Donanım

Bilgisayar Çok Sesli Çalışıyor Çok Gürültü Var

Bilgisayarlarda aşırı ısınmayı engellemek ve belli seviyede ısı dağıtımını gerçekleştirmek için fanlar kullanılıyor. Kullanılan bu fanlar ise zaman zaman, farklı etkilere bağlı olarak aşırı derecede ses oluşmasına neden oluyor.

Bilgisayarınızı her açtığınızda rahatsız edici olan bir gürültü ile karşılaşabiliyorsunuz. Fanlardan kaynaklı olan bu gürültü, günlük kullanımı etkilediği gibi kullanıcılar üzerinde de olumsuz bir etki bırakabiliyor. Peki, bilgisayar çok sesli çalışıyor ve gürültüye neden oluyorsa ne yapmak gerekiyor?

Fanlarınızı Temizlemeyi Deneyin

Bilgisayar çok sesli çalışıyor sorununun ana nedeninin fanlar olduğunu söylemiştik. Fanlarda ses oluşmasının ana nedeni ise zorlanmadır. Bir zincirin halkaları gibi düşünecek olursak, zorlanmanın nedeni ise zaman içerisinde fanlarda biriken kirler ve toz tanecikleri olacaktır. Zaman içerisinde biriken kirler, bilgisayarın fanlarının zorlanmasına neden olur ve bu da ses seviyesinin artmasıyla sonuçlanır. Bilgisayarın sesinin artmasına neden olan sorunu çözmek için, kasayı söküp fanları temizlemeniz gerekiyor.

Havalandırma Deliklerinin Kapanması

Yine zaman içerisinde biriken toz ve kirler, hava akımını sağlaması için oluşturulmuş olan hava deliklerini tıkayabiliyor. Bu durumda da yine fan aşırı derecede çalışıyor ve zorlanıyor. Haliyle istenmeyen bir gürültü oluşuyor. Böyle bir durumla kalmamak adına da hava deliklerinin temiz olduğuna emin olun. Böylece doğru bir şekilde hava akımı sağlanacaktır.

Bilgisayarın Zorlanması

Bilgisayarınızda çok fazla işlem yapıyorsanız ve bilgisayarınızın işlemcisi zorlanıyorsa, sıcaklık buna bağlı olarak artış gösterecektir. Isınan bir bilgisayarı soğutmak içinse fanların daha fazla çalıştığını görürsünüz. Bu da ses seviyesinin artmasına neden olacaktır. Haliyle gürültülü bir şekilde çalışma ortamı oluşacak. Bu durumu değiştirmek adına bilgisayarınızda gereksiz yere çalışan işlemleri durdurun ve RAM temizlemesini gerçekleştirin.

Bilgisayarınız tüm bunlara rağmen sesli çalışmaya devam ediyorsa, bu durumda yardımcı bir soğutucu kullanabilirsiniz. Yardımcı bir soğutucu kullanmak, fanların üzerine düşen yükü azaltacak ve böylece daha sessiz çalışma sağlanacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu