Ana sayfa Yazılım Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

Windows veya Mac bilgisayarımızda ekran görüntüsü alma yöntemini bu yazımızda sizlere anlatacağız. İngilizce karşılığı screenshot olan ekran görüntüsü alma işlemi sandığınız kadar zor veya karmaşık bir işlem değildir. Tüm Windows ve Mac bilgisayarlarda kolaylıkla uygulanmaktadır.

Bilgisayar platformunda beğendiğiniz ekran görüntülerini veya Web sayfalarındaki ekran görüntülerini kalıcı bir resim haline çevirebilirsiniz. Birçoğumuzun iş hayatında da sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir özelliktir ve daha birçok alanda bizlere kolaylık sağlamaktadır.

Ekran Görüntüsü Alma ‘’Windows’’

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Peki bu özellik nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabını sizlere resimli anlatım ile aktaracağız. Tüm Windows bilgisayarların klavyesinde ‘’Print Screen’’ tuşu bulunmaktadır. Bazen kısaltılmışı olarak ‘’PRTSC’’ olarak da yer almaktadır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Print Screen tuşumuz ekranda olan görüntüyü yakalama işlevini görmektedir. Buna örnek olarak bilgisayarınızda izlediğiniz filmin veya videonun beğendiğiniz bir sahnesini Print Screen tuşu ile görüntü haline getirebilirsiniz.

Yapılması gereken işlemleri aktaralım. Öncelikle ekran görüntüsü almak istediğiniz ekrana gelin ve ‘’Print Screen’’ tuşuna basın. Ardından ‘’Başlat’’, ‘’Programlar’’, ‘’Donatılar’’ ve son olarak ‘’Paint’’ programını açın.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Paint programının içerisinden‘’CTRL + V’’ yani yapıştır kısayolu ile veya paint içerisinden ‘’Yapıştır’’ butonunu kullanarak ekran görüntüsünü paint programına aktarabilirsiniz. Ekran görüntüsünü kaydetmek için ‘’Dosya’’ ardından ‘’Kaydet’’ yollarını izleyerek bilgisayarınıza resim olarak kaydedebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma ‘’Mac’’

Mac bilgisayar kullanıcıları için ekran görüntüsü alma işlemi, Windows’taki işlemlere kıyasla aynı sayılmaktadır. İki sistemde de tuş kombinasyonu ile yapılmaktadır. Mac kullanıcılarda sadece paint tarzı programlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Ekran görüntüsü almak için kullanılan tuşlar sayesinde hızlı bir şekilde ekran görüntüsü masaüstünüze aktarılır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranınızın tamamının görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 3 tuşlarını kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranın belirli bir kısmının görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 4 tuşlarını kullanın ve imleç ile gerekli alanları seçin.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır

Ekranda aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak için : ⌘ Cmd + Shift + 4 + Boşluk tuşlarını kullanın. Mac ekran görüntüsü alma tuşlarını uyguladıktan sonra aldığınız ekran görüntüleri masaüstüne otomatik olarak kaydedilecektir.

Windows ve Mac bilgisayarlar için ekran görüntüsü alma yollarını sizlere aktardık. Yapılması gereken işlemleri eksiksiz uygularsanız istediğiniz ekran resimlerine bu yöntem ile ulaşabilirsiniz. İşlem aşamalarında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here