Donanım

Bilgisayar Çalışmıyor – Açılmıyor Sorunu

Bilgisayarınızı çalıştırmak için her zamanki gibi güç düğmesine bastınız fakat bilgisayarınız her zaman olduğu gibi açılmadı. Ekranda herhangi bir tepki yok ve bilgisayarın açılışı gerçekleşmedi. Böyle bir durumda ciddi bir arızayla karşı karşıya olabilir ya da sorunun nedeni basit bir sıkıntı olabilir. Peki, hangi kontrolleri yapmak gerekiyor? Bilgisayar çalışmıyor sorunu yaşayan kullanıcıların hangi parçaları gözden geçirmesi gerek?

Laptop Çalışmıyor – Ne Yapmamız Gerek?

Bu konuyu iki başlık altında incelemek gerekiyor. Cihazınızın masaüstü ve laptop olmasına göre yapacağınız kontroller değişecektir. Bu noktada işe laptop cihazlardan başlayacağız.

Pili Kontrol Etmek

Laptop modellerinde en sık karşılaşılan sorun pil sorunlarıdır. Cihazınızda kullanılan pil, ömrünü tamamlamış olabilir. Bu durumda yapacağınız işlem oldukça basit. Laptop modelinizden pili çıkarın ve sadece şarj kablosu ile cihazı açmayı deneyin. Bu şekilde cihazınızı başlatabiliyorsanız, sorun pilden kaynaklı demek olacaktır. Böyle bir durumda pil değişikliği yapılması gerekir.

Adaptörü Kontrol Etmek

Cihazınızda kullandığınız adaptörde de bir sorun oluşmuş olabilir. Genelde orijinal şarj cihazı kullanmayan kullanıcıların çok sık yaşadığı sorunlardan bir tanesinden söz ediyoruz. Şarj cihazınız bilgisayarınız için gerekli olan voltajı ve amperi sağlıyor olması gerekiyor. Eğer şarj cihazınız arızalanmışsa ya da orijinal bir şarj cihazı kullanmıyorsanız, bilgisayarınıza yeterli güç gelmiyordur. Bu konuda bilginiz yoksa yetkili servisle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Diğer Donanımları Kontrol Etmek

Cihazınıza taktığınız bir çevre birimi nedeniyle de bu arıza meydana gelebilir. Harici mouse, klavye gibi tüm cihazları çıkararak yeniden bilgisayarı açmayı deneyin.

Bilgisayar Çalışmıyor – Açılmıyor Sorunu

Masaüstü Çalışmıyor – Ne Yapmamız Gerek?

Eğer bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve bilgisayar açılmıyorsa, bu durumda kontroller biraz daha değişiklik gösterecektir.

Gücü Kontrol Etmek

İlk olarak cihaza güç gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bilgisayarın güç tuşuna bastığınız zaman, hiçbir ses ve tepki gelmiyorsa ve bunun yanında ekran ile diğer çevre birimlerine de güç gelmiyorsa, ilk olarak bunun kontrolünü sağlayın. Eğer uzatma kablosu kullanıyorsanız cihazınızı direkt olarak prize bağlamayı deneyin. Farklı bir prizle elektrik gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Güç Kablosunu Kontrol Etme

Kademe kademe ilerlemeniz gerekiyor. Eğer cihazınıza güç sağlayan prizde bir sorun yoksa, yani güç geliyorsa bu durumda güç kablosunu kontrol etmeniz gerekiyor. Kablonun dışında bir kopukluk ya da hasar olmayabilir. Fakat içeriden kablonun kopması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa farklı bir güç kablosu ile kontrol yapın.

Güç Kaynağını (UPS) Kontrol Etmek

Kasada kullanılan güç kaynağında da sorun yaşanmış olabilir. Güç kaynağının arızalanması durumunda, direkt olarak bağlantı kurularak cihazınıza doğrudan elektrik gelmesini ve bu şekilde kontrol yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer bilginiz yoksa güç kaynağının kontrol edilmesi için yetkili bir servise başvuru yapın.

Anakart Sorunları

Cihazınızın anakartı kısmında da sorunlar yaşanıyor olabilir. Bilgisayarınızın güç tuşuna bastığınız zaman, anakart bağlı donanımları kontrol eder ve kısa bir bip sesi gelir. Eğer bu kontrollerde bir sorun varsa bip sesi değişecektir. Herhangi bir donanımda ya da anakart üzerinde sorun varsa, bu bip seslerinden anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda anakart üzerindeki kabloları kontrol edebilirsiniz. Fakat genelde anakart kontrolleri için yetkili bir servise başvurmanın daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz.

Diğer Donanım Sorunları

Sorun laptop modellerinde olduğu gibi diğer donanım birimlerinden kaynaklı olabilir. Yapacağınız ilk işlem klavye, mouse gibi cihazların bağlantısını keserek yeniden kontrol yapmak olacaktır.

Harddisk Sorunu

Güç düğmesine tıkladığınız zaman güç geliyor ancak bilgisayar doğru bir şekilde başlamıyorsa, sorun harddisk kaynaklı olabilir. Harddisk bozulduğu için işletim sistemi başlatılamıyordur ve bu durumda da bilgisayarınız açılmıyordur. Böyle bir sorunla karşılaşan kullanıcıların yine teknik destek almaları gerekli.

Bilgisayar açılmıyor sorununa ilişkin detayları aktarmaya çalıştık. Özellikle sorununuz donanım kaynaklı ise yetkili bir servisten destek almak tavsiyemizdir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu