Anasayfa » İnternet » Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blog açma düşüncesi olan ve bu düşünceyi hayata geçirmek isteyenler için basit düzeydeki ”blog nasıl açılır” konumuzdan faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinde en çok tercih edilen ve kullanıcılarına maddi anlamda en çok fayda kazandıran site türlerinin başında bloglar geliyor. Dilediğiniz taktirde günlük ve bireysel olarak kullanabileceğiniz, dilediğiniz taktirde üzerinden maddi kazanç da sağlayabileceğiniz bloglar ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm içerikleri sizler için bir araya getirdik. Sizler için de uygunsa şimdi; blog nasıl oluşturulur, ücretsiz blog kurma yöntemleri, blog açmak para kazandırır mı veya blog açmak isteyenlere öneriler gibi pek çok soruyu cevapladığımız makalemize geçelim.

Blog Nasıl Açılır Nasıl Oluşturulur?

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blog açmak için kullanıcıların birden fazla opsiyonları var, bu opsiyonlar sırasıyla ücretli ve ücretsiz bloglar açmak. Ücretli ve ücretsiz bloglar nasıl açılır, bu iki türdeki blogun da artı ve eksileri nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız, bu iki durumu da birlikte inceleyerek tüm bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım. Ücretli blog açmak dendiği zaman, akla hemen blog açma aşamasında para vermek gelmekte. Durum ise tam olarak böyle değil.

Ücretli blog açmak, daha çok kullanacağınız alan adına, yani adres çubuğunda görülecek adrese ücretli olarak sahip olmak anlamına geliyor. Bugün ücretli blog kullanan pek çok kişi, ücretsiz blog serverlarından blog açıp daha sonra bu bloglarını ücretli alan adlarına taşımayı tercih etmekte. Dolayısıyla ücret, bağımsız olarak alan adına ödenmekte. Aynı zamanda bir de hosting ücreti bulunmaktadır. Hosting, blogunuzun ücretini ödediğiniz süre içerisinde yayında kalmasını sağlayan servis sağlayıcılarıdır. Genelde pek çok hosting; hosting hizmeti, alan adı ve güvenlik hizmetini bir arada kullanıcılara sunmaktadır.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Dolayısıyla ücretli blog açmak, genel anlamda kullanıcıların kendi servis sağlayıcılarına ve alan adlarına sahip olmalarını sağlayan bir uygulamadır. Ücretsiz blog nasıl açılır sorusunun cevabı ise çok daha kolay, çünkü ücretsiz blog kurmak için sahip olmanız gereken tek şey bir mail adresi. Ücretsiz blog açmak için akla gelen ilk domainler ise ”Blogger” ve ”Wordpress”. Blogger üzerinden ücretsiz blogunuzu açmak için öncelikle Blogger.com adresine girmeniz gerekiyor. Bu adrese girdiğinizde, sizi Blogunuzu Açın seçeneği ile karşılamakta. Bu linke tıkladığınızda ise Gmail adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekiyor, daha sonra ise blog açma sayfasıyla karşılaşıyorsunuz.

Ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin, alacağınız alan adı daha önce alınmamış olmalıdır. Daha önce alınmış bir alan adını almak istiyorsanız, alan adı yani domain sahibine belirli bir ücret ödemelisiniz. Bu nedenle blogunuzu açmadan önce aklınızda birkaç isim opsiyonu bulunması size bu aşamada zaman kazandıracaktır. Alan adınızı alıp Blogger sayfasına ulaştığınızda ise durum oldukça basit. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, bu sayfada yer alan ayarlarla oynayarak blogunuzu şekillendirmek ve bu sayede ziyaretçilerinizi artırıp dilediğiniz taktirde para kazanmak.

Blogger ile Para Kazanmak Gayet Basit

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

İnternette biraz zaman geçiriyorsanız görmüşsünüzdür, pek çok yerde en çok para kazanan blogların isimleri geçer. Aslında siz de blog yazarlığı yapmak istiyor ve blog yazarak nasıl para kazanılır merak ediyorsanız, aradığınız sorunun cevabı çok kolay. İsterseniz blogdan para kazananlar bunu nasıl yapıyor, veya siz nasıl blogunuz aracılığıyla para kazanabilirsiniz; hep birlikte inceleyelim.

Reklamlar aracılığıyla ile para kazanmak için tercih edebileceğiniz ilk seçenek Google reklamlarından para kazanmak. Bu adım, aslında herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir adım. Özellikle Blogger üzerinden bir blog oluşturduysanız Google kazançlarını elde etmek için tek tıkla Google Adsense’yi aktif etmeniz yeterli.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Google’dan nasıl para kazanılır diye soran okuyucularımız için biraz daha açmamız gerekirse, öncelikli olarak yapmanız gereken tek şey ”Blogger” sayfasına girip kazançlar sekmesinde bulunan “AdSense’e kayıt olun” linkine tıklamak. Linke tıkladığınızda açılan sayfada sizden istenen bilgileri verdiğinizde, ”AdSense” isimli ”Google uygulamasına” kayıt olma işleminiz tamamlanmış hale gelecek. Bu aşamadan sonra Google, blogunuza uygun olan reklamları blogunuzda otomatik olarak göstermeye başlayacak ve görüntülenme ve reklama tıklanma üzerinden ayrı ayrı para kazanmaya başlayacaksınız.

Google AdSense ne kadar kazandırır sorusunun net bir cevabı ise bulunmamakta. Blogunuz üzerinden kazanacağınız para, blogunuzun kalitesi ve tıklanma sayısıyla eş değer olacak. Örneğin bir kişi blogunuza girdi ve AdSense reklamlarını gördü. Sadece reklamı görmesi de para kazandırsa da bu yaklaşık olarak 0,001 dolar civarı olmakta, dolayısıyla pek bir etkisi bulunmuyor.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blogunuza girenler bu reklamlara tıkladığında ise iş değişmekte, zira reklam başına 5 dolar kazanmanız bile mümkün olmaktadır. AdSense, reklamların tıklandığı ülkelere göre farklı ödemeler yapmakta. Örnek vermek gerekirse ABD’den reklamınıza tıklayan biri, Türkiye’den reklamınıza tıklayan birine oranla 5 kata kadar daha fazla para kazandırabilir. Dolayısıyla AdSense uygulamasının çok detaylı bir ücretlendirme politikası olduğunu söylememiz mümkün.

Blog yazarak para kazanma konusundaki diğer seçenek ise bireysel reklamlar. Blogunuzun tıklanma sayısı arttıkça blog, kendi ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen kişilerce kendi tanıtımlarını yapmaları için bir araç haline gelecektir. Dolayısıyla bu kişi ve kurumlardan herhangi bir zaman diliminde blogunuzda yer alması planlanan reklamlar almanız mümkün olacaktır. Bu adımı gerçekleştirmeniz için öncelikle blogunuzu okuyan kişi sayısını ve bu kişilerin blogda okuyacağı içerik sayısını artırmanız gerekmektedir.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Tekil ve çoğul hitler ile blogunuz arama motorlarında üst sıralara çıktıkça, blogunuza olan ilgi artacak ve alacağınız reklamların sayısı da artacaktır. Bu konuyla alakalı basit bir bilgi vermek gerekirse, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinin başında gelen Ekşi Sözlük, isimli site günlük banner reklamın fiyatını 500 TL olarak açıklamış durumda. Herhangi bir linke veya sayfaya tıkladığınızda değişen geçici reklamlar ise 75 TL civarında.

Tüm reklam türlerini ve bu reklamlardan kazanılan ücretleri bir araya getirdiğinizde, günlük olarak 5000 – 10000 TL arası reklam gelirleri olmakta. Basit bir matematikle, bireysel olarak blogunuzdan aylık 1500 – 2000 TL civarı reklam parası kazanmak hiç de zor değil. Peki kendi blogunuzun tıklanma sayılarını artırmak için neler yapılmalı? Bu sorunun cevabını genel olarak SEO diyerek verebiliriz. Peki SEO ne mi, hemen cevaplayalım.

SEO Uyumlu Yazın Tıklanmanızı Artırın

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Blog veya portal olması fark etmeksizin, internet üzerindeki tüm web site sahiplerinin en çok dikkat ettiği konuların başında tıklanma geliyor. Tıklanma sayısının artırılması için de arama motorlarında üst sıralarda çıkılması gerektiğinden, kullanıcılar başta Google olmak üzere arama motorlarının çalışma yöntemlerine göre içerik üretmeye özen göstermekteler. Biz buna kısaca SEO diyoruz.

SEO ile blogunuz için ürettiğiniz bir içeriğin Google ve diğer arama motorlarında hangi arama sonuçlarında çıkacağını seçebilir ve içeriklerinizi buna göre üretebilirsiniz. Bu duruma örnek vermek gerekirse Google, “Blog Açma” konusundaki arama sonuçlarını listelerken bu konuyla alakalı pek çok yan başlığı da anahtar kelime olarak arıyor. Bu anahtar kelimelerin içinde bulunduran ve konuyla alakalı olan özgün içerikleri de arama sonucu olarak kullanıcılarına sunuyor.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Dolayısıyla “blog açma” konusunda en çok aranan kelimeleri bulur ve bu kelimeleri özgün bir içerikte doğru bir şekilde kullandığınızda, Google bu içeriğin kullanıcıları için doğru içerik olduğu sonucuna varıp yazınızı üst sıralardan kullanıcılarına sunup tıklanmanızı artırmanıza yardımda bulunmaktadır.

SEO uyumlu içerik üretmek için sırasıyla yapmanız gerekenler; özgün içerik üretmek, üretilen içeriğin kendi içinde tutarlı olması, anahtar kelimeleri içinde barındırması ve genel anlamda blogunuzdaki diğer içeriklerle benzer olmasıdır.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Tüm bu detayları dikkate alan Google arama motoru, bu sayede içeriklerinizi ve blogunuzu arama sonuçlarında en üstte gösterecektir. Eğer sitenizin SEO uyumunu merak ediyorsanız, internet üzerindeki ücretsiz tarayıcılar ile genel olarak fikir elde edinmeniz mümkün. Ancak çok daha detaylı ve kapsamlı bir inceleme yapmak istiyorsanız, başta Alexa olmak üzere bu hizmeti veren çeşitli ücretli ve profesyonel uygulamalarla blogunuzu çok daha iyi seviyelere çıkarabilirsiniz.

Blogger’da Nasıl Tema Yüklerim?

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Ücretli ve ücretsiz hostingler, size kendi hazır temalarını ücretsiz olarak sunar, bu temalara blog yönetiminde yani blogunuzun ayarlar sayfasındaki temalar sekmelerinden ulaşabilirsiniz. Fakat bu temaları beğenmeyen veya kendi istediği temayı kullanmak isteyenler için kendi blog temalarını yükleme şansı da mevcut. Kaliteli ve Türkçe blogger temalarını internet üzerinden yapacağınız birkaç basit aramayla rahatlıkla bulabilirsiniz. Blog için önemli olan ise kolay kullanımdır, yani sade blogger temalarını tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Gelelim blogger tema yüklemeye. Blogger üzerinden tema yükleme işlemi yapacaksanız, yapmanız gerekenler çok kolay. Öncelikli olarak istediğiniz temayı seçtikten sonra bu temayı indirmeniz gerekiyor. İnternet üzerindeki her temada indirme seçeneği mevcut olduğundan, bu seçeneğe tıkladığınızda bilgisayarınıza bir tema inmiş olacaktır. Daha sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyanın içindeki .xml uzantılı dosyayı, bloggerdaki temalar sayfasında yer alan “Yedekle / Geri yükle” sekmesine tıklayarak açtığımız sayfadaki “Dosya Seç” alanından seçip yüklüyoruz. Temanız yüklendi bile !

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Temayı yüklediniz ve iş bitti, değil mi? Hayır! En iyi blog temalarından birine sahip olmak için blogunuza yüklediğiniz temaya birkaç küçük dokunuş daha yapabilirsiniz. Bu dokunuşların başında ise tema düzenlemesi geliyor. Blog sayfasındaki “Yerleşim” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza temanızın yerleşim alanları gelmektedir. Bu alanlar üzerinden temanızın bannerını değiştirebilir, yazı büyüklüklerini ayarlayabilir ve temanıza yeni kategoriler ekleyebilirsiniz. Hemen hemen her tema üreticisi, tasarladığı temalarda editlenme imkanı tanıdığından, bu alanda herhangi bir sorun yaşamanız olası değil.

Blog açanlar için tek opsiyon ücretsiz temalar değil, dileyen kullanıcılar istedikleri taktirde ücretli temalara da sahip olabilir. Ücretli temalar, belirli tema üreticileri tarafından blogun kullanım alanına uygun ve blog sahibinin istekleri doğrultusunda tasarlanan temalardır. Bu temalara sahip olmak çok gerekli değildir, ancak dileyen kullanıcılar internet üzerinden yapabilecekleri çeşitli aramalarla kendilerine en uygun ücretli tema paketlerine sahip olabilirler.

Blog Nasıl Açılır? ve Blog Açma İpuçları

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

2 yorum

  1. Merhaba. Buradaki Bilgilerin Açıklayıcı ve Normal Bilgisayar Kullanıcısının Bile Rahatlıkla Anlayabileceği Derecede Konuyu Ele Aldık. Vakıf Olmadığınız Konu Hakkında Yorum Yapabilirsiniz. Gerekli Açıklamalar Hakkında Yardımcı Olabiliriz. Güzel Yorumunuz İçin Çok Teşekkür Ederiz… Blog Hayatında Başarılar.

  2. Bilgisayar terminolojisine tam olarak vakıf olmadığım için anlattıklarınızı tam olarak anlayamadım. Ama iy ve faydalı bir iş yapıyorsunuz. Benim 50-60 hatta 100 bin okunan bloglarım var ama bunlardan maalesef yararlanamıyorum. Size başarılar dilerim

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.