Teknoloji

Boston Dynamics Atlas Robotu’nun Hareket Sistemi

Robot teknolojileri, sanılanın aksine çok hızlı bir gelişim göstermekte. Ülkemizde bu alanda çok fazla yatırım yapılmıyor olsa da birçok ülke robot teknolojilerine önem vermeye başladı. Bu alanda en yoğun çalışan firmalardan birisi de Boston Dynamics. Google’ın da desteğini alan firma, çok önemli robot teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Firmanın en iddialı robotu olan Atlas, ne derece gelişim gösterildiğini de ortaya koymuş durumda.

Firma çok kısa bir süre önce Atlas robotun hareket yeteneğini gösteren bir video paylaştı. Paylaşılan video, robotun beklenenin çok daha üzerinde başarı gösterdiğini kanıtlıyor.

Boston Dynamics Atlas Robotu’nun Hareket Yeteneği

Paylaşılan videoda, robotun ardı ardına takla attığı ve aerobik harekeleri yaptığı görülüyor. İnsan hareketlerine çok yaklaşan ve seri hareket etmeyi başaran robotun, bu hareket sistemini nasıl elde ettiği ise en çok merak edilen kısım.

Firma bunun için çok fazla bir detay paylaşımı yapmadı. Yine de az çok hareketin nasıl bu derece hızlı gerçekleştirildiği konusunda belli açıklamalar yapıldı. Buna göre robot ilk hareketini yaptıktan sonra bir ivme kazanıyor. Kazanılan bu ivme, devam hareketleri için destekleyici bir güç sunuyor.

Boston Dynamics Atlas Robotu’nun Hareket Sistemi

Sonucunda devam hareketlerinin de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini görüyoruz. Buraya kadar olan kısım belki firma için standart ve beklenen bir durum. Asıl ilginç olan ise robotun hareketler sırasında, sıçrayıp kendi etrafında 360 derece dönebilmesi. Herhangi bir denge kaybı olmadan, dönüş rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Alıştığımız yavaş robot hareketlerine göre çok daha hızlı hareket eden robotun, drone savaşları filminden çıkmış bir havası var. Kısacası bu yapıyla beraber Boston Dynamics Atlas robot, belli standartların üzerine çıkacak ve akıllarda canlanan robot tanımını değiştirecek gibi duruyor.

Boston Dynamics Atlas Robotu’nun Hareket Sistemi

Tabii ki tüm bu hareketlerde %100 başarı olmadığını da ekleyelim. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre her 5 harekette bir denge sıkıntısı oluşmakta. Yine de başarı oranı %80 civarlarında. Muhtemelen bu sistemin ilerleyen zamanlarda farklı robotlar üzerinde denenmesi de söz konusu olabilir. Yeni gelişmeler için Boston Dynamics tarafından yapılacak açıklamaları beklemek gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu