Donanım

Bilgisayarda Görüntü Gelmiyor Sorunu Ve Çözümü

Bilgisayarınızda görüntü problemi yaşıyorsanız  bu sorunun sebeplerini ve çözümlerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Masaüstü bir bilgisayar ve görüntü tamamen gelmiyor siyah bir ekran sorunu bu problemin nedenlerini ve çözümlerini sıra sıra sizlere anlatmaya çalışacağım. İlk basit sebeplerle anlatıma başlayalım daha sonra önemli nedenlere doğru ilerleyelim. Aşağıdaki verilen bilgileri uygularken dikkat edilmesi veya uzman servisler tarafından yapılmasını tavsiye ederiz. Yapılacak yanlış bir işlem farklı arızaların oluşumuna sebep verebilir.

Görüntü Kablosu

Bilgisayarımızda kullandığımız ekran kartı veya ana kart üzerinden bulunan on board ekran kartı  ile monitör arasından görüntünün iletilmesinde rol alan görüntü kablosunun  kopma, ezilme, yada farklı bir sebepten dolayı zarar görmesi görüntüyü sağlıklı bir şekilde iletilmemesi söz konusu olur kullandığınız kabloyu kontrol edin veya yeni bir görüntü kablosu ile test edin.

Bilgisayarda Görüntü Gelmiyor Sorunu Ve Çözümü

 

RAM “Random access Memory

Bilgisayar kasasının içerisinde bulunan ana kartın üzerindeki RAM soketlerinde yer alan parçadır ve görüntü sağlanması içinde gerekli olan bir donanımdır. Görüntü problemlerinde sık rastlanan sebeplerinden biridir çözümü ise bazen yeni uyumlu bir Ram ile değişilmesi yada ana kart üzerindeki Ram soketlerini temizlemek uzun süre kullanılan bilgisayar kasalarında toz oranı çok olur düzenli bakım yapanlar hariç  eğer ram soketleri aşırı tozlanmış ise soket ile ram arasında bağlantı problemleri olabilir. Ram değişimi yapılmadan önce soket temizliğini yapmanızı öneririm.

Bilgisayarda Görüntü Gelmiyor Sorunu Ve Çözümü

 

Ekran Kartı GPU 

Bilgisayar kasasında kullandığımız ekran kartlarımız bazı nedenlerden dolayı arızalanabiliyor buda görüntünün harici bir ekran kartından sağlanmayacağı anlamına geliyor.  Genelde çok aşırı oyun ve grafik üzerine çalışan kullanıcılarda görünmekte.Peki ekran kartının çalışmadığından emin olmak için yapmamız gerekenler ilk önce ekran kartı ve ana kart arası soketleri kontrol edin sarsıntı sebebiyle temassızlık söz konusu olabilir veya soket tozlanmış ekran kart ile iletişim sağlanmıyor olabilir ekran kartı soketi tozlu ise temizleyin  bu çözüm olmadıysa ekran kartını ana kart üzerinden çıkartın ve ana kartın on board ekran kartını kullanın eğer ki ana kartın grafik kartında görüntü sağlarsanız harici ekran kartınız arızalı olabilir.

Bilgisayarda Görüntü Gelmiyor Sorunu Ve Çözümü

 

Anakart ve Monitör

Anakarta dahil olan elektronik parçaların arızalanması görüntünün sağlanmamasına sebebiyet verebilir. Anakartın onarılması veya diğer donanım parçalarıyla uyumlu olan yeni bir anakart ile değişimi gerekebilir. Anakartla ilgili arızalarda işlem yapmanızı tavsiye etmem bu konuda uzman servisler tarafından işlem yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bilgisayarınızda kullandığınız monitörün arızalanması söz konusu olabilir, bu olasılık için farklı bir çalıştığından emin olduğunuz bir monitör ile test edin. Kullandığınız monitörün çalıştığından kesin olarak emin olmanızı öneririm.

Bilgisayarda Görüntü Gelmiyor Sorunu Ve Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu