Teknoloji

Boeing, CST-100 Starliner Uzay Kapsülü Testlerine Başlıyor

Uzaya yönelik yatırımlar yapan firmalardan birisi de Boeing olarak biliniyor. Uzaya ticari uçuşları gerçekleştirmek ve bunu bir gelir kapısı haline getirmek isteyen firmanın ilk adımı da Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşımak olacak. Firmanın NASA sertifikasını alacağı ve bu sertifikayla beraber resmi olarak astronotların istasyona ulaştırılmasını sağlayan firma haline geleceği ortaya çıkmış durumda. En azından firmanın şu an için amacı bu.

Bu görevlerde kullanılacak olan kapsül roket ise Boeing CST-100 Starliner olacak. Geliştirilme aşaması tamamlanan kapsül, son aşamaya da geçmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde yapılan sosyal medya paylaşımının hemen ardından firmanın bu konuda resmi açıklaması da geldi.

Boeing CST-100 Starliner Test Alanına Taşındı

Yapılan açıklamaya göre, Boeing CST-100 Starliner kapsülü şu an için test edileceği alana taşındı. 17 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek olan uçuş deneyiyle beraber, kapsül ilk defa uzay istasyonuna gönderilmiş olacak.

Boeing, CST-100 Starliner Uzay Kapsülü Testlerine Başlıyor

Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri içerisine taşınan kapsülün, Birleşik Devletler Uydu Fırlatma Birliği Roketi üzerinde konumlandırıldığı da açıklandı. İlk deneme için uçuş tamamen mürettebat olmadan gerçekleştirilecek. Dediğimiz gibi 17 Aralık tarihinde yapılacak olan fırlatma sonrasında, mürettebat kullanılan testlere geçiş yapılacak. İlk mürettebatlı testlerde ise NASA’nın deneyimli astronotu Mike Fincke görev alacak.

Testlerinin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından Boeing CST-100 Starliner için resmi bir başvuru yapılması da bekleniyor. NASA’ya yapılacak resmi başvuru kabul edilir ve şartların sağlandığı da doğrulanacak olursa, artık astronotları uzay istasyonuna Boeing taşımış olacak. Testlerin ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu