Teknoloji

Boston Dynamics Spot Robot Polis Oldu

Boston Dynamics, robot teknolojileri konusunda çok hızlı ilerlemeye başladı. Firma sürekli yeni bir robot teknolojisi sunuyor. Google destekli firmanın insansı robotları sıkça gündeme geliyor. Daha önce aerobik yapan bir insansı robot geliştirmeyi bile başaran firmanın, en iddialı ürünlerinden birisi de Spot köpek robotu. 4 ayaklı bir robot olması nedeniyle köpek robot olarak anılan robotun, geçtiğimiz haftalarda satışa çıkacağı açıklanmıştı.

Daha önceki içeriklerimizde de bu konuda detayları paylaşmıştık. Sadece belli başlı kişilere satışı yapılacağı açıklanan Spot modeli için, bambaşka bir görevlendirme yapıldığı da ortaya çıktı. Paylaşılan yeni bilgilere göre robot uzun bir süredir Massachusetts Eyalet Polisi tarafından kullanılmakta.

Spot İki Olayda Görev Aldı

Massachusetts Eyalet Polisi tarafından yapılan açıklamada, firma ile ortaklaşa bir çalışma yapıldığı duyuruldu. Boston Dynamics ile robotların nasıl kullanılacağı konusunda bir anlaşma imzalandığını da belirtelim. Buna göre robotlar sadece bomba imha ekipleri tarafından kullanılabilecek. Zaten paylaşılan görev görsellerinde de 2 robot kullanıldığı ve robotların şüpheli alanda öncülük ettiği görülüyor.

Şüphe duyulan bir alanın araştırılmasında kullanılan robot, şüpheli adresin kapısını açıyor ve içeride tehlikeli bir durum olup olmadığını kontrol ediyor. Bomba imha ekipleri tarafından kullanılacak olan robot, tehlikeli durumlarda ilk bölge araştırmasını yapacak.

Bunun dışındaki görevlerde yer alması beklenmeyen Spot modelinin, Boston Dynamics tarafından sınırlandırılmış olan bir görev alanı var. Firma robotların kesin olarak fiziksel zarar verme amacıyla kullanılmasını istemiyor. Yani, suçlulara bile doğrudan müdahale eden bir robot görmek mümkün olmayacak. Robotlara karşı olan önyargıdan dolayı bu şekilde sınırlamalar sunduğu bilinen firmanın, yavaş yavaş robotları seri üretime sokmaya başlaması ise bir tedirginlik oluşturmuyor değil.

Spot dışında, insansı robotların da benzer şekilde satışları başlayabilir. Bu durumda bilimkurgu filmlerinden sıkça gördüğümüz sahnelerle karşılaşmak içten bile değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu