Yazılım

Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok Hatası ve Çözümü

Windows 10, 8 ve Windows 7 işletim sistemi türlerinden herhangi birine sahip olan cihazların tamamında indirdiğiniz programları başlatmak için belirli miktarda bellek kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Programın çalışması için gerekli olan bellek miktarı yetersiz olduğu zaman açılış esnasında “Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok” hatası alacaksınız. Bu hatanın en temel kaynağı cihazın belleğinin gereksiz olarak görülen birçok uygulama tarafından kullanılmasıdır. Hâl böyle olunca ilgili hatayla karşılaştığınızda içeriğimizde sizlerle paylaşacağımız yöntemleri deneyerek çözüme ulaşmaya çalışmalısınız.

Yöntem 1: Kayıt Defteri Ayarlarından “Bellek Yönetimi” Bölümünü Düzenleyin.

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda cihazın sahip olduğu tüm ayarların kayıtlı olduğu “Kayıt Defteri” adlı bir bölüm bulunmaktadır. Kayıt defterinde “Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok” hatasını çözmek için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu değişiklikleri aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz.

 • Çalıştır” uygulamasını başlatın ve “Regedit” yazın.
 • Kayıt Defteri” açıldığında aşağıdaki yolu takip edin.
  Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

 • PoolUsageMaximum” dosyasını çift tıklayın.
 • Değer Verisi” bölümüne “ffffff” yazın.
  Değer Verisi
 • Tamam” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın.

Değer Verisi” bölümü eğer ki harf girişini kabul etmezse değeri “40” şeklinde güncelleyin. Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 2: “Görev Yöneticisi” Bölümünden Gereksiz Uygulamaları Sonlandırın.

Bilgisayarın arka planında çalışmaya devam eden uygulamaların tamamı sürekli olarak bellek tüketimi gerçekleştirecektir. Bu sebeple “Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok” hatasını çözmek için gereksiz programları durdurmalısınız.

 • Görev Çubuğu” bölümüne girin ve ardından “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
 • İşlemler” başlığı altından gereksiz kaynak tüketimi yapan uygulamaya dokunun.
 • Görevi Sonlandır” seçeneğine basın.
  Görevi Sonlandır

Hangi uygulamanın ne kadar kaynak tükettiğini görmek için sağ tarafta yer alan “Bellek” değerini takip edebilirsiniz.

Yöntem 3: “Windows Defender” Aracılığıyla Virüs Taraması Yapın.

Virüsler bilgisayarların işleyişini bozan, kaynak tüketimini en üst seviyeye çıkaran zararlı yazılımlardır. Bu sebeple cihazda açık olan uygulama sayısı az olmasına rağmen kaynak tüketimi çok fazlaysa kesinlikle virüs taraması yapmanız gerekiyor. O halde cihazınızda herhangi bir virüs programı kurulu değilse doğrudan tercihinizi “Windows Defender” yazılımından yana kullanabilir ve bu programla tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Başlat Menüsü” bölümüne “Windows Defender” yazın.
 • Virüs ve Tehdit Koruması” başlığı altından “Tam Tarama” işlemi gerçekleştirin.

Tarama işlemini tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 4: Bilgisayarınıza Format Atın.

Bilgisayarınızda gereksiz yere çalışan ve bellek tüketimi yapan uygulamaların olduğunu düşünüyor ancak bunlardan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gereken tek işlem cihazı sıfırdan formatlamaktır. Bu işlem için format diski oluşturabilir ve kısa süre içerisinde cihazı formatlayabilirsiniz.

Yöntem 5: Fiziksel Ram Takviyesi Yapın.

Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok” hatası aldığınız durumda yukarıdaki yöntemleri uygulayıp halen daha çözüme ulaşamadıysanız cihazınıza ram takviyesi yapmanız gerekebilir. Bu durumda öncelikle çalıştırmak istediğiniz programın sistem gereksinimlerini kontrol edin. Eğer ki gerekli olan bellek miktarı çok yüksekse internetten ya da herhangi bir fiziksel mağazadan uygun modelde ram satın alın.

Bu içeriğimizde “Bu Komutu İşlemek İçin Yeterli Bellek Kaynağı Yok” hatasının çözümü ile ilgili beş farklı yöntemi sizlerle paylaştık.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu