Yazılım

Bilgisayarın Sesini Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın sesini yükseltmek için çeşitli yöntemler ve programlar bulunmaktadır. Windows üzerinde aldığınız ses yüksekliğini bu yöntem ve programlar yardımıyla iki katına çıkarabilirsiniz. Fakat bu durumu çok abartmamak gerekir.

Eğer çok yüksek bir ses ayarına ulaştırırsanız ve bu hoparlörler için kaldırabilecek bir düzey değilse, hoparlörlerin bozulmasına sebep olabilirsiniz. Bilgisayarın sesini yükseltmeden önce bu durumu bilmek ve ona göre ayarlama sağlamak gerekir.

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

Windows üzerinden müzik dinlerken, film izlerken veya oyun oynarken en iyi ses kalitesini almak isteriz. Hatta bu sebepten en iyi kulaklığı gider satın alırız. Fakat bunları yapmamıza rağmen bazen tatmin edici ses düzeyleri alamayız. Çünkü bu donanımların asıl amacı kaliteli ses sağlamaktır.

Kaliteli sesin yanında pc ses yükseltme işlemi de sağlarsak daha tatmin edici sonuçlar alırız. Bilgisayar üzerinden herhangi bir program kullanmadan ses yükseltme işlemi sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Win 10 Ses Yükseltme:

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

  • Görev çubuğunun en sağında yer alan “Ses Düzeyi” simgesine sağ tıklayın ve “Ses Ayarlarını Aç” seçeneğine tıklayın.
  • “Çıkış” başlığı altında buluna “Cihaz Özellikler” kısmına giriş yapın.

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

  • Açılan ekranı aşağı doğru kaydırın ve “Ek Cihaz Özellikleri” seçeneğine tıklayın.
  • “Digital Audio (S/PDIF) Özellikleri” penceresindeki sekmelerden “Enhancements” sekmesine gelin.
  • Buradaki kutucuklardan “Loudness Equalization” seçeneğini işaretleyin ve pencerede bulunan “Tamam” butonuna tıklayın.

Bu seçeneği işaretledikten sonra bilgisayarda fark edebileceğiniz düzeyde ses artışı sağlanacaktır. Ses yüksekliğinin yanında yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hoparlör ses sınırı da önemlidir. Eğer bu sınırın üzerine çok fazla çıkarsanız hoparlör zarar görebilir. Bu detayı tekrardan buradan hatırlatmış olalım.

Yukarıdaki işlemler ile bilgisayarın sesini yükseltmek sizin için yeterli değilse aşağıdaki programları kullanarak da ses yükseltme işlemi yapabilirsiniz. Bu konuda kullanılacak en iyi programı sizlere aşağıdaki başlıktan aktarıyor olacağız.

Bilgisayarın Sesini Yükseltme Programı

Kendi ses zevkinize göre bir ayarlama yapmak istiyorsanız ekolayzer kullanmanız gerekmektedir. Örnek olarak bas düzeyi sizin için daha önemli ama dinlediğiniz müzikte bu yeterli değilse ekolayzer ayarlaması ile istediğiniz bas seviyesini ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında bilgisayarın sesini yükseltmekte bu programlar aracılığıyla mümkün olabilmektedir. Hem pc ses yükseltmek hem de müzikteki bası ve tizi ayarlamak için en iyi programları sıralıyoruz sizin için:

1.FxSound

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

Bu program ekolayzer konusunda sizlere en iyi sonuçları vermektedir. Diğer ses arttırma programlarından ayıran en önemli özelliği ses çıkışını daha kaliteli bir hale getirmesidir. Hem bilgisayarın sesi yükselsin hem de daha kaliteli ses olsun diyorsanız en iyi tercih olacaktır.

Program içerisinde ayrıca ön ayarlı modlar da yer almaktadır. Oyun oynarken ayrı bir mod, müzik dinlerken ayrı bir mod tercihi yapabilirsiniz. Böylelikle her ortamın ihtiyaç duyduğu ekolayzer ayarını sağlamış olursunuz. Bu daha iyi bir deneyim sağlamanıza olanak sağlayacaktır.

2.Equalizer APO

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

Bilgisayarın sesini yükseltmek için bir diğer programımız “Equalizer APO” olmaktadır. Program birçok donanımla uyumluluk sağladığı gibi birçok filtreyi de içerisinde barındırmaktadır. Üst düzey ses kalitesi için profesyonel ayarları içerisinde bulunmaktadır.

Ses yüksekliğini arttırmanın yanında otomatik filtreler sayesinde elde etmek istediğiniz sesi çok kısa süreler içerisinde almaktasınız. Sade ve basit arayüzü birçok bilgisayar kullanıcısının hakim olduğu yapıdadır. Ayrıca sınırsız sayıda kanal desteğini de ekstra olarak sunmaktadır.

3.Viper4Windows

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

Bilgisayarın sesini yükseltmek için başka bir çözüm olan “Viper4Windows” sizlere en net ses kalitesini sunmak için oluşturulmuş bir yapıdadır. Yukarıdaki programlarda bulunan birçok manuel ayarı içerisinde modlar şeklinde dizayn edilmiş olarak sunmaktadır. Daha kısa sürelerde daha net sonuçlar için bu program tercih sebebi olabilir.

Ayrıca içerisinde doğal bas modunu da barındırmaktır. Bu ses içerisinde bas kısmına daha çok önem veren kullanıcılar için güzel bir modül olmaktadır. Ekstradan bas ayarlarıyla uğraşmadan bu modu aktif edebilirsiniz. Bunlara ek olarak “Sound compressor” ve “Equalizer” özellikleriylede ön plana çıkmaktadır.

Laptop Ses Yükseltme

Laptop cihazlar daha kompakt yapıda olduğu için hoparlör kısmında çok fazla gelişmeler göremiyoruz. Ekstra yazılımlar kullanarak laptop ses yükseltmenin yanında ses çıkış kalitesini de arttırabiliriz. Laptoplardaki hoparlörler diğer masaüstünde kullanılan donanımlar gibi esnek bir şekilde sesini arttırabileceğimiz bir yapıda değillerdir.

Laptop ses yükseltme işleminde çok dikkatli ve ince ayarlar yapmanız gerekmektedir. Eğer hoparlör ses sınırı normal düzeyin çok yukarısına çıkarsa hoparlör cızırtılı ses verebilir veya tamamen işlevinin yitirilmesiyle sonuçlanabilir.

Laptop ses yükseltmek için program kullanmanız gerekmektedir. Sizlere laptop cihazlar için en iyi ses yükseltici programını sunuyor olacağız. Bu program ile sadece ses yükseltmek değil, ekstra bas, tiz ayarı da yapabilirsiniz.

DFX Audio Enhancer

Bilgisayarın Sesini Yükseltme

Laptop cihazlar için basit düzeyde tasarlanan program ses yükseltmenin yanında “Dynamic Boost”, “Hyper bass”, “3D Surround” gibi çeşitli ayarları da içerisinde barındırmaktadır. Sadece bu gibi özelliklere sahip olan program ile laptop ses yükseltme işlemini en basit haliyle sağlayabilirsiniz. Diğer programlarda yer alan karmaşık ayarlar bu program içerisinde bulunmamaktadır.

Programın ayarlarını yaptıktan sonra “Power” simgesine tıklamanız yeterli olacaktır. Arından küçük pencerede yer alan programı ister simge durumuna küçültebilir isterseniz de masaüstünde yer alan herhangi bir yere sürükleyerek sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.

PC Kulaklık Ses Arttırma

Kaliteli bir kulaklık satın aldıktan sonra en çok ihtiyaç duyulan konu net ve yüksek hacimde ses almaktır. Maalesef bazen ikisini bir arada bulamıyoruz. Yüksek ses aldığımızda netliği, netliği aldığımızda ise yüksek sesi kazanamıyoruz.

Bu konuda laptop üzerinden kullanılan “DFX Audio Enhancer” programı size çözüm sağlayacaktır. Bu programın kulaklıklar için sunduğu destek sayesinde kulaklık ses attırmak için ekstra ayar yapmadan laptop için kullandığınız tüm ayarlamalar kulaklık içinde geçerli olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu