Yazılım

Bilgisayarınız Sıfırlanırken Bir Sorun Oluştu Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10 işletim sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte sistem sıfırlama ve format atma gibi işlemler oldukça kolay bir hale geldi. Windows 10’dan önceki sürümlerde bilgisayara format atmak için ekstra işlemler gerekirken artık yeni işletim sistemiyle birlikte yerleşik bir buton aracılığıyla sıfırlama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Birçok kullanıcı bu yöntemi kullanarak format atmaya çalıştığında “Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu. Hiçbir Değişiklik Yapılmadı.” hatasıyla karşılaşabiliyor. Her kullanıcının karşılaşma olasılığının fazlasıyla yüksek olduğu hatayla ilgili çözümleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çözüm 1: SFC Taraması Yaparak Bozuk Dosyaları Tespit Edin.

Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasının bilinen en önemli sebeplerinden biri cihaz içerisinde format atma ya da sıfırlama işlemini mümkün kılan dosyaların bozulmasıdır. Bu sebeple herhangi bir dosyanın bozuk olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Bozuk dosyaların tespiti için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

 • Windows” tuşunu kullanarak açılan menüden “Komut İstemi” uygulamasını aratın ve yönetici olarak çalıştırın.
  Komut İstemi
 • Komut İstemi” uygulaması yönetici olarak başlattığınızda kod sayfasına “sfc /scannow” -tırnak işaretlerini kullanmadan- yazın.
  "sfc /scannow" Kodunu Yazın
 • SFC” taraması başlayacak ve cihazınızda bozuk olan dosyalar tespit edilecektir.

Bu tarama ortalama 10 dakika sürebilir. Tarama işleminin tamamlanmasını bekleyin ve işlem tamamlandığında sizlere rapor olarak sunulan dosyaları onarmaya başlayın.

Çözüm 2: “Sistem Onarma” İşlemini Gerçekleştirin.

Birçok kullanıcı “Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasıyla karşılaştığında ne yapması gerektiğini bilmez. Böyle bir hatayla karşılaşıldığında yapılması gereken işlemler aslında çok kolaydır. Bu hatanın sebebinin bozuk dosyalar olduğunu söylemiştik. Eğer ki bozuk dosyaların onarımı için ne yapacağınızı bilmiyorsanız doğrudan aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

 • Windows 10 Nasıl Yüklenir? Resimli Anlatım” başlıklı içeriğe tıklayın.
 • Windows USB/DVD Download Tool Yazılımı İle Windows 10 Diski Hazırlama” alt başlığında anlatılanları uygulayın.
 • Hazırladığınız USB flash belleği cihazınıza takın.
 • Cihazı “Boot” ederek “Sistem Başlangıç Onarımı” kategorisine girin.

Bu adımlar neticesinde sisteminizde yer alan bozuk dosyaların onarımı orijinal sistem yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Çözüm 3: Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturun.

Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatası ortaya çıktığında bu hatayı çözmek için yaptığınız işlemlerde başarıya ulaşamazsanız uygulayacağınız bir diğer yöntem sistem geri yükleme noktası oluşturmaktır. Bu özellik “Windows 10” tarafından kullanıcılara; karşılaşılan birçok sorunda sorunu çözmeye olanak tanımaktadır.

 • Windows” tuşunu kullanarak “Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Ayarlar” uygulamasını açın ve “Güncelleştirme ve Güvenlik” kategorisine tıklayın.
  Güncelleştirme ve Güvenlik
 • Kurtarma” seçeneğine tıklayarak “Gelişmiş Başlangıç” başlığı altındaki “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna dokunun.
  Şimdi Yeniden Başlat
 • Bir Seçenek Belirleyin” bölümündeki “Sorun Gider” kategorisine basın.
 • Gelişmiş Seçenekler > Sistem Geri Yükleme” yolunu takip edin.

Bu adımların ardından cihaz içerisinde değişiklik yaptığınız son tarihe tıklayarak geri dönüş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. “Sistem Geri Yükleme” başarılı olduysa sistem sıfırlama adımlarını tekrardan uygulayabilirsiniz.

Çözüm 4: “Windows Defender” Kullanarak Sistem Sıfırlama İşlemini Gerçekleştirin.

Windows 10’da bilgisayarı sıfırlamak için sadece ilgili butonu değil aynı zamanda “Windows Defender” yazılımını da kullanabilirsiniz. Bu yazılım tamamıyla sistemin güvenliğinden sorumlu olduğu için içerisinde birçok fonksiyonu da barındırmaktadır.

 • Windows 10 + I” kombinasyonunu kullanarak “Güncelleştirme ve Güvenlik” kategorisine girin.
  Güncelleştirme ve Güvenlik
 • Windows Güvenliği” seçeneğine tıklayın.
  Windows Güvenliği
 • Cihaz Performansı ve Sistem Durumu” bölümüne dokunun.
  Cihaz Performansı ve Sistem Durumu
 • Yeni Bir Başlangıç” başlığı altındaki butona tıklayarak bilgisayarınızı sıfırlama işlemini gerçekleştirin.

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” sorununun çözümüne bu adımları neticesinde ulaşabilirsiniz.

Çözüm 5: Bilgisayarınızı Sıfırlamak İçin CD ya da USB Bellek Kullanın.

Bu içerikte anlatılan dört farklı adımı uyguladınız ancak halen daha “Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu” hatasıyla karşılaşmaya devam ediyorsunuz. Her ne kadar birçok kişi için bu durum fazlasıyla sıkıntılı olsa da sıfırlama işlemine devam etmek için klasik format atma yöntemini kullanabilirsiniz.

“Bilgisayarınızı Sıfırlarken Bir Sorun Oldu”hatası için değerlendirebileceğiniz birçok yöntemi sizlerle paylaştık. Her birini dilediğiniz gibi değerlendirebilir ve çözüme ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu