Yazılım

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

Windows veya Mac bilgisayarımızda ekran görüntüsü alma yöntemini bu yazımızda sizlere anlatacağız. İngilizce karşılığı screenshot olan ekran görüntüsü alma işlemi sandığınız kadar zor veya karmaşık bir işlem değildir. Tüm Windows ve Mac bilgisayarlarda kolaylıkla uygulanmaktadır.

Bilgisayar platformunda beğendiğiniz ekran görüntülerini veya Web sayfalarındaki ekran görüntülerini kalıcı bir resim haline çevirebilirsiniz. Birçoğumuzun iş hayatında da sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir özelliktir ve daha birçok alanda bizlere kolaylık sağlamaktadır.

Ekran Görüntüsü Alma ‘’Windows’’

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Peki bu özellik nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabını sizlere resimli anlatım ile aktaracağız. Tüm Windows bilgisayarların klavyesinde ‘’Print Screen’’ tuşu bulunmaktadır. Bazen kısaltılmışı olarak ‘’PRTSC’’ olarak da yer almaktadır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Print Screen tuşumuz ekranda olan görüntüyü yakalama işlevini görmektedir. Buna örnek olarak bilgisayarınızda izlediğiniz filmin veya videonun beğendiğiniz bir sahnesini Print Screen tuşu ile görüntü haline getirebilirsiniz.

Yapılması gereken işlemleri aktaralım. Öncelikle ekran görüntüsü almak istediğiniz ekrana gelin ve ‘’Print Screen’’ tuşuna basın. Ardından ‘’Başlat’’, ‘’Programlar’’, ‘’Donatılar’’ ve son olarak ‘’Paint’’ programını açın.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Paint programının içerisinden‘’CTRL + V’’ yani yapıştır kısayolu ile veya paint içerisinden ‘’Yapıştır’’ butonunu kullanarak ekran görüntüsünü paint programına aktarabilirsiniz. Ekran görüntüsünü kaydetmek için ‘’Dosya’’ ardından ‘’Kaydet’’ yollarını izleyerek bilgisayarınıza resim olarak kaydedebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma ‘’Mac’’

Mac bilgisayar kullanıcıları için ekran görüntüsü alma işlemi, Windows’taki işlemlere kıyasla aynı sayılmaktadır. İki sistemde de tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Mac kullanıcılarda sadece paint tarzı programlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Ekran görüntüsü almak için kullanılan tuşlar sayesinde hızlı bir şekilde ekran görüntüsü masaüstünüze aktarılır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranınızın tamamının görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 3 tuşlarını kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranın belirli bir kısmının görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 4 tuşlarını kullanın ve imleç ile gerekli alanları seçin.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranda aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 4 + Boşluk tuşlarını kullanın. Mac ekran görüntüsü alma tuşlarını uyguladıktan sonra aldığınız ekran görüntüleri masaüstüne otomatik olarak kaydedilecektir.

Ekran Görüntüsü Alma Programları

Greenshot

Ekran Görüntüsü Alma Programları

Greenshot uygulaması çeşitli yöntemler ile kolay bir şekilde ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz bir tür yazılımdır. Kurulumdan sonra, program simgesi aracılığıyla program özelliklerine erişebilirsiniz. Bir pencereyi, kendi seçeceğiniz bir ekran bölgesini ya da tam ekran şekilde ekran görüntüleri alabiliyorsunuz. Aynı zamanda görüntü düzenleyici sayesinde ekran görüntüsü aldığınız görüntüleri direkt olarak yazıcıdan çıktı alabilirsiniz, panoya aktarabilir ya da dosya olarak kaydedebilirsiniz.

Aldığınız ekran görüntüleri ile ilgili yazdırma seçeneklerini yapılandırma özelliğini de program size sunmakta. Görüntüler üzerinde efektler de uygulayabilirsiniz bu programda. Editörü sayesinde aldığınız ekran görüntülerini düzenleyebilirsiniz, görüntüye çizgiler ve oklar ekleyebilir, metin kutuları oluşturabilir, kopyalama, kesme ve yapıştırma gibi işlemleri de yapabiliyorsunuz. Programda bulunan çoklu dil desteği ile kurulum sırasında Türkçe dil seçeneğini seçerek, Greenshot’ ı Türkçe versiyon olarak kullanabilirsiniz.

Greenshot programının güzel özelliklerinden bir tanesi de Imgur eklentisi ile yakaladığınız ekran görüntülerini, upload etme imkanına sahipsiniz. Çektiğiniz ekran görüntülerini de bu şekilde paylaşabilirsiniz.

Greenshot İNDİR

Print Screen

Ekran Görüntüsü Alma Programları

Bu program klavyede bulunan PrintScreen tuşuna ya da Alt + PrintScreen tuşu kombinasyonuna bastığınız zaman alınan ekran görüntüsünü hızlı bir şekilde biçip kaydetmenize yardımcı olur. İşleme tabi tutulan resmi JPG veya BMP formatlarında kaydedebilirsiniz.

Print Screen programının Windows açıldığı zaman otomatik olarak başlamasını istiyorsanız eğer ayarlar bölümü ile ‘Windows açılışında otomatik başla’ seçeneğini onaylamanız gerekmekte ve böylece hemen kaydetmeniz mümkün olacaktır. Yine ayarlar bölümünü kullanarak kayıt işlemini otomatiğe bağlayabilirsiniz. Program için herhangi bir kurulma da gerek yoktur. İstediğiniz yere kopyalayıp çalıştırabilirsiniz, herhangi bir yazılıma da ihtiyaç duymaz.

PrintScreen İNDİR

ShareX

Ekran Görüntüsü Alma Programları

ShareX uygulaması ekran görüntüsü almak da kullanıcıya birçok seçenek sunan ücretsiz bir programdır.

Ekran görüntüsü alma sırasında Tam Ekran, Dikdörtgen Alan, Aktif Monitor, Aktif Pencere vb. gibi seçenekler sunuluyor. Program alınan ekran görüntülerine efekt ve logo ekleme imkanları da sunmakta. ShareX’ in özelliklerinden bir diğeri de görüntüleri internet üzerinden fotoğraf paylaşım siteleri olan, ImageShack, Flickr, Photobucket, gibi sitelerde ya da online depolama servisleri olan, Dropbox, Google Drive, vb. gibi servisleri desteklemektedir.

ShareX uygulaması, ekran görüntüsü almaktan başka ayrıca, ekran kayıt özelliği ile ekranda yapılan işlemleri de video olarak kaydedebilmekte. Ekran kayıt işleminde de isterseniz ekranın tamamını isterseniz de sizin seçeceğiniz herhangi bir bölümü kaydedebiliyorsunuz.

Sharex İNDİR

HyperSnap

Ekran Görüntüsü Alma Programları

HyperSnap uygulaması ekranınızda bulunan görüntüyü resim dosyası olarak kaydetmenize imkan veren gelişmiş, ekran görüntüsü alma programıdır. HyperSnap ekran görüntüsü kaydetme programlarının gücü ile gelişmiş resim düzenleme programlarının da işlevlerini bir araya getiren bir programdır.

HyperSnap programını eğitim yazılarında, kullanım kılavuzları, online dersler, sunum ve pazarlama materyallerinde, Web siteleri ve e-postalanız da kullanacabileceğiniz ekran görüntülerini yakalamak için ideal bir programdır.

Gelişmiş ekran görüntüsü alma programı olmasının yanında, HyperSnap programını kullanması da oldukça kolay. Programdaki araç çubukları ve menüleri kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda özelleştirebilirsiniz. Ekran görüntüsü alma işlemlerini daha kolay hale getirmek için klavyeye kendi kısa yollarınızı atayabilirsiniz. Anlık araç çubukları oluşturabilirsiniz.

HyperSnap İNDİR

Windows ve Mac bilgisayarlar için ekran görüntüsü alma yollarını sizlere aktardık. Buna artı olarak daha işlevsel ekran görüntüsü almak için birkaç programı da yazımıza dahil ettik. İçeriğimiz hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yorum alanından bizlere aktarabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Teşekkürler ama bende crl Alt tuşuna bastığımda oluyor ne yazık ki yani o öğle değil ama sayenizde onu öğrenmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu