Donanım

Bilgisayar Donanım Birimleri

Bilgisayarımızın kasasındaki parçaların ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi, bu parçalar sayesinde bilgisayarınız çalışıyor.Bu parçalardan bir tanesi örneğin ana kartımız arızalanırsa bilgisayarımız çalışmamasına etken olacak. Eğer bu parçaları tanımak istiyorsanız bu yazımızda kısaca bu parçalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar Donanım Birimleri

ANA KART

Bütün donanımsal birimlerin doğrudan veya dolaylı olarak bağlandığı ve bütün bu donanımın işlemci ile haberleşmesini sağlayan devre kartıdır. Bilgisayarın en önemli parçalarındandır. Ana kartlar; üzerindeki işlemci (CPU), genişleme yuvaları ve chipset mimarilerine göre çeşitlilik göstermektedir.

Bilgisayar Donanım Birimleri

İŞLEMCİ

Bütün aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yürütüldüğü donanım birimidir. Bilgisayarın beyni olarak kabul edilebilir.

Bilgisayar Donanım Birimleri

RAM

Bilgilerin geçici olarak saklandığı donanım birimidir. Açık olan dosya ve programlar bu hafıza biriminde tutulur. Elektrik kesintilerinde içerisindeki bilgiler silinir.

Bilgisayar Donanım Birimleri

EKRAN KARTI

İşlemciden gelen komutlar doğrultusunda Ram bellekteki bilgilerin ekrana yansımasını sağlayan donanım birimidir

Bilgisayar Donanım Birimleri

DİSK SÜRÜCÜSÜ

Bilgisayarımızın kasası içerisinde yer alan taşımaya elverişli olmayan disk sürücüleridir. Sabit Disk Sürücüsü olarak genellikle Sabit Disk adı verilen depolama birimi kullanılır. Sabit Disk (Hard Disk) İşletim Sistemi
dahil bütün verilerimizi içerisinde barındıran geniş kapasiteli depolama

Bilgisayar Donanım Birimleri

GÜÇ KAYNAĞI

Bilgisayarın Donanımsal Birimlerine Elektrik sağlar.

Bilgisayar Donanım Birimleri

DVD OKUYUCU

DVD sürücü, DVD’ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir DVD sürücü, DVD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir mavi lazer kullanır.

Bilgisayar Donanım Birimleri

KASA

Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm parçaları bir araya toplamak ve onları dış etkenlerden korunması ve sistemin soğutulmasını sağlamak kasanın görevidir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. benim ödevim varda bana lütfen yardımcı olurmusun 150 tane donanım ödevi verdi hoca millet sadece 20-30 arası bısloer var bunlar blındık hoca ya yok dıoruz var dıor 150 tane inglizce türkçe bulabilirmisin

  2. Bir hayli süredir araştırdığım konuydu çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu