Donanım

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

Günümüzde, bilgisayar oyuncularının da bazı oyunlarda fare ve klavye kullanmak yerine Gamepad kullanmayı tercih ettiğini görüyoruz. Hem kullanım rahatlığını hem de kontrollere kolay bir şekilde hakim olunabildiğini göz önüne aldığımızda, shooter ve strateji oyunları hariç hemen hemen her oyunda Gamepad kullanmanın oyunculara oldukça rahat bir oyun deneyimi yaşattığını söyleyebiliriz. Ancak, Gamepad kullanmak sizlere iyi bir deneyim sunsa da Gampad’inizi bilgisayarda kullanmak konsollardaki gibi kolay olmayabiliyor. Öyle ki bazı kullanıcılar sahip olduğu Gamepad’i bilgisayara tanıtamayabiliyor ve bilgisayar Gamepad görmüyor şikayetinde bulunabiliyorlar. Dilerseniz bu konu hakkında sizlere kısaca bilgi verelim ve ardından işlem aşamalarına geçelim.

Bilgisayara takılan bazı Gamepadlerin oyunlarda algılanmamasının sebebi, oyun ve kullandığınız Gamepad arasındaki mod uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse Gamepadlerde Xinput ve Dinput olarak iki farklı çalışma modu bulunmaktadır. Oyunlar da bu çalışma modlarına göre Gamepad desteği sunmaktadırlar. Ancak son yıllarda çıkan oyunların çoğu yalnızca Xinput destekli çıkmaktadır. Bu yüzden Xinput desteği olmayan bazı Gamepadlerde (özellikle eski Gamepadlerde) “bilgisayar Gamepad görmüyor” sorunuyla karşılaşılmaktadır. Neyse ki Xinput desteği bulunmayan Gamepadlere de bu desteği sunabilecek bir yazılım mevcut. Siz de aşağıda sıralayacağımız maddeleri sırasıyla uygularsanız Gamepad’inizi istediğiniz her oyunda çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayar Gamepad görmüyor sorununu çözmek için:

 • İlk olarak, Gamepad’inizi bilgisayarınıza bağlayın ve aşağıda belirttiğimiz linklerden x360ce programını indirin.

x360ce PROGRAMI 32 BİTx360ce PROGRAMI 64 BİT

 • Daha sonra RAR dosyası içindeki “X360ce” uygulama dosyasını çalıştırın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • X360ce dosyasını çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan penceredeki “Create” butonuna tıklayın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Bu pencerede “Search Automatically for Settings” ve “Search The Internet” seçeneklerini işaretleyerek “Next” seçeneğini seçin.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Şimdiyse “Finish” butonuna tıklayın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • “Finish” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere gelecektir. Bu pencereyi simge durumuna küçültün (kapatmayın).

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Pencereyi simge durumuna küçülttükten sonra linke tıklayın ve dosyayı indirin. Dosyayı indirdikten sonra RAR içerisindeki dosyaları masaüstüne çıkartın ve “ScpDriver” klasörü içindeki ScpDriver dosyasını çalıştırarak “4-5” defa “Install” butonuna tıklayın ve pencereyi kapatın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Sonrasında RAR dosyası içerisinden masaüstüne çıkartmış olduğunuz XOutput dosyasını çalıştırın ve karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere geldiğinde, “Enabled” seçeneğini işaretleyerek “Dişli Çark” simgesine tıklayın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Açılan penceredeki tüm sekmelere tek tek tıklayarak yukarıdaki gibi tüm fonksiyonları atayın ve pencereyi kapatın.

Bilgisayar Gamepad Görmüyor Sorunu ve Çözümü

 • Şimdiyse, yukarıdaki pencerede sağ alt köşede bulunan “Start” butonuna tıklayın ve daha önce simge durumuna küçülttüğünüz x360ce programını büyütün. Böylece Gamepad’inizde bastığınız her tuş XOutput programı sayesinde algılanacak ve x360ce programın penceresi üzerinde de görünecektir. Dolayısıyla artık dilediğiniz oyunda Gamepad’i kullanabilirsiniz (Oyuna girmeden önce XOutput programı çalışır durumda olmalıdır ve program penceresi kapatılmamalıdır).

Böylece, bilgisayar Gamepad görmüyor sorunu ve çözümü adlı makalemizin sonuna geldik. Dilerseniz, işlem aşamalarında yaşadığınız sorunları, makalemize yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. Benim sorunum kablosuz bir gamepad kablolu bağladığımda usb aygıtı tanınmadı diye bir uyarı çıkıyor ve gamepad çalışmıyor kablosuz bağladığımda ise bilgisayar algılıyor ama xoutput algılamıyor exclucivity butonunu işaretlesem bile algılamıyor lütfen yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu