Teknoloji

Boston Dynamics, Spot Robotu için Satış Şartlarını Belirledi

Boston Dynamics, robot teknolojileri konusunda dünyanın en iddialı firmalarından bir tanesi. Firma yeni nesil robotlarıyla yavaş yavaş bilimkurgu filmlerini gerçek dünyaya taşıyor. Uzaktan kontrol edilebilen, otonom sistemlerle kendisi hareket eden, verilen görevleri yerine getirebilen ve en önemlisi de insansı hareketleri yapabilen robotlar üreten Boston Dynamics, yeni bir dönem başlatmış durumda. Firmanın bu alanda en iddialı olan robotlarından birisi de Spot. Evcil hayvanlara benzeyen bir tasarıma sahip olan Spot, kısa süre sonra satılmaya başlayacak.

Boston Dynamics: “Spot Her İsteyene Satılmayacak!”

Spot, teknoloji dünyası tarafından yakından tanınan bir robot. 4 ayaklı bir robot modeli olan Spot, oldukça çevik. Engellerin üzerinden atlayabilen, merdiven çıkabilen, hatta kapıları açabilen robot, verilen görevi her şartta yerine getirmek üzerine geliştirilmiş.

Dengesi ve yapay zeka destekli teknolojileriyle dikkat çeken Boston Dynamics Spot robotu için belli özelleştirmeler de yapmak mümkün. Bunun için robotun arkasında modüllerin takılacağı özel bir bölüme yer veriliyor. Arka kısımda 4 adet modül takılacak uzantısı bulunan robot, farklı alanlarda kullanılması adına özelleştirilebiliyor.

Mesela robota bir kimyasal tespit detektörü takarak, kimyasal madde tespitinde kullanmak mümkün. Başka bir örnek daha vermek istersek, gaz sensörleri takıp tehlikeli bölgelerde gaz kaçaklarının olup olmadığının kontrol edilmesi amaçlı olarak kullanılabileceğini de söyleyebiliriz.

Tüm bu özelliklerle beraber Boston Dynamics Spot için satışların başlayacağı da açıklandı. Fakat satışlar sadece belirli kişilere ve kurumlara yapılacak. Robotun satın alınması için öncelikle mantıklı bir açıklama yapılması gerekecek.

Robotun nerede kullanılacağı ve ne amaçla kullanılacağının belirtilmesinin ardından uygun bulunursa, robotu satın almak mümkün olacak. Firma robotun sadece, örneklerde yer verdiğimiz gibi iş alanlarında ya da eğlence amaçlı olarak kullanılmasını istiyor. Şu an için kesinleşmiş olan bir fiyatın ortaya çıkmadığını da belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu