Donanım

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bilgisayarınızı hızlandırma ve performanslı çalışması için bu yazımızda bir kaç işlemden bahsedeceğiz. Bilgisayarınızda herhangi bir işlem sırasında beklemesi veya uzun sürmesi biraz can sıkıcı bir durumdur. Bu yavaşlama performans düşmelerinin bir çok sebepleri vardır genelde uzun süreli çalışan bilgisayarlarda performans sorunları daha çok görülmektedir

Saatlerce aktif olarak çalışan bilgisayarlar ısınarak performansı çok büyük derecede etkiler örnek olarak tozlanmış bir işlemci fanı ve hava sirkülasyonunu zor gerçekleştiren hava kanalları işlemcinin ısınmasına sebebiyet verir bu bilgisayarınızın performansı düşürür ve uzun süreli kullanımda ise bu düşüş daha çok olmaktadır.

Aşırı Tozlanmış Bilgisayar Kasası ve Özelliğini Yitirmiş Termal Macun

Bilgisayarınızı yavaş çalışıyor ve hızlandırma istiyorsanız masaüstü kullanıcılar için ilk yapmaları gereken bilgisayar kasasında bulunan fanları kontrol etmeniz eğer aşırı tozlu bir bilgisayarınız varsa hava kompresörü yardımı ile bilgisayar kasasında zarar vermeden temizlemeniz faydalı olacaktır. İşlemci üzerinde bulunan termal macunda özelliğini yitirmiş olabilir dikkatlice kontrol edip değişimi gerekiyorsa normal bir miktarda ilave edin. Termal macun işlemci ısısını daha iyi iletebilmesi için kullanılır ve bir süreden sonra özelliğini yitirebiliyor.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Zararlı Dosyalar ( Virüs)

Bilgisayarınızın yavaşlamasında en büyük etkenlerden biride virüs veya zararlı yazılımlar. Eğer bilgisayarınızda virüs var ise hem dosyalarınız güvenliliği hemde internet üzerinde yapılan işlemleriniz için risk durumudur. Örnek olarak internet üzerinden bankacılık işlemleri yapmaktasınız ve bilgisayarınızda  keylogger veya benzeri zararlı yazılımlar söz konusu bankacılık veya benzeri işlemler için güvenli olmayabilir veya bilgisayarınızdaki  önemli bir dosyalarınız silinebilir veya bozulabilir.  ComboFix yazılımını kullanarak bilgisayarınızdaki virüsleri temizleyebilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

COMBOFİX İNDİR

Sabit Disk (BAD SECTOR)

Bilgisayarınızda bulunan donanımlar arızalı olabilir örnek olarak sabit diske bad  sector hatası var ise bilgisayarınızda yavaşlamalar söz konusu olacaktır ve yanı sıra sabit diskinizde bulunan verilerinizde risk altında olur. Sabit diskinizi HD Tune yazılımı ile test edebilirsiniz

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

HD TUNE İNDİR

Disk Temizleme

Bilgisayarınızdaki sabit sürücüdeki atık dosyaları temizleyerek Windows işletim sistemini rahatlatmış olursun ve bilgisayarınızın daha verimli çalışır. Disk temizleme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Başlat düğmesine tıklayın arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve sonuç listesinde Disk Temizleme‘ye tıklayın.
  • Yardımcı program çalıştıktan sonra, ne kadar disk alanı boşalta bileceğinizi görürsünüz.
  • Tamam‘a tıklayın ve ardından Dosyaları Sil‘e tıklayın.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Kullanılmayan Yazılımlar

Bilgisayarınızda bulunan gereksiz veya kullanılmayan yazılımları kaldırarak bilgisayarınızı gereksiz yükten kurtara bilirsiniz arka planda siz farkında olmadan çalışan bazı yazılımlar vardır ve bu yazılımları belki hiç kullanmıyor veya sizin için gereksiz bir yazılım olabilir ve bilgisayarınızın performansını etkileyebilir. Sizin için gereksiz olan yazılımları kaldırmanız bilgisayarınızın performansı için faydalı bir durumdur. Aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilirsiniz.

  • BAŞLAT 
  • DENETİM MASASI
  • PROGRAMLARIN ALTINDA, PROGRAM KALDIRA TIKLAYIN VE KARŞINA GELEN EKRANDA BİLGİSAYARINIZA YÜKLÜ OLAN YAZILIMLAR OLACAKTIR BU KISIMDA SİZİN İÇİN GEREKSİZ YAZILIMLARI BİLGİSAYARINIZDAN KALDIRABİLİRSİNİZ.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Disk Birleştirme

Bilgisayarınızda bulunan verilerin parçalanması bilgisayarınızın performansını etkiler ve yavaş çalışmasına sebep verir yapılacak işlem çok basit disk birleştirme hizmetini çalıştırarak parçalanmış verileri düzeltebilir bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Bu işlemi belli süreler aralığında yapmanız fayda vardır belli aralıklarla çalıştırın.

Not: NTFS dosya sistemi, FAT veya FAT32 dışında bir dosya sistemi kullanılarak biçimlendirildiyse, birleştirilemez.

Aşağıdaki adımları takip ederek disk birleştirme hizmetini çalıştırabilirsiniz.

Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Disk Birleştirme

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Windows ReadyBoost

Readyboost bilgisayarınızın belleği azaldığı bilgisayar belleğine yardımcı olan bir yazılımdır. Bu özelliği kullanmak için flash belleğe ihtiyaç duyulur. Çıkarabilir disk özelliğinden Readyboost seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu