Yazılım

Bilgisayarın İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

İşlemci sıcaklığı bilgisayar performansını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Sıcaklığın ideal değerlerin üstüne çıktığı durumlarda bilgisayarda yavaşlama, duraksama ve kilitlenme söz konusu olabilir. Sıcaklık artışının uzun süreli ve yüksek derecelerde olmasıysa işlemcinin kısa sürede yıpranmasına neden olabilir. Dolayısıyla bilgisayarı, işlemciyi ideal sıcaklıkta tutarak kullanmak oldukça önemlidir. İdeal işlemci sıcaklığı, eğer bilgisayar üzerinde hiçbir işlemde bulunmuyorsanız 40 derecedir.

Yüksek çözünürlüklü bir video izliyor veya internette dolaşıyorsanız işlemci sıcaklığının yaklaşık 50 derece civarında olması gerekir. İşlemci sıcaklığını en çok artıran grafik tasarım programlarında ve yüksek kalitede grafik içeren oyunlardaysa işlemci sıcaklığınız maksimum 70 derece olmalıdır. Dizüstü bilgisayarlarda bu değerlerin 5-7 derece daha fazla olması normal karşılanır. Ancak işlemci sıcaklığının uzun sürelerde 70 derecenin üzerinde kalması işlemci ömrünü oldukça kötü etkiler.

İşlemci sıcaklığının 80 derece ve daha yüksek değerlere çıkmasıysa işlemcinin ciddi anlamda risk altında olduğu ve işlemci çekirdeğinin zarar görebileceği anlamına gelmektedir.

İşlemci Sıcaklığını Ölçme Programı

SpeedFan programı sayesinde işlemci sıcaklığını denetleyebilir ve ideal değerlerde tutmaya çalışabilirsiniz. SpeedFan programını kullanmak için:

  • Öncelikle SpeedFan programını buradan bilgisayarınıza indirin ve kurun.
  • Kurduktan sonra programın masaüstü simgesine sağ tıklayarak, ‘’Yönetici Olarak Çalıştır’’ seçeneğiyle programı başlatın.
  • Program açıldıktan sonra programın bilgisayarınızdaki donanımları taraması için bir süre bekleyin.
  • Tarama işlemi bittikten sonra pencerenin sol üst kısmında yer alan ‘’Readings’’ sekmesine tıklayın.
  • Pencerenin orta kısmında yer alan değerlerden ‘’CPU’’ değerine bakarak işlemci sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Böylece artık işlemci sıcaklığınızı öğrenebilirsiniz.İşlemci sıcaklığı ideal değerlerin üzerine çıktığında bilgisayarın fan hızını arttırarak, fan temizliğini sağlayarak ya da bilgisayarınız için ek soğutucu kullanarak gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu