın silinmesini belirtebilirsiniz. Bizim sizlere verdiğimiz örnek mailde ek olarak hesabınızın kurtarılması yönünde de bilgi yer alıyordu.

Ayrıca çalan kişi hesabınızda uygunsuz paylaşımlarda bulunuyorsa bu ihlali Instagram’a şikayet ederek de hesabın silinmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işlem için arkadaşlarınızdan yardım almanız gerekiyor. Hesabınızda ekli olan yakın arkadaşlarınıza hesabı şikayet etmeleri konusunda bilgi verebilirsiniz. Instagram hesabını şikayet etmek aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • Kapatmak istediğiniz Instagram profilini açın. (Kendi hesabınız)
  • Sağ üst köşede bulunan yan yana üç nokta (Diğer) simgesine dokunun.
  • Açılan seçenekler içerisinden “Şikayet Et” butonuna dokunun.
  • Şikayet et pencersinde bulunan “Hesabı Şikayet Et” seçeneğine dokunun.
  • Sebep olarak “Instagram’da olmaması gereken içerikler paylaşıyor” tercihini yapın.

Hesabınızı çalan kişi hesabınızda uygunsuz gönderiler paylaşıyorsa bu yöntem ile hesabın silinmesi mümkün olacaktır. Bu işlemi sadece bir arkadaşınız değil, birçok kişiye bu işlemi yaptırmalısınız. Ne kadar çok şikayet alırsa o kadar silinme olasılığı yüksek olacaktır.

Çalınan Instagram Hesabı Kaç Günde Kapatılır?

Instagram hesabınızın kapatılma süresi destek ekibinin yoğunluğuna bağlıdır. Bazı kullanıcılar 1 gün içerisinde dönüş alabildiği gibi bazı kullanıcılar ise haftalar veya aylar süren bekleyiş içerisinde olabiliyor. Instagram hesabının kapatılmasını hızlandırmak için yukarıda paylaştığımız şikayet et yöntemini kullanabilirsiniz.

Bu hesabınızın Instagram tarafından daha hızlı fark edilmesini sağlayabilir. Özellikle çalan kişi uygunsuz paylaşımlarda bulunuyorsa hesabın direkt kapatılması veya silinmesi söz konusu olacaktır. Hesabınızdaki arkadaşlarınızın şikayet etmesi daha dikkat çekecektir. Yeni bir Instagram hesabı açıp buradan şikayet etmek önemsenmeyebilir.

Çalınan Instagram Hesabı Kurtarılır mı?

Çalınan Instagram hesabını kapatmak yerine hesabı kurtarmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için biraz sabırlı ve gayret etmeniz gerekecektir. Özellikle mail adresiniz ve telefon numaranız değiştirildiyse uzun bir süreç sizi bekleyecektir.

Çünkü Instagram destek ekibi sizi doğrulamak için hesabınıza kayıtlı mail adresi üzerinden iletişim kurmaktadır. Hesabınızı kurtarmak için gönderilen kod ile selfie çekmeniz istenmektedir. Mail adresinize ulaşamadığınız için bu doğrulamayı yapmak mümkün olmayacaktır.

Instagram hesabım çalındı içeriğimizde bu konuyla alakalı birçok detaya ve çözüme yer verdik. Dilerseniz daha kapsamlı olan bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Sizlere %100 hesabınızın kurtarılamayacağını söyleyemeyiz. Ama bu konuda inatçı olursanız hesabınızı geri alma ihtimaliniz vardır.

Instagram Hesabım Çalındı Kapatmak İstiyorum

Hesabınızı kurtarmak yerine kapatmak istiyorsanız en etkili yolları sizlerle paylaşalım. Her yolu uygulamanıza rağmen hesabınız halen açıksa o zaman biraz daha ciddi bir yol almanız gerekiyor. O Instagram hesabın varlığını markanıza veya isminize zarar veriyor olabilir.

Instagram veya başka bir sosyal medya hesaplarının çalınmasının bilişim suçlarına girdiğini biliyor muydunuz? Artık öğrendiniz. Şifre çalmak veya hesabı ele geçirmek bilişim suçları içerisinde değerlendirilmektedir. Hesabınızı çalan kişi bunun farkında olmayabilir fakat bu durumun ağır yaptırımları bulunmaktadır.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 243. Maddesinde bilişim sistemine izinsiz giren ve şifre değişikliği yaparak orada zaman geçiren kişilere 1 yıla hapis cezası ve adli para cezası uygulanmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Avukatınızla görüşmeniz gerekmektedir.

İlgili durum için dava oluşturabilir ve çalınan Instagram hesabınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu atılacak en ciddi adım olarak görebilirsiniz. Özellikle önemli bir markayı temsil ediyorsanız bu konuda çözüm arayışında olabilirsiniz. Çünkü marka isminin zarar görmesi size daha büyük zararlar doğurabilir.

Instagram Hesabının Çalınmasını Önlemek

Çalınan Instagram hesabını kapatmak konusunda başarılı olduktan sonra, yeni bir hesap için aynı sorunu yaşamamak adına bazı önemli detayları sizlere iletelim. Şifrenizi çalmak isteyen kişilere aşılmayacak bir duvar örmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif edin. Bunu yapmak için hesap ayarlarınızda yer alan “Güvenlik” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulaması karşınıza çıkacaktır. Instagram hesabınızın şifresi ele geçirilse dahi iki faktörlü kimlik doğrulamasını aşması için SMS olarak gelen koda ihtiyaç duyacaktır. Her ihtimale karşı basit şifreler kullanmamak gerekir. E-posta hesabınız içinde iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif edin. Şu an birçok e-posta servisi bu özelliği sunmaktadır.

Bu durumun yanında Instagram hesabınızla 3.parti uygulamalara giriş yapmayın ve kullanmayın. Bu uygulamaların bir kısmı gerçekten amacına hitap ederken, bir kısmı ise tamamen hesap çalma üzerine kurulmuştur. Kullanıcı adı ve şifre ekranında girdiğiniz tüm bilgiler direkt karşı tarafın eline geçmektedir.

Instagram ile giriş yap özelliğini kullanmayın. Yukarıda paylaştığım durum bunun içinde geçerlidir. Bazı web platformları daha hızlı üyelik için size bu butonu sunmaktadır. Bazıları masum olurken bazıları ise yine Instagram hesabını ele geçirmek üzere olan bir tuzaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu