Ana Sayfa Nasıl Yapılır Büyük Harflerle Yazılan Yazıyı Küçük Harfe Çevirme Nasıl Yapılır?

Büyük Harflerle Yazılan Yazıyı Küçük Harfe Çevirme Nasıl Yapılır?

Büyük Harflerle Yazılan Yazıyı Küçük Harfe Çevirme Nasıl Yapılır

Her ne kadar karşılaşma olasılığınız çok düşük olsa da internette bulup, beğendiğiniz bir yazının tüm kelimeleri büyük harflerle yazılmış olabilir. Bu durum içeriğin hem görünüşü açısından hem de imla açısından birçok sorunu beraberinde getirecektir. Hâl böyle olunca yazıyı yeniden büyük küçük harfe dikkat ederek yazmak yerine kolay yolların arayışına girebilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: Microsoft Office Word Kullanarak Büyük – Küçük Harf Değiştirme

Bir metin editörü olan Office Word sadece yazı yazmak için değil aynı zamanda yazılmış olan bir içerikte yapısal değişiklikler yapmak için de kullanılır. Her ne kadar böyle imkanlar sunuyor olsa da bu imkanlar birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bir ödev ya da içerik yazımı yaparken internetten bulduğunuz kaynak içerikteki yazıların tamamıyla büyük harflerle yazılmış olması içerikte değişiklik yapmayı gerektir. Bu durumda içerikteki büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adım 1: İçeriği “Microsoft Office Word” editörüne yapıştırın.
 • Adım 2: “CTRL + A” tuşları ile tüm yazıyı seçili hale getirin.
 • Adım 3: “SHIFT + F3” tuşlarına basın.
  SHIFT + F3

Bu üç adımın sonucunda büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemi başarıyla tamamlanacaktır. “SHIFT + F3” kombinasyonunu tekrarlayarak içerikteki yazıların biçiminde değişiklik yapmaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: “Notepad ++” Programıyla Büyük – Küçük Harf Değiştirme

Notepad ++ adlı program bilgisayarınızda yüklü olarak gelen “Not Defteri” uygulamasının en gelişmiş halidir. Bu uygulama internetten kolayca indirebilir. “Microsoft Office Word” bilgisayarınızda yüklü değilse aşağıdaki anlatılan adımlar neticesinde istediğiniz işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adım 1: “Notepad ++” programını buradan indirin.
 • Adım 2: Programın kurulumunu tamamlayın ve açın.
 • Adım 3: Büyük harflerle yazılmış içeriği metin editörüne yapıştırın.
 • Adım 4:CTRL + A” kombinasyonuyla tümünü seçili hale getirin.
 • Adım 5:CTRL + U” tuşlarına aynı anda basın.

İlgili işlemleri gerçekleştirdikten sonra büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemini başarıyla tamamlayabileceksiniz.

NOT: Bu işlemi geri almak için küçük harfe çevirdiğiniz içeriğin tamamını “CTRL + A” kombinasyonuyla seçili hale getirip “CTRL + SHIFT + U” tuşlarıyla büyük harfe çevirebilirsiniz.

Yöntem 3: Excel İle Büyük – Küçük Harf Değişikliği Yapma

Microsoft Excel uygulamasında belirli kodlar kullanarak içerikte köklü değişiklikler yapabilirsiniz. Bu değişikliklerden biri de sütunda bulunan büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemidir.

 • Adım 1: Microsoft Excel’de bir sütunda herhangi bir satıra içeriği yapıştırın.
 • Adım 2: Bu içeriğin hangi sütun ve satırda olduğunu not edin.
 • Adım 3: Boş bir satıra çift tıklayın ve “=KÜÇÜKHARF(A5)” yazın.
  =KÜÇÜKHARF(A5)
 • Adım 4: “Enter” tuşuna bastıktan sonra “A5” konumunda bulunan içerik tamamıyla küçük harf olacaktır.

Ek Bilgi: Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay; büyük harflerle yazılı olan içeriğin konum değerlerini doğru yazmaktır. İçerik “E3” bölümündeyse ilgili noktaya “E3”, “B2” bölümündeyse “B2” yazmalısınız.

Yöntem 4: Online Büyük – Küçük Harf Dönüştürücüleri Kullanın

İnternet sektöründeki gelişmeler neticesinde bilgisayarda yer alan uygulamalarla yapılabilecek olan işlemler artık web siteleri aracılığıyla kolayca yapılmaya başlandı. Hâl böyle olunca büyük harflerle yazılan yazıyı küçük harfe çevirme işlemlerini de bu imkanı sunan internet siteleri aracılığıyla yapabiliyorsunuz.

 • Adım 1: “Capitalize My Title” adlı internet sitesine girin.
 • Adım 2: İçeriği sizi karşılayan metin kutusunun içine yapıştırın.
 • Adım 3: Alt kısımdan “Küçük Harf” butonuna basın.
  Küçük Harf Butonu

Bu işlemleri eksiksiz olarak tamamladığınızda yaptığınız değişikliği kopyalayarak istediğiniz noktaya yapıştırabilirsiniz.

Her alanda karşılaşabileceğiniz büyük – küçük harf sorununa çözüm bulmak için sunduğumuz alternatif yöntemlerden herhangi birini kullanarak büyük harflerle yazılmış yazıyı küçük harfe çevirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin