Donanım

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor sorununun yaşanmasına sebep olabilecek birçok faktör bulunuyor. Dolayısıyla böyle bir sorun yaşadığımızda asıl önemli olan bu soruna sebep olan unsuru tespit etmek oluyor. Bu yüzden bizler bu makalemizde, soruna sebep olabilecek tüm unsurları belirtmeye karar verdik. Böylece sizler de bilgisayarınızdaki belirtileri kontrol ederek bu soruna, bahsettiğimiz sebepler arasından hangisinin neden olduğunu tespit edebilirsiniz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan sorunun ortaya çıkmasında etkili olan sebeplerden bahsedelim.

1. Donanımsal Sebepler

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

“Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorununa yol açan donanımsal sebepleri 3 ana başlıkta toplayacak olursak:

  • Bilgisayarın, işlemcinin fazla ısınması.
  • Power (güç) ünitesinde meydana gelen sorunlar, güç ünitesinin yetersiz olması.
  • Anakart ve RAM’de meydana gelen uyuşmazlıklar.

Şeklinde sıralayabiliriz.

Bilgisayarın Fazla Isınması

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

Bu başlıklardan bilgisayarın ve işlemcinin fazla ısınmasında ilk dikkat çeken bilgisayarın özellikle yük altındayken kendini yeniden başlatması olmaktadır. Örneğin internette gezinirken ya da bilgisayarda basit işlemler yaparken değil de bilgisayar donanımlarının (RAM, ekran kartı vb.) tam güç kullanılması gereken bir oyun ya da program çalıştırdığınızda bilgisayar kendini yeniden başlatıyorsa bu durumda bilgisayarın sıcaklık değerlerini kontrol etmenizde fayda var. Eğer işlemci sıcaklığınız 90 derece ya da üstündeyse “bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorununa sebep olan unsur muhtemelen bilgisayarınızın fazla ısınmasıdır. Bu durumda yapmanız gerekenleri:

  • Bilgisayarın fanını temizlemek, işlemci ve ekran kartı üzerindeki termal macunu yenilemek.
  • Eğer bilgisayarınız masaüstüyse işlemci ya da ekran kartına ek fan taktırmak.
  • Bilgisayarınız dizüstüyse soğutucu kullanmak.

Olarak sıralayabiliriz. Ancak bazı durumlarda bilgisayarın fazla ısınması donanımsal sebeplerden kaynaklanmıyor olabilir. Örneğin bilgisayarınızda hiçbir işlem yapmamanıza rağmen işlemci sıcaklığınız çok fazlaysa, buna sebep olan bilgisayarınızdaki bir virüs olabilir. Böyle bir durumda “Ctrl+Alt+Delete” tuşlarına basarak görev yöneticisini çalıştırabilir ve işlemcinizi kullanan yazılımları tespit edebilirsiniz. Eğer basit bir yazılım çok fazla güç kullanıyorsa bu yazılımı silebilirsiniz. Ancak bu çözüm olmuyorsa Anti-Malware yazılımlarıyla bilgisayarınızda virüs taraması yapmanızı öneriyoruz.

Power (Güç) Ünitesi

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

“Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorununun ortaya çıkmasında bilgisayarınızın Power ünitesinin de rolü olabilir. Özellikle toplama bilgisayarlarda Power ünitesinin yetersiz olduğu durumlarda bu soruna sıklıkla rastlanmaktadır. Sorunun güç ünitesiyle ilgisi olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızdaki tüm donanım birimlerini bütün ayrıntılarıyla tespit ederek kullandığınız güç ünitesinin bu donanımlara destek vermekte yeterli olup olmadığını araştırmanız gerekir. Bu işlemi internet aracılığıyla ya da bilgisayar konusunda teknik destek veren özel bir firmaya danışarak gerçekleştirebilirsiniz.

Anakart ve RAM

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

Anakart ve RAM arasındaki çalışma frekansı hızı (MHZ) değerlerindeki uyumsuzluklar “bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorununa sebep olabilir. Bu durumda anakartınızın, RAM çalışma hızını kaç MHZ’ye kadar desteklediğini ve RAM’inizin kaç MHZ hızda çalıştığını öğrenerek ilgili değerleri, bilgisayarın BIOS ekranına gelerek kontrol etmeniz ve bir uyumsuzluk varsa gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekir. Elbette uyumsuzluk sorunu dışında her iki donanımda meydana gelen birtakım aksaklıklar da bu soruna sebep olabilir.

2. Yazılımsal Sebepler

“Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatıyor” Sorunu

Eğer makalemizde bahsettiğimiz donanım birimlerini kontrol edip herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız muhtemelen sorununuzun kaynağı yazılımsaldır. İşletim sisteminizdeki birtakım sorunlar ve bilgisayarınızda bulunan zararlı yazılımlar “bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorununa sebep olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en etkili iki şey güncel bir virüs programı edinmek ya da bilgisayarınıza format atarak işletim sisteminizi daha önce yüklediğiniz kaynaktan daha farklı bir kaynak kullanarak yüklemek olacaktır.

Ancak bazı durumlarda bilgisayarınızda yer alan sürücülerin düzgün çalışmamasından kaynaklı olarak da “bilgisayar kendini yeniden başlatıyor” sorunuyla karşılaşılmaktadır. Bu durumda bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırarak sorunun tekrar edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun güvenli modda tekrar etmiyorsa bu durumda sorunun kaynağı bilgisayarınızdaki sürücülerdir. Böyle bir durumda bilgisayarınızdaki donanımlar için en güncel sürücüleri edinmeniz gerekmektedir. Bu işlem için sürücü güncelleştirme programları kullanmak yerine, güncel sürücüleri, bilgisayarınızın teknik destek sayfasından ya da donanım birimlerinin internet sayfasından edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu