İnternet

Blog’dan Nasıl Para Kazanılır?

Blog’lar herkes tarafından açılabilen birer web günlükleridir. İsteyenler herhangi bir kod veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan blog açarak istedikleri şekilde içerik hazırlayıp paylaşabilir. Dünya üzerindeki blog sayısı milyonlarla ifade edilmekte ve her geçen gün de yeni bloglar açılmaktadır. Peki, blog açarak para kazanılır mı?, blog açarak nasıl para kazanılır?

Blog Açmak

Blog'dan Nasıl Para Kazanılır?

İsterseniz Blogspot, Blogcu gibi servislerden ücretsiz bir şekilde blog açmanız mümkündür. Ancak bu şekilde blog açarsanız tam olarak istediğiniz tasarıma sahip olamayabilirsiniz. Ayrıca ‘.com’ veya ‘.net’ alan adına da sahip olamazsınız. Subdomain ile kullanılan bu ücretsiz servisler pek çok açıdan kısıtlıdır.

Bu nedenle bir domain ve hosting alarak daha profesyonel ve kaliteli bir blog sahibi olabilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmıştır.

Blog açtıktan sonra paylaşacağınız içerikler tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda şekillenecektir. Yani spor, alışveriş, internet ve ekonomi gibi birçok konu üzerinde blog oluşturabilir veya genel konularda yayın yapan bir kişisel blog sahibi olabilirsiniz.

Kaliteli İçerik ve Ziyaretçi Kitlesi

Blog'dan Nasıl Para Kazanılır?

Blogunuzu açtıktan sonra hangi konuda olursa olsun kaliteli içerikler yayınlamalısınız. Faydasız, kısa içerikler veya ziyaretçilerinizin ilgisini çekmeyecek içerikler yayınlarsanız bunun hiçbir faydası olmayacaktır. Bundan dolayı kaliteli, okuyuculara olumlu anlamda bir şeyler katan ve fayda sağlayan içerikler üretmeli ve paylaşmalısınız.

Eğer kaliteli içerikler üretirseniz arama motorlarında da üst sıralara kolayca yükselebilirsiniz. Böylece ziyaretçi sayınız artar ve reklam almanız da kolaylaşır.

Öncelikle blogunuza çok ziyaretçi çekmeye çalışmalı daha sonra ise bunları sosyal medya hesapları, mail aboneliği gibi özelliklerle düzenli abone konumuna getirmelisiniz. Böylelikle günlük belli sayıda ziyaretçi kitlesine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Blog’dan Para Kazanma

Blog'dan Nasıl Para Kazanılır?

‘Blogdan nasıl para kazanılır ?’ sorusunun cevabı da işte burada saklıdır. Blogdan para kazanmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Siz belli bir ziyaretçi kitlesine ulaştıktan sonra ise bu kapı size açılacaktır. Blogunuzda Kaç kişiye ulaşmanız gerektiği konusunda kesin bir kural olmasa da reklam alabilmek için günlük en az 500-1000 arası ziyaretçiye ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra ise belirleyeceğiniz reklam fiyatları ve türleri de reklam almanızda yani blog’dan para kazanmanızda etkili olacaktır.

Blogdan para kazanmak için en çok tercih edilen yöntem ise reklam almaktır. Bunun için AdSense’e başvuru yapabileceğiniz gibi kendiniz de banner reklam alabilirsiniz.

Google AdSense’de blogunuza gelen ziyaretçilerinizden reklamlara tıklanma ve reklam gösterimi ile para kazanırsınız. Banner reklamda ise aylık belli bir ücret vardır. Haftalık, aylık, 3 veya 6 aylık gibi sürelerle ve kendiniz belirleyeceğiniz boyutlarda reklam alabilirsiniz. Bu reklamlarda ne kadar tıklanırsa tıklansın ücret reklam süresine göre belirleneceği için ona göre ücret kazanırsınız.

Blog'dan Nasıl Para Kazanılır?

Blogdan para kazanmanız için bir diğer yöntem de tanıtım yazısı yayınlamadır. Tanıtım yazısında ücret karşılığında bir site, bir ürün veya hizmetin tanıtımını yapma karşılığında para kazanabilirsiniz. Ayrıca SEO çalışması yapılırken de tanıtım yazısı sık olarak tercih edilmektedir. Tanıtım yazısında link yayınlanarak bir başka sitenin veya blog’un popülaritesi arttırılmaya çalışılır.

Bunlar dışında blog’dan para kazanmanız için blogunuzda çekiliş düzenleyebilirsiniz. Belli markalarla anlaşarak çekiliş karşılığında para veya çekilişe konu olan ürün veya hizmetlerden talep edebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur.

Blog'dan Nasıl Para Kazanılır?

Link yayınlamak da blog’dan para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu da blogunuzda belli bir bölümde başka bir site veya blog’un linkini belli bir süreliğine yayınlamanızla gerçekleşir. Bunun için de haftalık, aylık veya 3 aylık gibi süreler için ücret talep edebilirsiniz. Blogdan para kazanmanız için sadece kaliteli ve ziyaretçi kitlesi olan bir blog’a ihtiyacınız vardır. Bu yöntemleri uygulayarak ziyaret alan bir blog’dan çok rahatlıkla para kazanmanız mümkündür. Tüm Blogculara Başarılar….

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu