Donanım

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa ilk olarak yapmanız gereken şey ses aygıtınızın etkin olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Eğer ses aygıtınız etkinse ve hala ses alamıyorsanız bu durum sorunun ses aygıtınızın sürücüsüyle ilgili olduğu anlamına gelebilir. Bu makalemizde her iki ihtimal için de bilgisayardan ses gelmiyor sorununu ve çözümünü ele alacağız.

1.Ses Aygıtını Kontrol Etme (Windows 10)

Windows 10’da ses aygıtınızın etkin olup olmadığını hiçbir programa ihtiyaç duymadan kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gerekenlerse oldukça basit. Bilgisayarınızı açtıktan sonra masaüstüne gelerek aşağıdaki adımları takip edin.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Masaüstünde imleci boş bir alana getirin ve farenin sağ tuşuna basarak açılan menüde “Kişiselleştir” seçeneğine tıklayın. Böylece Windows’un “Ayarlar” penceresi açılacaktır.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Daha sonra pencerenin sol tarafında “Kişiselleştirme” başlığının altında yer alan “Temalar” seçeneğine girerek açılan sekmede “Gelişmiş Ses Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Bu adımda karşınıza çıkan pencerenin sol üst köşesindeki “Kayıttan Yürüt” sekmesine tıklayın. Eğer burada “Yüklü Ses Aygıtı Yok” ibaresiyle karşılaşıyorsanız bu durum ses aygıtınızın etkin olmadığı dolayısıyla bilgisayarınızın da ses aygıtını görmediği anlamına gelmektedir. Ses aygıtınızı etkinleştirmek için imleci boş alana getirerek farenin sağ tuşuna basarak “Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster” seçeneğini seçin. Daha sonra ses aygıtınızın üzerine gelip yine sağ tık yaparak “Etkinleştir” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Böylece ses aygıtınız etkinleşecek ve üzerinde “Yeşil Tik İşareti” belirecektir. Bu noktada bilgisayarınızdan ses gelip gelmediğini aygıt simgesi üzerinde farenin sağ tuşuna basıp açılan menüde “Sına” seçeneğine tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

2. Ses Aygıtı Sürücüsünü Kontrol Etme

Ses aygıtınızın sürücüsünün güncel olmaması bilgisayarınızdan hiçbir şekilde ses alamamanıza sebep olabildiği gibi aldığınız seste kesintilere, titremelere ve takılmalara da sebep olabilir. Dolayısıyla eğer ilk yöntemi uyguladığınızda ses aygıtınız etkinse veya etkinleştirdiğiniz halde bilgisayardan ses gelmiyor sorunu devam ediyorsa muhtemelen ses aygıtınızın sürücüsü güncel değildir. Bu yüzden şimdi sizlere sürücünüzü Windows’un aygıt yöneticisinden nasıl güncelleyeceğinizi anlatacağız.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • İlk olarak görev çubuğunda yer alan “Windows’u Ara” seçeneğini veya Windows başlat menüsünü kullanın ve “Aygıt Yöneticisi” yazıp aratarak aygıt yöneticisini çalıştırın.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Daha sonra açılan pencerede alt kısımlarda yer alan “Ses Girişleri ve Çıkışları”, “Ses, Video ve Oyun Denetleyicileri” başlıklarının hemen sol tarafındaki “(>)Ok” simgesine tıklayın ve bu başlıklar altında ortaya çıkan aygıtlardan birine gelip sağ tık yaparak “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” seçeneğine tıklayın (Bu işlemi bütün ses aygıtları üzerinde tek tek uygulamanız gerekiyor).

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

  • Bu adımda karşınıza çıkan pencerede “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Ara” seçeneğini seçin.

Böylece Windows ses aygıtı sürücünüzü internette aramaya başlayacaktır ve sürücünüz güncel değilse “Yazılım Çevrimiçi Olarak Aranıyor” bildiriminden sonra karşınıza sırasıyla “Sürücüler İndiriliyor”, “Sürücüler Yükleniyor” ve “Windows Sürücülerinizi Başarıyla Güncelleştirdi” ibareleri çıkacak ve sürücünüz güncelleştirilmiş olacaktır.

Sürücünüz güncellendikten ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra bilgisayardan ses gelmiyor sorununun çözülmüş olması gerekir. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa muhtemelen sorununuz donanımsaldır. Dolayısıyla ses aygıtınız bozuk olabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu