Ana Sayfa Donanım Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren Bluetooth destekli Mouselar, kimi zaman sorun yaşamamıza neden olabiliyor. Özellikle bağlantı kısmında çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına yol açabilen cihazlar, sıkıntılı anlar yaşamanıza kaynaklık edebilir.

Oysa karşılaştığınız sorun adına deneyebileceğiniz basit ve etkili çözüm yolları bulunuyor. Bu yolları deneyerek hem cihazın daha etkili çalışmasını sağlayabilir hem de bağlantı sorunundan kurtulma şansı yakalayabilirsiniz. Peki, Bluetooth Mouse bağlantı sorunu nasıl çözülür?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu ve Çözümü

Öncelikle yaşamakta olduğunuz sorunun kaynağını çözmeniz gerekiyor. Kimi zaman bağlantı sorunu bilgisayardan kaynaklı olabiliyorken bazı durumlarda Mouse tabanlı olabiliyor. Bunu keşfetmek içinse deneyebileceğiniz birden fazla yol söz konusu.

Çözüm Yolu 1

Bilgisayarım simgesinin üzerine gelin ve sağ tıklayın ardından ‘’Özellikler’’ bölümüne giriş yapın.

Sistem özelliklerinin bulunduğu sayfanın sol tarafında yer alan ‘’Aygıt Yöneticisi’’ seçeneğine tıklayın.

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınızda yer alan aygıtlar karşınızda olacaktır. Buradan ‘’Bluetooth’’ bölümünü açın ve Mouse aygıtınıza sağ tıklayıp ‘’Özellikler’’ seçeneğini açın.

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikler penceresinin üst kısmında bulunan ‘’Güç Yönetimi’’ sekmesine tıklayın.

Güç yönetimi bölümünde yer alan ‘’Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın.’’ seçeneğinin tik işaretini kaldırın ve ‘’Tamam’’ butonuna tıklayın.

Yukarıdaki işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bluetooth Mouse bağlantı sorunu için ilk çözüm yolunu sizlere aktardık eğer sorun halen devam ediyorsa diğer çözüm yollarını inceleyebilirsiniz.

Çözüm Yolu 2

Konuyla ilgili çözüm yolları ve çeşitli yöntemler paylaşan Microsoft, Bluetooth Mouse bağlantı sorunu için şu çözüm yollarını denemenizi öneriyor:

  • Cihazınız pilli ise pillerinin dolu olduğundan emin olun. Eğer kablolu bağlantı kurma imkanınız var ise bir de cihazı böyle kullanmayı deneyin.
  • Bilgisayarınıza reset atmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa kurulu aygıtlar üzerinden Mouse aygıtını kaldırın ve yeniden yükleme yapın.
  • Çakışan herhangi bir Mouse yazılımı olmadığına emin olun. Özellikle IntelliMouse yüklü cihazlarda çakışma meydana gelebiliyor. Bu programı kaldırmayı deneyebilirsiniz.
  • Bluetooth Mouse bağlanmıyor sorunu ile karşı karşıya kalındığı takdirde cihazın farklı bir bilgisayar üzerinde denenmesi de mümkün. Böylelikle sorunun kaynağını rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer sistemsel bir sorun var ise işletim sisteminizi sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Bluetooth Mouse Eskimiş Olabilir

Her teknolojik ürün gibi Bluetooth Mouse cihazları da zamanla eskiyebiliyor. Bu tarz bir durum söz konusu ise Mouse cihazınızı yenilemeniz gerekebilir. Eğer cihazın garantisi devam ediyorsa yaşadığınız soruna ilişkin ücretsiz destek alabilirsiniz. Tabi bunun için kullanıcı hatasına bağlı bir problemin olmaması gerekiyor.

4 YORUM

  1. İnternet üzerinden sipariş ettiğim Şarj edilebilir & Bluetooth özellikli mouse, kullanım esnasında belli bir süreden sonra etkinliğini yitiriyordu. Mouse için etmedik laf bırakmadım ta ki makalenizi görene dek. Bu faydalı bilgi için çok teşekkür ederim sorunu sayenizde çözmüş oldum. Mouse için ettiğim sözleri geri alarak cahilliğime teslim ediyorum :)

  2. Bu bazen yine aygıt yöneticisinde insan arabirim aygıtlarının altından “Bluetooth Düşük Enerji GATT Uyumlu HID Aygıtı”ndan da yapılabiliyor; yukarıdaki yöntemde güç yönetimi pasifse buradan çözülebiliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin