Ana Sayfa Yazılım Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor sorunu herhangi bir oyun veya program yüklerken bizi karşılayan bir hata mesajı olarak bilinmektedir. Sorun adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarınızda kurulu olan yazılım ile yüklemekte olduğunuz programın, oyunun uyumsuzluğundan söz edilmektedir.

Birçok kullanıcı bu sorun karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmediği için istenen yüklemede askıda kalmaktadır. Sizlere aşağıda paylaşacağımız 3 önemli çözüm yöntemi ile “bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan hemen yöntemlere geçelim:

Çözüm 1: Sistem Özellikleri ve Sistem Gereksinimleri

Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Nedenleri:

Evet, bu sorunun başlıca nedeni budur diyebiliriz. Yükleme yapılan programla, sistem özellikleriniz uyumsuzsa bu sorun direkt olarak karşınıza çıkacaktır. Bunu biraz daha örneklerle açıklamak gerekirse; Valorant bilgisayar oyununu bilgisayarınıza yüklemek istediğinizde sisteminizin 64 Bit Windows tabanında olması gerekmektedir. Eğer siz 32 Bit Windows işletim sistemine Valorant yüklemeye kalkarsanız karşınıza direkt olarak: Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor uyarısı verecektir.

Bu durum diğer Windows uyumlu programlar içinde geçerlidir. 32 Bit – 64 Bit uyumluluğun yanı sıra Windows sürüm uyumluluğu da önemlidir. Bunun örneğini bir diğer popüler oyun olan PUBG Lite üzerinden verelim: PUBG Lite sistem gereksinimlerini incelediğimizde Windows 7,8,10, ve 64 Bit tabanında çalışmaktadır. Eğer buradaki Windows sürümlerinin dışında farklı bir Windows sürümü kullanıyorsanız, yine “bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” uyarısı alacaksınız.

Çözümleri:

Yukarıda belirttiğimiz sorunların tek çözümü yeni bir Windows kurulumu yapmaktır. Peki internette o kadar 32 Bit’ten, 64 Bit’e geçiş işlemleri var, neden yeni bir kurulum yapayım diyorsanız: Bu işlem tamamen sağlıksız ve Microsoft tarafından sunulan bir çözüm değildir. Durum böyle olunca hali hazırda kullanmakta olduğunuz Windows sürümüne zarar verebilirsiniz.

Ayrıca yukarda belirttiğimiz “32 Bit’ten, 64 Bit’e geçiş işlemleri” adı altında yeni bir Windows kurulum işlemleri aktarılmaktadır. Bu sebepten Microsoft tarafından verilen yönergeleri takip etmek en doğru seçim olacaktır. Bu konuda son olarak yeni bir Windows kurulumu sağlamadan önce hata aldığınız yüklemenin sistem gereksinimlerini ilgili geliştirici firmanın resmi web sitesinden doğrulayınız.

Çözüm 2: Kurulum Dosyalarının Hasar Görmesi / Silinmesi

Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Neden:

Sistem uyumsuzluğunda sonra gelen en büyük ikinci neden “bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” hatası veren programın, oyunun kurulum dosyalarıdır. Biraz anlamsız gelebilir, fakat kurulum dosyalarının veya kurulum ayarlarının hasar görmesi Windows işletim sistemi ile doğru olarak bağlantı kuramamasına sebep olacaktır. Çünkü her kurulum Windows içerisinde kendi uyumluluk ayarını ve çalışma komutunu saklamaktadır.

Özellikle daha önce kurulu olan bir programda veya oyunda bu sorunu yaşıyorsanız, tek sebebi budur diyebiliriz. Buna sebep olan nedir? Diye soracak olursanız: Farkında olmadan kurulum dosyalarının zarar görmesi veya işletim sisteminde barınan bir virüstür diyebiliriz. Ayrıca kurulum dosyalarınız otomatik olarak güncelleme sağlıyorsa, eksik yüklenen bir güncellemede bu sorunu tetikleyebilir.

Çözüm:

Bu sorunun çözümü hata veren kurulumu bilgisayarınızdan tamamen kaldırıp, tekrar güncel kurulum dosyaları ile yüklemektir. Kurulumu kaldırırken eski atık dosyaların tamamen silindiğinden emin olun. Bu konuda “CCleaner” tarzı programlardan yardım alabilirsiniz. Bunların yanı sıra ikinci sebep olarak virüs kaynaklı sorunlar içinde “Virüs Temizleme” içeriğini ziyaret edebilirsiniz. Bilgisayarınızda zararlı yazılımın olmadığından emin olmalısınız.

Çözüm 3: Diğer Olası Tüm Nedenler / Çözümler

Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor

Bu başlığımızda sizlere “bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” sorunu için birçok olası nedenleri ve çözümleri aktaracağız. Her yapılan işlemin sonucunda sorunun çözülüp, çözülmediğini kontrol ederek ilerleme sağlayın.

Geliştirici Modunu Aktif Edin

 • Başlat menüsü üzerinden veya arama bölümünden “Ayarlar” penceresini açın.
 • Ayarlar içerisinden “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine giriş sağlayın.
 • Sol tarafta yer alan menüden “Geliştiriciler için” sekmesine tıklayın.

Geliştirici Modu

 • Yukardaki görselde işaret edilen “Geliştirici Modu” seçeneğini aktif edin.

“Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” sorununun çözülüp, çözülmediğini doğrulayın. Eğer sorun devam ediyorsa eski ayarlarına tekrar geri dönün.

Sistem Dosyalarını Onarın (SFC /Scannow)

 • Windows + R kombinasyonu ile “Çalıştır” penceresini açın.
 • “Aç” alanına “cmd” yazarak “Tamam” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelen komut istemi ekranına “sfc /scannow” komutunu girin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Windows Uyumluluk Modu / Sorun Gidericisi

 • Hata veren program veya oyunun masaüstünde yer alan simgesine sağ tıklayıp, “Özellikler” seçeneğini seçin.
 • Açılan pencerenin üst kısmında yer alan sekmelerden “Uyumluluk” sekmesine geçiş yapın.

Windows Uyumluluk Modu

 • “Uyumluluk Modu” bölümünden kurulumun gereksinim duyduğu Windows sürümünü seçin.
 • Penceredeki işlemleri geçerli kılmak için “Tamam” butonuna tıklayın.

Sorun Gidericisi:

 • “Uyumluluk” sekmesi içerisine tekrar erişin ve “Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır” butonuna tıklayın.
 • Sorun gidericisi tarama sağladıktan sonra “Önerilen ayarları deneyin” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “Programı sına” butonu ile “bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” sorununun çözülüp, çözülmediğini doğrulayın.
 • Eğer sorun çözüldüyse “İleri > Evet, bu ayarları bu program için kaydet” adımlarını izleyin ve işlemi sonlandırın.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin