Anasayfa » Donanım » Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Bilgisayarınız kablosuz ağı yani Wi-Fi ağını görmüyor ve kablosuz ağa bağlanmıyorsa sorunun çözümüne bu yazımız içerisinde ulaşabilirsiniz. Genellikle ‘’Bilgisayar kablosuz ağı görmüyor’’ veya ‘’Bilgisayarım kablosuz ağa bağlanmıyor’’ gibi sorunların internette sıklıkla arandığını biliyoruz. Notebook kullanıcıları bu gibi sorunların karşısında ne gibi çözüm yollarını uygulayacağını sizlere aktaracağız.

Çözüm yollarından önce birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Öncelikle kullandığınız modemin sağlıklı çalıştığına emin olun. Bunu öğrenmek adına farklı bir bilgisayar veya mobil cihazdan kablosuz ağına bağlanmayı ve internette gezinmeyi deneyin. Bu gibi benzer sorunlar sadece bilgisayar kaynaklı olmayıp, modem gibi donanımlardan kaynaklı da ortaya çıkmaktadır. Modemin doğru çalıştığına emin olduktan sonra çözüm yollarına geçelim.

Bilgisayarın Kablosuz Ağ Sürücüsünü Kontrol Edin

Bilgisayarınızdaki kablosuz ağ donanımının doğru çalışabilmesi için donanım sürücülerini eksiksiz kurmanız gerekmektedir. Eğer sürücülerden birkaçı eksik veya hatalı olursa kablosuz ağları görmez ve internete bağlanamazsınız. Bunun kontrolünü sağlamak için masaüstündeki bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve özellikler butonuna tıklayın. Ardından sol taraftaki sekmelerden ‘’Aygıt Yöneticisi’’ seçeneğine giriş yapın.

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Karşınıza yukarıdaki görselde görüldüğü gibi aygıt yöneticisi ekranı gelecektir. Bu ekrandan sorunlu veya eksik sürücülü aygıtlarınızı görebilirsiniz. Burada bizi ilgilendiren kısım ise kablosuz ağlardır. Kablosuz ağ sürücüsünü bu ekrandan kontrol edin. Eğer ünlem veya soru işareti şeklinde aygıt bulunuyorsa bu aygıtın sürücüsünü kurun. Kablosuz ağ sürücüsünü bilgisayarınızın veya donanım üreticisinin resmi web sitesinde ulaşabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Bağlantısının Ektin Olduğuna Emin Olun

Bazen farkında olmadan bilgisayarımızın kablosuz ağ özelliği pasif duruma gelebilir. Eğer böyle bir durum var ise bilgisayarınız kablosuz ağı bulamaz ve bağlanamaz. Tekrardan kablosuz ağ özelliğini aktif yapmak için aşağıdaki görsel anlatımda izlenecek yolları takip edin.

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Bilgisayarınızın görev çubuğunun en sağındaki ağ simgesine sağ tıklayın ve ‘’Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç’’ seçeneğine giriş yapın.

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Ağ ve paylaşım merkezi ekranının solunda bulunan seçeneklerden ‘’Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’’ seçeneğine tıklayın.

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Karşınıza bilgisayarınızda yer alan ağ bağlantıları gelecektir. Buradan ‘’Wi-Fi’’ ağının etkin veya pasif olduğunu kontrol edin.

Eğer Wi-Fi ağı sönük ve gri renkte ise büyük olasılıkla devre dışı bırakılmıştır. Tekrardan etkin hale getirmek için sağ tıklayın ve ‘’Etkinleştir’’ seçeneğini kullanın. Ayrıca bu aşamada ‘’Tanıla’’ seçeneği ile Wi-Fi ağınızdaki sorunları da tarayabilirsiniz.

Windows’taki Uçak Modunu Kontrol Edin

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Bu durumda kullanıcıların sıkça başına gelmektedir. Eğer Windows’un uçak modu aktif ise hiçbir Wi-Fi ağını bulamaz ve bağlanamaz. Bu durumun çözümü ise bilgisayarınızın görev çubuğundaki ağ simgesine tıklayın ve sağdan gelen ekrandan ‘’Uçak modu’’ seçeneğini bulun. Uçak modu açık ise kapalı duruma getirin. Kapalı duruma getirdiğinizde Wi-Fi ağları karşınıza çıkacaktır. Yine aynı ekranda Wi-Fi ağı kapalı ise açık duruma getirin.

Notebook Klavyesinden Wi-Fi Özelliğini Açma

Bilgisayar kablosuz ağı görmüyor veya kablosuz ağa bağlanmıyor sorununun son çözüm yoluna geldik. Notebook kullanıcıları Wi-Fi özelliğini çok kolay bir şekilde aktif veya pasif hale getirebilir. Yapılacak olan bir kısayol tuşu ile bu işlem gerçekleşmekte. Eğer notebook bilgisayarınızda pasif hale getirilmiş Wi-Fi ağı var ise ‘’FN’’ ve notebook modelinize göre değişmekte olan ‘’F’’ tuşlarından gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar Kablosuz (Wi-Fi) Ağı Görmüyor

Yukarıdaki görselde görüldü gibi ‘’FN’’ ve ‘’F’’ tuşları sayesinde Wi-Fi özelliğini açabilir ve kapatabilirsiniz. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken ‘’FN’’ tuşuna basılı tutup ardından ‘’F’’ tuşlarından Wi-Fi özelliğine tıklamaktır. Bilgisayar kablosuz ağı görmüyor, kablosuz ağa bağlanmıyor gibi sorunların çözüm yollarını sizlere aktardık. Eğer işlem aşamalarında takıldığınız veya sormak istediğiniz sorular var ise bizlere yorum olarak iletin.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

3 yorum

 1. Mehmet Karaman

  Merhaba, Görev Çubuğuna Sağ Tıklayın. Ardından ”Özellikler” Sonrasında ”Özelleştir…” Butonuna Tıklayın. Açılan Ekrandan Görev Çubuğunda Yer Alan Simgeleri Görüntüleyebilirsiniz. Olasılık Olarak ”Ağ” Seçeneğinin Simgesi Gizlenmiş Olabilir. Buradan ”Ağ” Seçeneği İçin ”Simge Ve Bildirimleri Göster” Tercihini Seçip, ”Tamam” Butonuna Tıklayın.

  Eğer Sorunu Bu Yöntem İle Çözemediyseniz, Farklı Çözüm Yollarını da Aktarabiliriz.

  Ağ Simgesinin Görünmemesine Sebep Olan Bir Diğer Sebep İse ”Driver” Sorunu Olabilir.

 2. Hocam bende ağ bağlantılarında wi-fi seçeneği çıkmıyor ne yapmalıyım

 3. Kerem eren kurt

  Adamsınız çözdüm

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*